עו"ד גיסין תובע מבעלי אורבנקורפ 95 מיליון שקל: "נערך לפני הגיוס בת"א לחדלות פירעון"

המנהל המיוחד שמונה לאורבנקורפ מנה ארבע התחייבויות מפורשות שהפר ססקין – אחת מהן היא להזרמה של כ-12 מיליון דולר קנדי, הון עצמי לאורבנקורפ ■ אג"ח של אורבנקורפ נסחרות מחוץ לבורסה במחיר של 60-70 אג' לאיגרת, "תספורת" של כ-30% על החוב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גיסין
ערן אזרן

עו"ד גיא גיסין, המנהל המיוחד שמונה לחברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ, הגיש היום (ג') בשם החברה כנגד בעל השליטה אלן ססקין ורעייתו דורין, בסכום של כ-95 מיליון שקל (32.5 מיליון דולר קנדי). התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הינה בגין כספים שססקין התחייב להעמיד לאורבנקורפ במסגרת ההנפקה ובסמוך לה, ועל בסיס התחייבויות אלה היא גייסה כ-180 מיליון שקל בתל אביב.

"מהמידע אשר הגיע לבעל התפקיד, עולה כי דורין ואלן ססקין פעלו יחדיו באמצעות קבוצת חברות, אשר האחריות לגביהן חולקה באופן עקבי, כך שדורין ססקין היא הנהנית - ביחד עם בני משפחה נוספים או באופן בלעדי - מהשווי ההוני של אותן החברות, ואילו אלן ססקין הינו הנושא הבלעדי באחריות הנובעת מניהולן. הפרדה זו נועדה על מנת להגן על נכסיהם של בני הזוג מפני חדלות פירעון של ססקין, אשר ככל הנראה כבר עמדה על הפרק במועד גיוס אג"ח", נכתב.

גיסין מונה ארבע התחייבויות תשקיפיות שלטענתו הופרו על ידי ססקין. בין היתר, הוא מזכיר התחייבות מפורשת טרם הגיוס בתל אביב להזרים כ-12 מיליון דולר קנדי, הון עצמי לאורבנקורפ, כ"תרומת בעלים". לדברי גיסין, בניגוד להתחייבויות התשקיפיות ואף בניגוד לדיווחים לציבור המשקיעים בבורסה, "תרומת הבעלים" כלל לא בוצעה במועד ההנפקה או לאחר מכן.

"אף לאחר שהנושא התברר ואורבנקורפ דיווחה כי הכספים הועמדו כנדרש, נמצא כי בניגוד גמור לדיווחים עליהם חתם ססקין (בשם החברה), 'תרומת הבעלים' לא הופקדה מעולם בחשבון החברה, אלא הועברה במארס 2016, ישירות על ידי הגורם המממן, Terra Firma Capital  לרשויות מס הכנסה הקנדיות לצורך תשלומי מע"מ בקנדה", כתב גיסין בכתב התביעה, שהוגש בישראל.

אלן ססקין, בעלי אורבנקורפצילום: מוטי מילרוד

Terra Firma היא חברת מימון קנדית, שבה שותף הישראלי דב מאיר. טרם ההנפקה, Terra Firma היתה חשופה לקבוצת אורבנקורפ בכ-50 מיליון דולר קנדי. TERRA FIRMA הייתה מהנהנות העיקריות מהגיוס של אורבנקורפ בישראל, שכן חלק מהותי מכספי הגיוס - כ-35 מיליון דולר קנדי - שימשו לפירעון הלוואות שנתנה.

בתביעה הזכיר גיסין הפרה שנייה לכאורה של ססקין - התחייבות להסבת זכויות לאורבנקורפ להחזר הלוואות שהעמידו חברות קשורות בשווי של 8 מיליון דולר קנדי. ההפרה השלישית היתה העברת יחידות דיור בשווי של כ-10 מיליון דולר קנדי בפרויקט Edge לנושים פרטיים של ססקין, "בניגוד לנכתב בתשקיף ובסתירה למידע שהוצג בדו"חות הכספיים שצורפו לתשקיף"; והרביעית – אי העברת כ-3 מיליון דולר קנדי ממכירת הנכס 952 Queen.

במארס 2016 קרסו האג"ח של אורבנקורפ בבורסה, לאחר שהתברר כי ארגון הבתים הקנדי שלל מהחברה את רישיון הקבלן שלה, בין השאר בשל קשיים תזרימיים. לאחר הקריסה, בית המשפט בישראל מינה את עו"ד גיסין כמנהל מיוחד, שיחקור את האירועים שקדמו לקריסה, וינסה לממש את נכסי החברה. בחודשים האחרונים בוצעו עסקות מחוץ לבורסה באג"ח של אורבנקורפ במחיר של כ-60-70 אג' לכל 100 אג' ערך נקוב, כלומר השוק מגלם "תספורת" של כ-30% על החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker