התחזית: השמש תזרח וטריליוני דולרים יושקעו באנרגיה סולארית

לפי תחזית האנרגיה של בלומברג, ב–2032 השמש תהיה מקור האנרגיה העיקרי ברשת החשמל העולמית ■ גם לאנרגיית הרוח צפוי עתיד מזהיר

נתניאל בולארד, בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חממות עם גגות סולאריים בסין
חממות עם גגות סולאריים בסיןצילום: STR/אי־אף־פי

חברת המחקר Bloomberg New Energy Finance, העוסקת בתחום מימון אנרגיה חדשה, פירסמה באחרונה את תחזית האנרגיה השנתית הרביעית שלה — תחזית מקיפה לתעשיית האנרגיה עד 2040. ובכל שנה, היא מלאה נתונים מעוררי השתאות.

הראשון שבהם מתייחס כבר ל–2017: ביקוש גבוה במיוחד לטכנולוגיית אנרגיה סולארית. עתיד החשמל שטוף שמש — וגם נהנה מרוח גבית — בזכות טריליוני דולרים שהוזרמו להשקעות חדשות בתחומים אלה.

לפי בלומברג, בשני העשורים הקרובים צפויות השקעות בסך של 10.2 טריליון דולר בטכנולוגיות לייצור אנרגיה ברחבי העולם — כשכמעט 75% מסכום זה יושקעו במיזמי אנרגיה מתחדשת. לאנרגיית רוח ינשבו השקעות של יותר מ–3 טריליון דולר, ואנרגיה סולארית תמשוך יותר מ–2.5 טריליון דולר. אנרגיה גרעינית ואנרגיית מים ייהנו, כל אחת, מטריליון דולר של השקעות חדשות — בעוד לאנרגיית גז יוזרמו רק 804 מיליארד דולר, ולפחם אפילו פחות, רק 664 מיליארד דולר.

בזמן שעדיין יקר לייצר אנרגיה מרוח, עלויות הייצור של אנרגיה סולארית ממשיכות לרדת — והיא צפויה לעקוף עוד השנה את תפוקת האנרגיה הגרעינית. את כושר הייצור של אנרגיית הרוח צפויה האנרגיה הסולארית לעקוף ב–2022 ואת הגז — ב–2031. שנה לאחר מכן, ב–2032, כושר הייצור הסולארי יהיה גבוה משל תחנות כוח פחמיות — והשמש תהיה מקור האנרגיה העיקרי ברשת החשמל העולמית.

איך ייראה תמהיל מקורות האנרגיה העולמי ב–2040? שונה לחלוטין מזה של ימינו. בשנה שעברה היוו מקורות אנרגיה מתחדשת 26% מייצור האנרגיה בעולם, ודלק מאובנים שימש ל–64% מייצור האנרגיה. ב–2040, אנרגיה מתחדשת "תתדלק" 51% מייצור האנרגיה העולמי, ודלק מאובנים רק 40%.

התחזיות לאנרגיה הסולארית אופטימיות מאוד, מה שמעורר ספק בקרב אנליסטים. כך סיכם את המצב אנליסט הגז הטבעי ריצ'רד מאייר, בציוץ בטוויטר: "האינסטינקט שלי הוא לומר שתחזית האנרגיה המתחדשת הזאת אגרסיבית ולא מציאותית. אני מתכוון להיאבק באינסטינקט שלי. שימו לב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker