הבורסה משיקה מדד חדש לאג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות: מדד תל בונד-גלובל

המדד יכלול אג"ח של חברות זרות ללא זיקה לישראל, הנסחרות בבורסה ■ מספר המנפיקים במדד יעמוד על 18 ומשקל המנפיק הגדול, דה-זראסאי, יגיע ל-11.1% ■ המדד כולל תשואה פנימית ברוטו משוקללת של 4.7% ומח"מ משוקלל של 3.6 שנים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב
ערן אזרן

דירקטוריון הבורסה אישר ביום חמישי האחרון השקת מדד חדש - תל בונד-גלובל - המבוסס על אג"ח שקליות של חברות נדל"ן אמריקאיות הנסחרות בבורסה. המדד יורכב מ-25 סדרות אג"ח בשווי שוק כולל של כ-14.5 מיליארד שקל, ויכלול בעיקר אג"ח חברות מענף נדל"ן. במדד יכללו אג"ח לא צמודות בריבית קבועה, בעלות דירוג (-A) בדירוג מעלות או (3A) בדירוג מידרוג, לפחות.

תקרת המשקל לכל סדרת אג"ח שתיכלל במדד היא 6%. מספר המנפיקים הינו 18, ומשקל המנפיק הגדול (דה-זראסאי) עומד על 11.1% (תקרת המשקל לכל מנפיק תגיע ל-20%). האג"ח הנכללות במדד נסחרות בתשואה גבוהה יותר ביחס לאג"ח הנכללות בתל בונד שקלי, שרמת הדירוג בו זהה למדד התל בונד גלובל, וזאת כתוצאה מפערי הריביות בין ההנפקות של חברות נדל"ן ישראליות לאמריקאיות. נכון ל-18 ביוני 2017, כולל המדד תשואה פנימית ברוטו משוקללת של 4.7% ומח"מ משוקלל של 3.6 שנים.

"המדד ממוקד באג"ח שקליות בריבית קבועה של חברות זרות ללא זיקה לישראל ומציע ערך מוסף שאינו קיים במדדי תל-בונד אחרים ולכן צפוי ליצור ביקוש למוצרי מדדים אשר מדד "תל בונד גלובל" יהיה נכס הבסיס שלהם. המדד יצטרף לקבוצת מדדי תל-בונד, לצד תל בונד-תשואות ותל בונד-תשואות שקלי", נמסר בהודעת הבורסה. לאחר השקת המדד – חברות תעודות הסל בישראל צפויות להשיק קרנות סל (מקבילות ל-ETF אמריקאית) או תעודות סל מקומיות – מה שיגביר את מחזורי המסחר בשוק האג"ח, שהינו שוק נזיל ובריא.

בבורסה ציינו כי המדד החדש, שיושק ב-16 ביולי 2017, מותאם ל-3 סוגים מרכזיים של משקיעים: "משקיעי לונג" המבקשים לגוון את תיק ההשקעות שלהם באמצעות מדד אג"ח בדירוג גבוה, עם תשואה עודפת; "משקיעי שורט" שסבורים כי דירוג האג"ח אינו משקף את הסיכון הגלום בהן ולכן התמחור שלהן בשוק יקר ומשקיעי "גידור" המחזיקים אג"ח מפלח שוק זה, שבתקופות שפל מבקשים לגדר את השקעתם באמצעות מכשירי שורט על המדד. המועד הקובע לקביעת הרכב המדד יהיה תום יום המסחר, ב-6 ביולי 2017.

עוד קודם להשקת המדד החדש, חברת קרנות הנאמנות של אקסלנס הציעה קרן החשופה לחברות הנדל"ן האמריקאיות. הקרן, בדמי ניהול של 0.65%, מנהלת נכסים בשווי 25 מיליון שקל. ב-12 החודשים האחרונים הקרן הניבה תשואה של 12.5% למשקיעים. בין היתר, הקרן כוללת השקעה אג"ח של מויניאן, רילייטד, אול-ייר, דלשה קפיטל ודה זראסאי. הקרן מחויבת להשקיע לפחות 50% לאג"ח של חברות נדל"ן זרות, והיא מחזיקה גם אג"ח של חברות נדל"ן ישראליות כמו עזריאלי ואדגר.

בוויקטורי קונסלטינג, חברת הייעוץ של גל עמית ורפי ליפא, שהיתה הראשונה שהחלה ללוות חברות נדל"ן אמריקאיות להנפקה בישראל, אמרו: "אנו מאוד שמחים שהבורסה מכירה בחשיבות חברות האג"ח האמריקאיות, בהמשך לשינוי ביחס של גופי חיסכון טווח ארוך לחברות אלה שרבות מהן הפכו לחלק בלתי נפרד משוק החוב הקונצרנים הישראלי. כניסת החברות האמריקאיות החל משנת 2008 וביתר שאת החל משנת 2014 סייעה לגיוון תיק אג"ח הקונצרני של המשקיעים. אנו מקווים שימשיכו להגיע לישראל חברות ראויות ואיכותיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker