אפריקה מגבשת מתווים להסדר - בלי לשתף את המומחה מטעם בית המשפט

המומחה רו"ח עמנואל אבנר, שמונה לבדוק את הסדר החוב המתגבש, טוען כי "לא הייתי שותף למגעים" ■ נציגי חברת הרמטיק: "זומנת והשתתפת בישיבות" ■ חברת MNS, שנשכרה על ידי אפריקה, פירסמה עמדה המתנגדת נחרצות להסדר אותו הציעו DK, פסגות וכלל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

לקראת ההצבעה הקרבה של מחזיקי אפריקה על המסלול להסדר החוב, פירסמה אמש (ד') החברה חוות דעת בנושא שערכה חברת MNS - בה נקבע כי "ישנו יתרון ברור להצעת ההסדר (בן משה לבייב והאחים סיידוף) על פני הצעת המחזיקים לפירוק החברה (מטעמם של קרן DK, בית ההשקעות פסגות וחברת הביטוח כלל)". MNS היא חברת הייעוץ הפיננסי, שנשכרה לשרת את הדירקטורים של חברת אפריקה ומנהליה, ונותנת כעת שירותים לוועדה הבלתי תלויה.

לפי חוות הדעת, קיים חוסר ודאות בנוגע לתמורה שיקבלו המחזיקים עבור נכסי אפריקה ישראל במצב של השתלטות ומכירתם תוך שנה. בנוסף, קיים חשש גבוה להעמדת הלוואות מבנקים זרים, שידרשו מאפריקה נכסים לפרוע מיידי את החובות. בדניה סיבוס קיים סיכון לפגיעה במסגרות ערבויות בנקאיות, והיעדר בעל שליטה שמוכן להזרים 700-485 מיליון שקל לא ישפר את יכולתם של הנושים לפרוע את החוב.

"במקרה של קשיים ואתגרים תזרימים עתידיים, הסיכוי כי בעלי השליטה יזרימו סכומים נוספים לחברה גבוה ממקרה של שליטה משותפת בין המחזיקים", נכתב בחוות הדעת. ב-MNS ציינו כי אם תיבחר חלופת הפירוק הקבוצה תאבד את הסינרגיה הקיימת בין החברות בה. וכך, הצעת המחזיקים שמתבססת על מימוש מהיר, משקפת סיכון רב להשגת השווי כאשר הסיכוי להשבחה מוגבל.

באופן לא מקרי, חוות הדעת קבעה כי אין ערך רב באיום בתביעות. "לאור הפטרי העבר שניתנו לנושאי המשרה ולבעל השליטה, הערך הנוכחי של שווי מתן הפטור מתביעות זניח", נכתב. חרף זניחות העניין, לב לבייב לא הסכים לוותר על דרישה זאת בהסדר מטעמו.  

אבנר: "לא הייתי שותף למגעים"; נציגי הרמטיק: "השתתפת בישיבות ועודכנת באופן שוטף"

בתוך כך, דווקא המומחה מטעם בית המשפט רו"ח עמנואל אבנר, שמונה על ידי השופט איתן אורנשטיין לבדוק את ההסדר, לא פירסם את חוות דעתו על שלוש החלופות. על פי החוק, נדרש המומחה להגיש סיוע מקצועי בניהול המשא ומתן לגיבוש הסדר החוב ולהכין חוות דעת לעניין כדאיותו. אבנר טוען כי "לא הייתי שותף למגעים שקיימו החברה, הנאמנים וחברי הנציגויות עם המציעים השונים בקשר עם המתווים השונים".

בתגובה על כך עורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור, שמייצגים את חברת הרמטיק (הנאמן של סדרות האג"ח כ"ו, כ"ז וכ"ח) כתבו לאבנר כי "זומנת והשתתפת בישיבות עם הוועדה הבלתי תלויה ועודכנת בהתפתחויות באופן שוטף, הגם שלא השתתפת בכל הישיבות שהתקיימו עם אין סוף גורמים. כידוע לך, פעלנו בעניין זה אחת לאחת בהתאם להנחיות ולסיכום שהושג בישיבתנו המשותפת עם הכנ"ר". מחלופת המכתבים בין הצדדים בימים האחרונים עולה כי הנאמנים חוששים כי אבנר יפנה לבית המשפט, ולכן דרשו במכתבם כי אם אכן יעשה זאת יצרף את עמדתם.

אבנר מחזיק בדעה כי עליו לפרסם את חוות דעתו בטרם תתבצע "ההצבעה למתווים העקרוניים הכפופים לתנאים מתלים, לגיבוש מסמכים מחייבים ולקיום הליך וקבלת אישורים להסדר חוב על פי סעיף 350 לחוק החברות". עם זאת, טרם גיבש דעה ביחס לאיזה מהמתווים. לדברי נציגי הרמטיק, "איננו רואים צורך בעריכת חוות דעת שתנתח הצעות ראשוניות שלא מחייבות את המחזיקים, לצורך החלטה על התחייבות ל-NON SHOP לתקופה מוגבלת. הצעת ההחלטה אינה הצבעה על אישור הסדר. ממילא, אין המדובר בשום צורה בהחלטה שכובלת את שיקול דעת המחזיקים. נהפוך הוא".

אבנר טוען כי כל הפרסומים באתר המאיה, ובינהם עמדות שונות מטעם המתווים, לרבות אלה מטעם המציעים עצמם (בן משה וסיידוף) או בייקר טילי המשמש כיועץ כלכלי של סדרות כ"ו-כ"ז - "אינם מהווים תחליף לחוות דעתי, כמומחה מטעם בית המשפט, שאמורה לכלול בין השאר גם כימות כלכלי של החלופות השונות - תוך התייחסות לסיכונים הכרוכים בכל חלופה, ניתוח של יחס והוגנות תקבולי ההסדר בין סדרות האג"ח השונות, ובחינה של היחס בין מניות והטבות בעל השליטה והתמורה כנגדן".

נציגי הרמטיק טענו מצידם כי "בפני המחזיקים הוצג ניתוח מפורט של חברת ייעוץ המלווה את הנציגות והוא כולל התייחסות מפורטת, שאף נסקרה ונדונה בהרחבה באסיפות שהתקיימו. לאור ההתפתחויות והעדכונים להצעות, יתכן שטרם ההצבעות הניתוח אף יעודכן וידווח למחזיקים".

אבנר אמר אתמול ל-TheMarker כי "הגיע הזמן שהמוסדיים יקחו חברה וינהלו אותה". נציגי הרמטיק הגיבו לכך, וטענו כי "המטרה היחידה שעומדת בפני הנאמנים והנציגויות היא להגדיל ולהשביח את ההחזר הכלכלי למחזיקי איגרות החוב. הנאמנים מקווים שאלו הם ויהיו גם שיקוליך בעת ביצוע תפקידך. כך או כך, שיקולים רוחביים או חינוכיים אינם חלק מהשיקולים שמנחים אותנו בפעילותנו... אין בטחון כי הניתוח שתבצע להצעות לא יהיה כזה שמהווה סימון של המטרה מסביב לחץ שנורה על ידך בכתבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker