הלוואת הענק של אקסטל: 900 מיליון דולר לבניין המגורים הגבוה בחצי הכדור המערבי

יזמית הנדל"ן, שבשליטת גארי ברנט, תקבל את ההלוואה - המיועדת לפרויקט Central Park Tower - מקונסורציום בנקים בראשות ג'יי.פי מורגן. ההלוואה תאפשר לאקסטל לשחרר עודפי הון לטובת פירעון החוב למחזיקי האג"ח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט Central Park Tower של אקסטל במנהטן

חדשות טובות למחזיקי האג"ח של אקסטל: יזמית הנדל"ן הניו יורקית, שבשליטת גארי ברנט, סגרה הלוואת בנייה של 900 מיליון דולר לפרויקט האולטרה יוקרה Central Park Tower במנהטן. את ההלוואה תיטול אקסטל מקונסורציום בנקים בראשות ג'י.פי מורגן. ההלוואה היא חדשות מצוינות למחזיקי האג"ח של אקסטל מאחר שהיא תאפשר לחברה לשחרר עודפי הון מהפרויקט וכספים שהתקבלו מהלוואות מזנין.

במהלך החודש האחרון עלה מפלס החששות בקרב מחזיקי האג"ח של אקסטל, שגייסה בישראל 1.65 מיליארד שקל בשני סדרות אג"ח. על רקע החששות, האג"ח שבו באחרונה להיסחר לאחרונה בתשואת "זבל" של 13%. החברה נדרשת לשלם למחזיקי האג"ח כ-610 מיליון שקל ב-2018 ו-585 מיליון שקל ב-2019. זאת, כשנכון לסוף הרבעון הראשון היו בקופתה כ-120 מיליון שקל (36 מיליון דולר) בלבד, כולל תשלום ריבית של 42 מיליון שקל השנה.

Central Park Tower הוא פרויקט אולטרה-יוקרה, שנבנה בהשקעה כוללת של 2.3 מיליארד דולר. הפרויקט, שממוקם ב"שדרת המיליארדרים" במנהטן, הוא גורד שחקים למגורים - "super tower" - עם 179 יחידות דיור ו-280 אלף ר"ר של קומות מסחר. הפרויקט מתוכנן להיות "בניין המגורים הגבוה בחצי הכדור המערבי". שבע הקומות הראשונות בפרויקט – שכבר נבנו - כבר נמכרו לרשת האופנה NORDSTROM להקמת חנות הדגל תמורת כ-430 מיליון דולר, ואקסטל התחייבה למסור אותן עד סוף 2018.

באוגוסט 2016 כבר סגרה אקסטל מימון מזנין בהיקף של 300 מיליון דולר לפרויקט Central Park Tower מחברת התשתיות הסינית SMI, שהיתה אחראית, בין היתר, להקמתו של גורד השחקים Shanghai Tower. במסגרת העסקה, העניקה SMI הלוואת מזנין (השלמה להון עצמי) של כ-275 מיליון דולר לפרויקט כנגד ריבית שנתית של עד 10.5%% עד לפירעון הקרן, וקבלת 20% מהזכויות בפרויקט. בנוסף, קיבלה SMI כ-30% מחברת הפיתוח של הפרויקט - Extell Development Company - שזכאית לעמלת פיתוח של 3.85% מהפרויקט; וכמובן את הרווחים העתידיים בגין חלקה בפרויקט. מנגנוני התגמול עבור ההלוואה מעלים את התשואה האפקטיבית של SMI ל-20%-30% בשנה.

בנוסף ל-SMI, מגייסת אקסטל מימון של 340 מיליון דולר לפרויקט Central Park Tower באמצעות תוכנית Eb-5 - השקעה של אזרחים זרים בפרויקטים נדל"נים בארה"ב בתמורה לקבלת גרין קראד בארה"ב. עד כה, השקיעה אקסטל בפרויקט כ-1.4 מיליארד דולר (מתוך 2.3 מיליארד דולר), כך שההלוואה מג'יי פי מורגן סוגרת את המימון.

בתחילת השבוע אמר ברנט ל-TheMarker כי אקסטל אינה צפויה לבעיות נזילות כלשהן. לדבריו, "אנשים לא עושים שיעורי הבית שלהם על החברה שלנו. אנשים רגילים לעקוב אחר חברות שמניבות תזרים מזומנים קבוע, ולהשוות רווחים משנה לשנה – זה קל מאוד. אלו מרבית החברות בשוק. לפעמים זה מאוד מדויק, אבל לפעמים זה לא הדבר הנכון לעשות. החברה שלנו שונה מחברות נדל"ן מניב. לנו יש רמות הון גבוהות ומינוף נמוך מאוד. מי שמעמיק לנתח את החברה שלנו מרגיש מאוד בנוח עם המצב".

גארי ברנטצילום: עופר וקנין

פרט לשחרור עודפי ההון כתוצאה מקבלת הלוואת הבנייה מג'יי. פי מורגן, לאקסטל כמה מקורות נוספים לפירעון החוב: הגדלת החוב הבכיר לפרויקט One Manhattan Squar, שאקסטל יכולה למשוך בו עוד 50 מיליון דולר ומימון Eb-5 בפרויקטים השונים, שיאפשרו לאקסטל לשחרר עודפי מזומנים מהלוואות מזנין. בנוסף, היא עשויה לבצע רה-פיינס לפרויקט 555 שהושלם, מה שעשוי לשחרר כספים מהלוואה של 493 מיליון דולר שניטלה מקרן RXR.

"אני לא רואה שלא נעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח", אמר ברנט. "אנחנו מציגים דו"ח תזרים חזוי, שמפרט את המקורות. עד עכשיו כבר עמדנו בכל ההתחייבויות – ובשבוע הבא נשלם גם ריבית על האג"ח. אנחנו עומדים בכל הקובננטים, הבנייה נמשכת במלוא העוצמה, והשגנו מימון לכל הפרויקטים. אפילו הסיכון בשוק, שעלה בשנה האחרונה, ירד חזרה, לא כל הדרך, אבל השתפר. כל מה שדיברנו עליו בגילוי לב ובשקיפות – אכן קרה. החברה במצב חזק מאוד".

בנוסף לסנטראל פארק טאואר, אקסטל סיימה לבנות כעת את "מגדל המיליארדים" One57, שבו היא מוכרת דירות אולטרה יוקרה, ובונה את פרויקט הענק One Manhattan Square (מעל 800 דירות) שנמצא בבנייה מתקדמת. "ברוב הפרויקטים אנחנו מוכרים בקצב מספק. מנקודת הראות שלנו, אנחנו מרוצים. אם נסתכל על ONE57, המכירות בסוף 2016 היו מאוד חיוביות וסייעו להקטנת החוב הבנקאי, שמסתכם כרגע בפחות מ-100 מיליון דולר. היתה לנו אפשרות לקחת אקסטרה-מימון, והחלטנו שלא לעשות זאת. ב-One Manhattan Square נמשכות המכירות - זה אחד הפרויקטים הפעילים בשוק. רמת המינוף בפרויקט נמוכה, כך שלא משנה מה יקרה, הוא יניב הרבה מזומנים והון", אמר ברנט.

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker