ההסתבכות של הפועלים בארה"ב מעמיקה: נאלץ לשכור את שירותיו של משרד דלויט

במהלך דיונים עם משרד המשפטים האמריקאי עלה הצורך במינוי משרד רו"ח חיצוני שיבדוק את הנתונים על הלקוחות האמריקאים של הפועלים ■ אריסון מנסה לקדם מכירת מחצית ממניותיה בבנק לרוכש זר, ושכרה את שירותיו של עו"ד דוד חודק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החקירה המתנהלת נגד בנק הפועלים על ידי רשויות המס של ארה"ב, בחשד שסייע ללקוחות אמריקאים להעלים מס, עשויה להתעכב ולעלות לבנק בסכומים נוספים - לאחר דיונים ופגישות שקיימו באחרונה נציגי הבנק ויועציו המשפטיים עם נציגי משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) הוחלט כי הפועלים ישכור על רקע החקירה את שירותיו של משרד רואי החשבון והייעוץ העסקי־כלכלי דלויט טוש.

המשרד, הנמנה ברשימת חמשת משרדי ראיית החשבון הגדולים בעולם, יעבוד יחד עם דלויט ישראל. אנשי דלויט יצטרכו לבצע, בין השאר, בדיקות בנוגע למתודולוגיה ולחישובים שבהם השתמשו בהפועלים כדי להכין את הנתונים של הלקוחות האמריקאים של הבנק בישראל, ארה"ב, שווייץ ולוקסמבורג. ייתכן כי בדלויט יבדקו גם את הודעות האימייל שנשלחו בשנים הרלוונטיות לפרשה.

שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: תומר אפלבאום

מקורות המקורבים לחקירה ציינו כי גם בבנקים אחרים עלה הצורך במינוי יועצים נוספים במהלך הדיונים עם משרד המשפטים האמריקאי, והוסיפו כי לא היתה דרישה מפורשת למשרד בעל שם - בדומה לזה שנבחר.

לדלויט יש כבר ניסיון בתחום חקירות המס בארה"ב. המשרד ליווה בעבר את בנק לאומי בפרשת הסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס - שאותה סיים לאומי בעלות של כ–1.5 מיליארד שקל. במקרה הזה דלויט ליווה את הבנק מתחילת ההליך המשפטי. כך היה גם בבנק מזרחי טפחות, שנמצא עדיין בהליך חקירה, ושכר את שירותיו של משרד רואי החשבון והייעוץ העסקי סומך חייקין KPMG עם תחילת ההליך.

עו"ד דוד חודק
עו"ד דוד חודקצילום: אוליבייה פיטוסי

הפועלים, לעומת זאת, שוכר את שירותי דלויט אחרי תקופה לא־מבוטלת שבה טיפלו בפרשה משרד עורכי הדין גורניצקי ושות' בראשות פיני רובין, עורכי דין אמריקאים, ועו"ד רוברט הנוך ממשרד קוברה אנד קים - שלא הספיקו למשרד המשפטים האמריקאי.

שכירת שירותי דלויט צפויה להשית על הפועלים הוצאות של עד עשרות מיליוני שקלים. החקירה בארה"ב עלתה לבנק כמיליארד שקל, נכון לתחילת 2017. בסכום זה נכללות הפרשות של כ-68.5 מיליון דולר (כ-273 מיליון שקל) שביצע הבנק ברבעון האחרון של 2016, שכללו גם כ-43.5 מיליון דולר בגין החקירה המתנהלת נגדו על ידי משרד השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק (DFS); הפרשה שבוצעה בעקבות דרישה של המפקחת על הבנקים חדוה בר; וכ-250 מיליון שקל ששולמו לעורכי הדין המלווים את הבנק.

הדיונים של הפועלים עם DFS עדיין לא נכנסו לשלבים מתקדמים, ולפי הערכות של מקורות שונים במערכת הבנקאות והפיננסים, בנק הפועלים עלול לסיים את חקירת המס עם עלויות הדומות לאלה שספג בנק לאומי. בינתיים גם לא ברור אם הבנק יצליח לשים מאחוריו את הפרשה עד סוף 2017.

בנוסף, מתנהלת נגד הפועלים ובנקים נוספים חקירה של משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק בנוגע לחשד במעורבות בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל פיפ"א תמורת הענקת זכויות שידור. בגין חקירה זו בנק הפועלים לא ביצע עד כה הפרשות כלשהן.

למרות חששות מהפרשות נוספות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים שהפועלים עלול להידרש להן בגין החקירה, ראשי הבנק הצליחו לשכנע את המפקחת על הבנקים כי לבנק יש מספיק רזרבות הוניות - ובאפריל היא אישרה להגדיל את שיעור הדיווידנד מהרווח הנקי שהבנק מחלק לבעלי מניותיו מ-30% ל-40%. בהפועלים אף ינסו בהמשך השנה לקבל אישור להגדיל את הדיווידנד ל-50%.

בבנק וגם בקבוצת אריסון, בעלת השליטה בו, דוחים את הטענות כי הפועלים עצר את הגידול בתיק האשראי כדי להגדיל את הדיווידנדים, וכך לסייע לקבוצה לפרוע התחייבויות של כמה מיליארדי שקלים לבנקים ולבעלי אג"ח בישראל. לטענת מקורות, להפועלים יש מספיק עודפים הוניים, שנובעים מרווחיות שוטפת גבוהה - כך שברגע שיחליט, יוכל הבנק לחזור ולצמוח באשראי.

להכניס שותף - כדי לגדול בחו"ל

בתוך כך, שרי אריסון, בעלת השליטה בהפועלים המחזיקה באמצעות אריסון אחזקות בכ-20% ממניות הבנק, ממשיכה במאמציה למצוא קונה למחצית ממניות אלה, ששווי השוק שלהן הוא כ-3.2 מיליארד שקל. מניית הפועלים עלתה בחודשיים וחצי האחרונים בכ-14% ונסחרת סביב מחיר שיא של כ-24.15 שקל למניה - המגלם לה מכפיל הון של כ-0.92 - בעוד אריסון דורשת על מניות הפועלים מחיר הנע סביב הונו העצמי של הבנק.

למרות ההתאוששות במניה בחודשים האחרונים, מתחילת השנה היא רשמה את הביצועים הגרועים מבין חמשת הבנקים, ועלתה רק בכ-6.5%.

בתהליך מכירת מניות הפועלים מסתייעת קבוצת אריסון בבנק ההשקעות מריל לינץ' בנק אוף אמריקה, ואף שכרה את שירותיו של עו"ד דוד חודק, ראש משרד עורכי הדין גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג, שיטפל בהליך.

בקבוצת אריסון טוענים כי הרציונל במציאת שותף בינלאומי נובע מהרצון להתרחב בפעילות בינלאומית, בעיקר בארה"ב. עם זאת, הפעילות הבינלאומית של הפועלים בארה"ב, בטורקיה ובאירופה בעשור האחרון בעיקר הסבה לבנק הפסדים כבדים של מאות מיליוני דולרים.

בדלויט, הפועלים וקבוצת אריסון סירבו להגיב לידיעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker