ברק רוזן נעצר בעקבות חקירת מס הכנסה; נשלח למעצר בית של עשרה ימים

(עדכון) לרוזן נקבעה ערבות עצמית על סך 400 אלף שקל; נעצר בחשד כי ניצל הטבות מס במסגרת הקמת פרויקט מגדל W בפארק צמרת בתל אביב; במסגרת החקירה נחקרים גם חנניה גיבשטיין, לשעבר ראש עיריית ראשון לציון, וכן בעלי תפקידים נוספים בקנדה ישראל, פאנגאיה נדל"ן ופאנגאיה ישראל; פאנגאיה נדל"ן התרסקה היום ב-12.5%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

מאת הילה רז ומיכאל רוכוורגר

ברק רוזן, מבעלי השליטה בחברת קנדה ישראל, פאנגאיה נדל"ן ופאנגאיה ישראל, נעצר אתמול לאחר חקירה של מס הכנסה. זאת בעקבות החשדות כי קנדה ישראל ניצלה הטבות מס במסגרת הקמת פרויקט מגדל W בפארק צמרת בתל אביב.

בית משפט השלום בתל אביב הורה כי ברק רוזן, מנהל ובעל מנית חברת א.ב.ח הגליל חברה לפיתוח וחברת קנדה-ישראל ובעל שליטה בחברת פאנגאיה נדל"ן, וחנניה גבשטיין לשעבר ראש עיריית ראשון לציון, יישלחו למעצר בית של עשרה ימים. זאת לצד הפקדת ערבויות וצו עיכוב יציאה מהארץ שהוצא נגדם.

ברק רוזן, נעצר ביום שני, על ידי היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות באגף מס הכנסה ומיסוי מקרקעין.

מהבקשה למעצרו של רוזן עולה כי לפי מידע שהתקבל עולה חשד לכאורה כי רוזן ביצע באמצעות א.ב.ח. הגליל חברה לפיתוח עסקת מקרקעין בסכום של כ-24.5 מיליון דולר, מבלי שדיווח לרשויות המס.

על פי החשד, התקשר רוזן, באמצעות א.ב.ח הגליל חברה לפיתוח, עם חנניה גבשטיין, לשעבר ראש עיריית ראשון לציון ועו"ד בהכשרתו, הבעלים של קרקע עם זכויות בנייה בחלקה הנמצאת במתחם צמרת בתל אביב, מהיקרות במדינה. נטען כי בנובמבר 2004, לאחר משא ומתן שנערך במהלך מספר חודשים, שילם רוזן לגבשטיין סך של 875 אלף שקל מקדמה על חשבון עסקת הרכישה.

על פי ממצאי החקירה, נרשם בספרי הנהלת החשבונות של א.ב.ח הגליל הצ'ק תחת כרטיס "מתחם בבלי תל אביב", ובפרטי פקודת היומן נרשם "חנניה גבשטיין - צ'ק בנקאי".

לטענת רשות המסים, לא דווחה העסקה לרשויות המס, ובמקומה כארבעה חודשים מאוחר יותר, דווחה עסקה אחרת באותו המקרקעין, כשהמוכר הוא בעל הקרקע המקורי, גבשטיין, והקונים הם 133 אנשים פרטיים. נטען כי רוזן הוא שהביא את הקונים, באמצעות חברת קנדה ישראל שבבעלותו.

רשות המסים טוענת כי במטרה להתחמק ממס לא דיווח רוזן על עסקת הרכישה של הקרקע על ידי חברת א.ב.ח. הגליל חברה לפיתוח, ובכך עבר על חוק המיסוי. המס שנחסך בפעולה זו נאמד במיליוני שקלים. בנוסף טוענות רשויות המס כי העסקה חייבת בתשלום מע"מ, בסכומים הנאמדים במיליוני שקלים.

מבקשת המעצר של רוזן שהוגשה היום לבית המשפט השלום בתל אביב עולה כי רוזן מכחיש את התשלום ואומר שאינו זוכר.

חנניה גבשטיין, נעצר אף הוא בחשד כי במטרה לסייע לרוזן להתחמק ממס לא דיווח על עסקת המכירה של הקרקע שהיתה בבעלותו לחברת א.ב.ח הגליל חברה לפיתוח, ובכך עבר על חוקי מיסוי מקרקעין. על פי בקשת המעצר של גבשטיין, הוא לא ידע להגיד בגין מה ניתן לו הצ'ק על סך 875 אלף שקל, אך הוא אומר שהבטיח למכור את הקרקע לרוזן, בטרם קבלת הצ'ק.

לצד מעצר הבית נקבעו לרוזן ערבות עצמית על סך 400 אלף שקל, ערבות צד ג' על סך 400 אלף שקל, ערבות בנקאית על סך 250 אלף שקל וצו עיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום. לגבשטיין נקבעו בנוסף למעצר הבית, ערבות עצמית על סך 250 אלף שקל , ערבות צד ג' 250 אלף שקל, ערבות בנקאית בסך 150 אלף שקל, וצו עיכוב יציאה מהארץ ל- 180 יום.

בהודעה לבורסה שהוציאה פאנגאיה נדל"ן היום בבוקר מסרה החברה כי "בנוגע לקיומה של חקירת רשות המסים בעניינים הקשורים לכאורה לחברות הפרטיות של בעלי שליטה ונושאי משרה בחברה ברק רוזן ואסף טוכמאיר, החברה מודיעה בזאת כי אתמול נעצר ברק רוזן, כשהמעצר האמור הינו, למיטב ידיעת החברה, לצורך השלמת הליכי חקירה".

קנדה ישראל פעילה בארץ כיזמית בפרויקטי יוקרה, בין היתר במתחם צמרת שצפון תל אביב, פרויקט צומת בר אילן, פרויקט צומת בית דגן, ופרויקט הקאנטרי קלאב בצומת גלילות. פאנגאיה נדל"ן נרכשה על ידי טוכמאייר ורוזן לפני כשנתיים.

מאז הרכישה ועד אמצע 2007 זינקה מניית פאנגאיה נדל"ן ביותר מ-1,000%, אך בחצי שנה האחרונה איבדה מניית החברה יותר מ- 40%, והיא נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ-207 מיליון שקל.

תגובת דוברת חברת קנדה ישראל: "אנו מקווים שרשויות החקירה ימשיכו לבצע את מלאכתם נאמנה ומאמינים כי בסופו של דבר יתברר כי לא נפל פסול במעשי כל הנוגעים בפרשה. אנו שמחים על כך שבית המשפט בחר בחלופה של מעצר בית ובערבות בנקאית של 250 אלף שקל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker