בנק ירושלים מנהל מגעים למכירת פעילות הברוקראז' והאנליזה

הערכות: הקונים הם רונן ויסרברג ונאור אל־חי, המנהלים כיום את הפעילות ■ גם עופר לבמאי.בי.אי, הוזכר כרוכש פוטנציאלי ■ לפני 4 שנים רכש ירושלים את החברה מכלל פיננסים

גיא ארז
גיא ארז
שתפו בפייסבוק
 סניף בנק ירושלים
בנק ירושליםצילום: שי מכלוף / וואלה NEW

בנק ירושלים מוותר על פעילות הברוקראז' שלו, כארבע שנים לאחר שרכש אותה מכלל פיננסים. ממידע שהגיע לידי TheMarker עולה כי הבנק החליט למכור את כל פעילות הברוקראז', הכוללת את העובדים, האנליסטים ומחלקת המחקר.

בשוק ההון מעריכים כי הבנק הוא שיזם את מכירת הפעילות, וכי רונן ויסרברג ונאור אל חי, שייסדו את הפעילות ומנהלים אותה כיום, הם הרוכשים. השניים יקיימו את הפעילות החדשה באופן עצמאי ומחוץ לבנק, במודל פעילות הדומה לזה של לידר שוקי הון: ללא ניהול כספים אך עם מתן אנליזות והמלצות.

ואיזה מנכ"ל יכול לחייך כל הדרך אל הבנק? להשוואה רבעונית ושנתית של ביצועי הבנקים לחצו כאן

רכישת פעילות הברוקראז' מתבצעת כשבוע לאחר פרסום ההקלות שמתכננת הבורסה לספק לצורך קבלת מעמד של חבר בורסה, מה שעשוי לרמז על הכוונות העתידיות של רוכשי הפעילות. טיוטה להערות הציבור שפירסמה הבורסה כללה הקלות לצורך קידום כניסת גורמים נוספים לשוק ההון, לרבות ברוקרים קמעונאים.

כך, צפויות להתבטל הדרישות שלפיהן גוף המעוניין להיות חבר בורסה להחזיק ביותר מ–200 לקוחות וניירות ערך בשווי של 262 מיליון שקל לפחות. המהלך הוא חלק מהתוכנית האסטרטגית שעליה הצהיר מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, בתחילת כהונתו, שאמורה לאפשר את הצטרפותם של חברים חדשים לבורסה, וכן כניסת גורמים נוספים לשוק ההון הישראלי.

הגופים המספקים שירותי ברוקראז' מספקים פעילות של קנייה ומכירה בתחומי איגרות חוב, מניות, אופציות, תעודות סל וכדומה, וכן מפרסמים עבודות מחקר בתחומי מיקרו ומקרו ללקוחותיהם. תחום זה סובל בשנים האחרונות מירידה בשיעור העמלות בשל התחרות, מה שגורר ירידה בהכנסות.

בנק ירושלים רכש את פעילות הברוקראז' מכלל פיננסים ב–2013. הבנק, הקטן בישראל במונחי שווי שוק (555 מיליון שקל), רכש את הפעילות תמורת 270 מיליון שקל. ואולם מבחינה אפקטיבית, הרכישה בוצעה ללא תמורה. זאת מכיוון שסכום הרכישה שיקף את שווי ניירות הערך הסחירים שהיו בקופת החברה. המייסדים, ויסרברג, אל חי ויובל בן זאב, מכרו אז גם את אחזקותיהם לבנק ירושלים בתמורה ל–9 מיליון שקל. ויסרברג ואל חי המשיכו לעבוד בחברה.

עופר לב, ששמו הוזכר בבורסת השמות כרוכש פוטנציאלי של הפעילות, מסר: "בנק ירושלים אכן פנו אלי בנושא, אך עדיין לא חתמתי עם גורם כלשהו". לב כיהן עד ינואר 2017 כמנהל חדר המסחר של אי.בי.אי וסמנכ"ל אי.בי.אי שירותי בורסה. הוא עבד בבית ההשקעות יותר מ–11 שנים. לב, שנחשב לאחד מסוחרי האג"ח הבולטים בשוק, עזב את תפקידו לאחר תקרית אלימה בינו לבין סגנו, אסף משיח, כנראה על רקע קבלת עמלות מסחר.

בבנק ירושלים בחרו שלא להתייחס לידיעה. את תגובותיהם של ויסרברג ואל חי לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker