"אם השוק יתאכזב מהנשיא טראמפ - אנחנו עלולים להיכנס למערבולת"

אלה רובינסקי, מנהלת יחידת ניירות ערך בבנק הבינלאומי, ממליצה על מגזר הסייבר, וסבורה שאחד הסיכונים המרכזיים בכלכלה הישראלית הוא שינוי במגמת הריבית ■ "רמת המחירים אינה נמוכה ואנו כבר חווים תנודתיות"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלה רובינסקיצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג

"ישבתי מול המסך וראיתי אותו נצבע באדום, זה היה רגע מכונן, אחד הקשים בקריירה שלי", כך מתארת אלה רובינסקי, מנהלת יחידת ניירות ערך בבנק הבינלאומי, את הדקות הראשונות של משבר הסאב פריים, רגע בלתי נשכח בקריירה המקצועית שלה בניהול השקעות, שהתחילה הרבה לפני כן, ב–1999.

"עברתי לא מעט משברים בקריירה, אך זאת היתה הפעם הראשונה שהמשבר היה בשוק הסולידי. כל מה שנותר לי לעשות באותם רגעים הוא לנשום עמוק ולהתחיל לחשוב באופן מפוקס — מי החברות והנכסים שבאמת הולכים להיפגע".

מה ייעצתם ללקוחות, להתחיל לרכוש נכסים?

"לא ביום הראשון. עבור לקוחות שמבינים יותר קנינו, אבל לא באופן מיידי. הפעולה הראשונה שעשינו היתה לדבר עם כל הלקוחות של הבנק כדי לשכנע אותם לא למכור את התיק. מעבר לכך, היינו צריכים לבדוק אם יש נכסים שבאמת חייבים למכור בכל אחד מהתיקים".

האם הלקוחות הישראלים למדו לקח מהמשבר ולכן, מעבר להשפעה של המסחר הרובוטי, התיקונים בשוק קצרים יותר?

"אני סבורה שזה תלוי בהיעדר אלטרנטיבה".

מאיפה יגיע המשבר הבא?

"הוא יגיע ברגע שיחול שינוי ברמות הריבית או בגלל שינויים גיאופוליטיים. השוק עלה לאחר הבחירות בארה"ב על רקע הציפיות מצעדיו של טארמפ, אך אם השוק יתאכזב אנו עלולים להיכנס למערבולת. גורם נוסף שיכול להוביל למשבר הוא האיחוד האירופי ומה שיעלה בגורלו. אם הבנק הפדרלי לא היה מעלה את הריבית בשבוע שעבר, או שהיה מעלה אותה ביותר מרבע אחוז — זה עשוי היה להוביל לתנודתיות בשווקים".

האם צפויה מפולת בקרוב?

"רמת המחירים אינה נמוכה ואנו כבר חווים תנודתיות, אך הנבואה ניתנה לשוטים".

צילום: אי-פי

איפה קיימות כיום ההזדמנויות הכי גדולות להשקעה לחמש השנים הקרובות?

"בשוק המניות, אך חייבים לבחור את הענפים המתאימים, כי יכול להיות שבמהלך הדרך נידרש להחליף אותם. המשקיע חייב לחיות את השוק. מגזר הסייבר למשל הוא אטרקטיבי מאוד, וכבר עלה באופן חד, אך לדעתי הוא עדיין אטרקטיבי להשקעה כי הוא צפוי להתפתח".

האם בועת החובות הממשלתיים היא האיום הגדול ביותר הרובץ על הכלכלה העולמית?

"זה לא האיום הכי גדול, אבל צריך להביא אותו בחשבון בהתאם לחברות הדירוג, שמשנות את דירוג החוב".

מהו הסיכון המרכזי בכלכלה הישראלית?

"אנחנו שומרים על רמת ריבית נמוכה, שמעודדת כיום את הכלכלה. ואולם, שינוי במגמת הריבית בעתיד עלול לפגוע בחלק מהעסקים. גם השקל החזק הוא סיכון שפוגע ביצואנים, שהם קטר הכלכלה. הסיכון הנוסף הקיים בישראל הוא מאזן התשלומים — בנק ישראל ביצע רכישות משמעותיות בשוק המט"ח".

אם היה מגיע אליך זוג שרק התחתן ומעוניין להשקיע את כל כספו בנפט, גז וביטקוין, מה היית מייעצת להם?

"כל ייעוץ מתחיל עם בירור של צורכי הלקוח. האם הכספים שהוא משקיע נדרשים לשימוש בטווח הנראה לעין או לטווח הארוך? לאחר הבירור אנסה להסביר לזוג את הסיכונים הטמונים בהשקעה בענף תנודתי, ואת הבעייתיות שבחוסר הפיזור בתיק.

"בני הזוג יידרשו לענות לי כמה כסף הם מוכנים להפסיד, ואני מניחה שהם לא יסכימו למצב שבו התיק יפסיד 100%, לכן אני סבורה שיהיה לי קל לשכנע אותם לא להשקיע את כל הכסף בענף עם רמת סיכון גבוהה מאוד, שעשויה להוביל אותם להפסד גדול. מעולם לא נתקלתי בלקוח שמוכן להפסיד 100%. ואם כן — יהיה לי חשוב להראות לו את הסתירה בין הרצון שלו להרוויח ליכולת שלו לספוג הפסד. אם זאת תהיה ההחלטה שלו בסופו של דבר, אגיד לו שאיני תומכת בה, ולכן איני יכולה לייעץ לו. אנסה להוביל אותו למצב שבו חלק מסוים בלבד מהתיק בלבד מופנה לסגנון ההשקעה המסוכן, והיתר יהיה מפוזר".

מה היית מייעצת למי שקיבל ירושה של כמיליון שקל?

"איני יכולה לענות לך על השאלה הזאת לפני שיש לי נתונים נוספים כמו גיל הלקוח ומצבו המשפחתי".

אם הוא בן 50–60, יש לו נכדים, והוא גר בדירה ללא משכנתא?

"חסר לי מידע על מצבו הפנסיוני. אבל אם הגעתי למסקנה שניתן להשתמש בכספים למטרת השקעה — המערכת של הבנק הבינלאומי מאפשרת לנו לבנות לו את התיק המתאים לרמת הסיכון שאותה הוא יכול לשאת.

"בשלב הראשון היועץ מבצע הקצאת נכסים. באמצעות המערכת שברשותו הוא מנתח מהו שיעור הכספים שיושקע במניות — בארץ או בחו"ל, מהו השיעור שיושקע באג"ח הממשלתיות ואיזה שיעור יושקע באפיק הקונצרני. המערכת גם תסייע להחליט אם להשקיע בנכסים צמודי מדד, ומהי רמת החשיפה המטבעית הנדרשת בתיק. אחרי שהתקבלה ההמלצה על הקצאת הנכסים, בוחנים את המוצרים המתאימים. אם התיק אינו גדול, וכולל כמה מאות אלפי שקלים, מרבית החשיפה תהיה לקרנות נאמנות או קרנות מחקות מדד, בשביל לאפשר פיזור בעלויות קטנות. כמו כן, יש לנו נגישות להמלצות על מניות ואג"ח מכל העולם".

באיזו תדירות היית ממליצה ללקוח להתקשר ליועץ?

"לפחות פעם ברבעון. אצלנו בבנק התיק נמצא במעקב והמערכת תגרום ליועץ ליזום שיחה עם הלקוח. יש לנו גם רדאר השקעות, כך שאם מתרחש אירוע חריג בנייר, הלקוח מקבל הודעה שבה הוא מתבקש ליצור קשר עם היועץ".

האם בדקתם באיזה אופן המערכת שתומכת בניתוח ההשקעות ובחירתם ללקוחות שיפרה את התשואה בתיקים?

"לא ניתן לבדוק זאת, כי נדרשים לשם כך תנאי מעבדה שאינם קיימים בפועל. המערכת מסייעת לאסוף את המידע, לבצע התאמה — ולתרגם את המידע לצרכים של כל לקוח".

ממה מורכב תיק ההשקעות האישי שלך? את מתאימה אותו להקצאה שאותה קובע הבנק?

"מתוקף תפקידי, קיימות מגבלות חוקיות על הפעולות שאני יכולה לבצע בניירות ערך. התיק שלי יכול להכיל רק מוצרים בניהול עיוור ואסור לי לשנות את התיק לפי האלוקציה, בגלל המגבלות החוקיות. אך כשאני מקבלת החלטות השקעה, אני מסתמכת על מחקרי הבנק.

"במסגרת הכספים הפנסיוניים שלי, כבר בחרתי לפני כמה שנים את מסלול הפנסיה עם המרכיב המנייתי הכי גבוה, כי אני פועלת לטווח הארוך. רק אם לכספים שאני משקיעה יש מטרה מוגדרת, אז אני פועלת ברמת סיכון נמוכה. אם אני יודעת למשל שאני צריכה לשלם תשלומי משכנתא, אז הכספים הפנויים המיועדים לכך יושקעו באפיקי השקעה לטווח קצר".

איך את חוסכת לילדים שלך?

"אני מפקידה עבורם כסף בהוראת קבע של הבנק לתעודת סל מנייתית".

ומה יקרה אם יהיה משבר ביום שהילדים ירצו למשוך את הכסף?

"אני אמליץ להם לחכות ולא לפדות את הכסף".

מה המסר שלך למשקיעים?

"תשקיעו בתחום שאתם מבינים בו ולפי למה שמתאים לכם. במידת הצורך, תיעזרו באנשי מקצוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker