יונה יהב רוצה בורסה בחיפה, ומנסה לשכנע את הסינגפורים והאמריקאים

הבורסה הסינגפורית ונאסד"ק שוקלות להשקיע בהקמת בורסה בחיפה, שבה יונפקו מניות ואג"ח של עסקים קטנים, ולדברי יהב, המיזם קיבל את ברכתם של האוזר וכחלון ■ למרות התקדמות המגעים - ספק אם יש מקום לבורסה נוספת בישראל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יונה יהב
יונה יהבצילום: ירון קמינסקי

בשבוע הבא יגיעו לישראל נציגי הבורסה של סינגפור, אבל הם לא ינסו לשכנע חברות ישראליות להנפיק בארצם; מטרתם תהיה שונה - לבדוק את ההיתכנות להקמת בורסה לעסקים קטנים בחיפה. הבורסה של סינגפור והחברה האמריקאית נאסד"ק, המפעילה בורסות ברחבי העולם, אמורות להיכנס כמשקיעות מהותיות לבורסה החדשה. את המהלך הזה מקדם במרץ ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שלדבריו זכה לברכת הדרך של יו"ר רשות ני"ע ושל שר האוצר.

"כבר 20 שנה אנחנו מתכננים המיזם של הקמת בורסה נוספת בחיפה", אומר יהב. "זה מיזם שהחל עוד בימיו של ראש הממשלה יצחק רבין, והתבטל אחרי הרצח בשל חילופי השלטון.

"החברה הכלכלית של חיפה מנהלת את הפרויקט, ולשם כך כותבת תוכנית עסקית יחד עם נאסד"ק. התוכנית תוגש לוועדה שהקימו שר האוצר ושרת המשפטים".

בסוף אפריל הודיעו שר האוצר, משה כחלון, ושרת המשפטים, איילת שקד, על הקמת צוות בין משרדי להקמת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים. בצוות חברים המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי), עו"ד מאיר לוין; יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר; מנהל רשות המסים, עו"ד ורו"ח משה; הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי; מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב; והיועצת למנכ"ל משרד האוצר, נירית איבי.

ל-TheMarker נודע כי בצוות הפרויקט כבר החלו באיתור מנכ"ל לבורסה בחיפה. יהב אמר: "פנו אלינו כמה אנשים שהתעניינו במשרה, אך עדיין לא התחלנו לפנות לאנשים". לדבריו, המטרה היא שגם נאסד"ק וגם הבורסה הסינגפורית יהיו שותפות בפרויקט: "לכן גם נסעתי לסינגפור והתחלתי במשא ומתן, שבעקבותיו הם החליטו להגיע לישראל".

עוד נודע כי במאי האחרון קיים האוזר פגישה עם נאסד"ק בנושא הבורסה ובדק אם תיקח חלק בפרויקט. "האוזר אכן היה במשרדי ונתן לנו אור ירוק להתחיל בבדיקות", אמר יהב.

ניסיונות החייאה בתל אביב

הספקנים יגידו כי אין עוד מקום לבורסה נוספת בישראל. אפילו בימי בועת שנות ה–90 לא קמה בורסה שנייה. בנוסף, המגמה בעולם כיום היא מיזוג של בורסות.

מעבר לכך, הבורסה בתל אביב מתייבשת. מאמצי ההחייאה של הבורסה אמנם הצליחו להפיח רוח במספר ההנפקות מתחילת השנה - שמונה חברות חדשות הנפיקו לראשונה את מניותיהן, ו-40 חברות פירסמו במאי בלבד הודעה על רצונן לגייס עוד כסף במניות באמצעות תשקיף מדף בלבד. ואולם בפועל מחזורי המסחר בישראל, שהגיעו בסוף חודש מאי ל-1.5 מיליארד שקל במניות (וללא תעודות סל ל–1.2 מיליארד שקל), רחוקים מהשיא היומי שנרשם ב–2007 - 5.3 מיליארד שקל.

אם אכן תקום בורסה בחיפה - זו תהיה הפעם הראשונה שתיווצר תחרות לבורסה בתל אביב. הבורסה של חיפה לא תהיה חברה בת של הבורסה תל אביב. גם ועד העובדים החזק בבורסה בתל אביב, שמנע שינויים דרמטיים בה, לא יהיה חלק מהבורסה החדשה.

מעבר לכך, הקמת הבורסה בחיפה יכולה להוביל לסיכול אחת ממטרותיו של מנכ"ל הבורסה בתל אביב - לעודד הנפקה של חברות קטנות. בתוכנית האסטרטגית להחייאת הבורסה בתל אביב ציין המנכ"ל, איתי בן זאב, כי "יש לשים דגש מרכזי על מימוש פוטנציאל חברות הצמיחה בישראל הכולל כ–1,000 חברות קטנות־בינוניות מסורתיות, מאות פרויקטי נדל"ן ותשתיות וכ-300–500 חברות צמיחה במגזר הטכנולוגיה".

ואולם כדי ששתי הבורסות יוכלו לממש את הרעיון הזה יידרשו הכנסת ורשות ניירות ערך להעניק חבילת תמריצים לעסקים קטנים המעוניינים להנפיק. אחת הסיבות לכך היא שהעלויות של חברה ציבורית בבורסה מוערכות בכ-2 מיליון שקל בשנה, וחברה ששוויה 10–20 מיליון שקל לא יכולה לעמוד בהן. בנוסף יידרשו שינויים בתחום הרגולטורי. בחבילת התמריצים לחברות הקטנות יהיה צורך לכלול הקלות במיסוי, הקלות בדיווח וחוקים מתאימים.

רשות ניירות ערך כבר החלה לפעול בכיוון זה. כך, לכל חברה ששווי השוק שלה נמוך מ-300 מיליון שקל ואין לה חוב אג"ח, ניתן פטור מפרסום דו"חות רבעוניים; יינתן פטור מפרסום דו"חות על אפקטיביות הבקרה הפנימית; יינתנו הקלות בנוגע לחובת צירוף הערכות שווי לדיווחים וצירוף דו"חות של חברות כלולות; ופטור מפרסום דו"ח גלאי, שבו ניתן דיווח על החשיפה של התאגיד לסיכוני שוק. בנוסף חברות מחקר ופיתוח יכולות לדווח בשפה האנגלית, לפי כללי החשבונאות האמריקאים, וניתנו להן הקלות בממשל תאגידי.

בנאום שנשא באחרונה הפציר האוזר במחוקק להפלות בתחום המיסוי חברות בורסאיות, ולתת תמריצי מס למשקיעים של חברות שרשמו את מניותיהן למסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker