דרמה בהפניקס: בוטלה מכירת המניות של יעקב שחר בגלל מידע פנים

(עדכון) חברת מאיר שנמצאת בשליטת יעקב שחר וישראל וקז, החליטה לוותר על הפצה של כ-5% מהון מניותיה של הפניקס תמורת כ-200 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב שחרצילום: ניר קידר

הפצת מניות הפניקס שתוכננה היום (ב') בוטלה בעקבות חשש לדליפת מידע פנים. בעלת המניות, חברת מאיר שנמצאת בשליטת יעקב שחר וישראל וקז, החליטה לוותר על הפצה של כ-5% מהון מניותיה של הפניקס תמורת כ-200 מיליון שקל. את העסקה אמורה היתה להוביל דיסקונט חיתום בראשות צחי סולטן וטל רובינשטיין. למשפחות שחר וקז ישנה נציגות בדירקטוריון הפניקס - ישראל קז ועומר שחר - שסביר להניח היו מיודעים לגבי אותו מידע שהפניקס לא דיווחה עליו.

אתמול פירסמנו כי חברת מאיר למכוניות ומשאיות - שהנה בין השאר יבואנית של מכוניות מדגם יגואר וולבו - החליטה לצמצם את החזקותיה בחברת הביטוח, שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה. זאת לאחר החזקה של חברת מאיר במניות הפניקס למעלה מעשור.

הצעת המכירה של משפחת שחר, שהנה גם בעלת השליטה במועדון הכדורגל מכבי חיפה, היתה אמורה להתבצע בזמן שבעלת השליטה ובעלת המניות הגדולה בהפניקס, דלק (51%), מנסה להשלים את העסקה למכירת חלקה בחברה לקבוצת יאנגו הסינית - עסקה שכפופה לאישורה של הממונה על רשות שוק ההון דורית סלינג'ר.

בכדי להגביר את סיכויי השלמת העסקה, דיווחה דלק לפני כחודש וחצי כי יאנגו תצרף לעסקת הרכישה את יונל כהן, שישקיע בהפניקס כ-130 מיליון שקל ויצטרף לגרעין השליטה של הגוף הרוכש. במסגרת העסקה יקבל כהן, לשעבר מנכ"ל קבוצת מגדל, 4% ממניות הפניקס.

דלק ציינה אז בדיווח כי ככל שתאושר העסקה, יונל כהן יכהן כיו"ר חברת האחזקות וכיו"ר הפניקס ביטוח, וקבוצת יאנגו אף תעניק לו זכויות וטו בכל הקשור להקפדה על כללי הממשל התאגידי בחברה, ובכלל זה על עסקות של בעלי עניין. לאורך כל התקופה יכהן בדירקטוריון הפניקס רוב מוחלט של דירקטורים ישראלים בכירים. הסכם השליטה אף מגדיר כי הפניקס לא תוכל לבצע השקעות לא סחירות מחוץ לישראל, אלא באישור הדירקטוריון או ועדת הביקורת.

עוד עלה מהדיווח כי הצדדים סיכמו על "תקופת חסימה" של 15 שנים לפחות, שבמהלכה מחויב כהן להישאר חלק מגרעין השליטה. לאורך כל התקופה יכהן בדירקטוריון הפניקס רוב מוחלט של דירקטורים ישראלים בכירים. הסכם השליטה אף מגדיר כי הפניקס לא תוכל לבצע השקעות לא סחירות מחוץ לישראל אלא באישור הדירקטוריון או ועדת הביקורת. סייג נוסף שהוסיפה יאנגו הוא שהרכב הדיקטוריון של הפניקס יהיה בעל רוב מוחלט של דירקטורים ישראליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker