כחלון מתגייס למאבק של האוזר: הממשלה תצביע על איסור שיווק אופציות בינאריות לחו"ל

שר האוצר יביא לאישור הממשלה ביום ראשון את הצעת החוק שתסמיך את יו"ר רשות ניירות ערך להשלים את המהלך שהוא מוביל לחיסול הענף

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל האוזר
אורי תומר
אורי תומר

המאבק שמנהל יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, לחיסול פעילותם של אתרי האופציות הבינאריות מישראל יגיע ביום ראשון לשולחן הממשלה. שר האוצר, משה כחלון, יביא לישיבת הממשלה את הצעת החוק שגיבשו אנשי משרדו יחד עם משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה - שתאפשר להאוזר לחסל סופית את הפעילות בענף.

אופציות בינאריות הן מעין משחק שבו הגולשים באתר, שהפקידו בו כסף מראש, מנסים לנחש מה יהיו השינויים קצרי הטווח במחיריהם של נכסים פיננסיים. ברשות, שבחנה את הפעילות הזאת, הגיעו למסקנה שהמשחק הזה, שהוצג על ידי האתרים כאפיק השקעה לגיטימי, מוטה משמעותית לרעת הלקוחות במגוון אופנים - החל בתוחלת התשואה וכלה באופן חישוב והצגת השינוי במחירי הנכסים שאחריהם עוקבות כביכול האופציות.

הצעת החוק תסמיך את הרשות לפעול לסגירת האתרים שפועלים מישראל גם אם לקוחותיהם נמצאים בחו"ל - סמכות שלא היתה ליו"ר הרשות עד כה על פי חוק. כל שהאוזר יכול היה לעשות בעבר בעניין זה הוא לאסור את השיווק של האופציות ללקוחות ישראלים בלבד, שעליהם הוא מסומך להגן, והוא אכן עשה זאת החל באביב 2016.

עם זאת, האוזר המשיך להצהיר כי ייאבק גם בשיווק האופציות הבינאריות גם לחו"ל, והדגיש שיפעל לקבל את הסמכות לכך. ברשות הצהירו שוב ושוב שתעשיית האופציות הבינאריות העצומה שצמחה בישראל, ושנחשבת לכר פורה לנוכלויות ומעשי מרמה, גורמת נזק תדמיתי עצום למדינה ואף מעודדת התפתחות של תפישות אנטישמיות.

לפי ההצעה, שיווק האופציות הבינאריות ייאסר לחלוטין - כשמנסחיה רתמו לשם כך גם את החוק לאיסור הלבנת הון. הנחת ההצעה על שולחן הממשלה נועדה לזרז את הליכי החקיקה בעניין.

המאבק של הרשות באתרי האופציות הבינאריות נולד מתוך מהלך ההסדרה המקיף שהיא ביצעה  לתחום שנקרא "זירות הסוחר", כלומר אתרי אינטרנט שמציעים השקעה או הימור על המחירים העתידיים של נכסים פיננסיים. כחלק מההסדרה שהושלמה בסתיו 2016, קיבלו שש חברות רישיון להפעיל אתרים שכאלה - כשהשיווק של אופציות בינאריות בהם נאסר לחלוטין.

הרשות ערכה הבחנה בין אופציות בינאריות למכשירים הפיננסיים האחרים שמציעות הזירות - חוזים על מדדים, סחורות שערי מטבע ומניות. עם זאת, ברשות הדגישו כי גם במקרה של המכשירים שהזירות רשאיות לשווק, הרישיון אינו מבטיח הגנה על כספי המשקיעים מהפסדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker