דקסיה בדרך למכור תיקי אשראי במאות מיליוני שקלים להראל וכלל

המהלך הוא חלק מתוכנית אסטרטגית של הבנק - שהוא המלווה העיקרי לרשויות המקומיות - למכור כרבע מתיק האשראי שלו שהיקפו הכולל 1.65 מיליארד שקל, ולחלק דיווידנדים בסך 500 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בנק דקסיה בבריסל
בנק דקסיה בבריסלצילום: בלומברג

בנק דקסיה (Dexia) ישראל, המנוהל על ידי אוליבייה גוטמן, נמצא במשא ומתן מתקדם למכירת נתח מתיק האשראי שלו, בהיקף מאות מיליוני שקלים, לחברות הביטוח הראל וכלל. המו"מ נערך בהתאם לתוכנית האסטרטגית שאושרה בסוף חודש שעבר באסיפת בעלי המניות.

בסך הכל דקסיה ימכור לגופים המוסדיים כרבע מתיק האשראי שלו, שהיקפו הכולל כ–1.65 מיליארד שקל. הבנק ימשיך לנהל ולטפל בהלוואות שיימכרו תמורת עמלת ניהול. בית ההשקעות ווליו בייס, שבשליטת ויקטור שמריך ועידו נויברגר, משמש יועץ של דקסיה בהליך המכירה של ההלוואות.

נוסף על הראל וכלל — הנחשבים לשחקנים גדולים מאוד בקרב הגופים המוסדיים בתחום האשראי הלא סחיר בכלל, ובתחום תשתיות בפרט — דקסיה מנהל מגעים עם גופים מוסדיים אחרים, אף כי אלה פחות מתקדמים. בכוונת דקסיה למכור את ההלוואות הללו לשני גופים נוספים לכל היותר.

המכירה תשחרר את דקסיה ממגבלות החלות עליו בגין הריכוזיות של תיק האשראי שלו. הבנק, שיש לו סניף אחד בישראל, הוא המלווה העיקרי לרשויות המקומיות, ולכן נאלץ לרתק הון גבוה יותר בשל החשיפה לריכוזיות ענפית. המגבלה העיקרית החלה עליו היא שאינו יכול לעבור רף של 120% מההון העצמי שלו בסך ההלוואות ללווים שחבותם נטו גבוהה מ–10% מההון העצמי. בסוף מארס 2017 היה ההון העצמי של הבנק 819 מיליון שקל.

פרופיל הסיכון של דקסיה נחשב לנמוך. זאת מכיוון שהאשראי ניתן לגופים בעלי רמת יציבות גבוהה, והשעבודים כוללים תשלומי ארנונה. אף שמדובר בתיקים פחות מסוכנים, עבור הגופים המוסדיים עדיין מדובר בעסקות רווחיות בתקופה שבה במשק ממשיכה לשרור ריבית ברמת שפל של 0%.

לאחר שימכור את תיקי ההלוואות, הבנק יבצע חלק נוסף בתוכנית האסטרטגית שלו — חלוקת דיווידנדים מצטברים של כ–500 מיליון שקל. סכום זה הוא כחצי מההון העצמי החשבונאי של הבנק.

"יעד לרכישה לבנקים הקטנים"

במשך תקופה ארוכה דקסיה ישראל לא חילק דיווידנדים. הדבר הביא להגדלת הונו ולעלייה ביחס הלימות הון הליבה (היחס בין ההון עצמי לנכסי סיכון) ל–26.5% בסוף מארס 2017. זהו יחס גבוה משמעותית מיחס הלימות ההון שדורש ממנו הפיקוח על הבנקים — 13.5%.

להערכת דקסיה, מכירת האשראי וחלוקת הדיווידנדים יקטינו את הלימות ההון שלו ל–15.5%. עוד מעריך הבנק כי יחס היעילות התפעולית (היחס בין ההוצאות להכנסות התפעוליות) יהיה 30%–40% — היחס הטוב במערכת הבנקאות — והתשואה להון (היחס בין הרווח הנקי להון העצמי) תעלה מ–5.5%–6% ל–10% לפחות ב–2019.

עוד מתכננים בדקסיה ישראל להגביר את שיתופי פעולה עם גופים מוסדיים במתן אשראי לרשויות המקומיות ולמגזרים משיקים. הכוונה לתחומים כמו תשתיות, נדל"ן מניב, תחבורה ציבורית וליסינג.

לפני כמה שבועות, בעקבות הסכם הפשרה שהושג, הושלם מהלך לאיחוד הון המניות של הבנק. בעקבות זאת דקסיה העולמית, המוחזקת בידי ממשלות צרפת ובלגיה, מחזיקה כיום ב–58.85% מהזכויות בהון ובהצבעה, והשלטון המקומי יחזיק ב–6.5%. הציבור לא דולל, ומחזיק ב–34.65% מהזכויות.

דקסיה נסחרת לפי שווי שוק של כ–935 מיליון שקל — שווי המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי השוק להון העצמי) של כ–1.02. כעת, לאחר שהושלם איחוד ההון והתוכנית האסטרטגית של הבנק תצבור תאוצה, דקסיה העולמית תקדם את הליך המכירה של דקסיה ישראל.

"בהנחה שלשני הבנקים הגדולים לא תינתן אפשרות לרכוש את דקסיה, בהחלט ייתכן שנראה כעת את הבנקים הבינוניים או קטנים מעוניינים לבצע רכישה", טוען אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים של לידר שוקי הון.

לדברי גלזר, "הבעלים לא לחוץ כיום למכור, בעיקר כאשר הוא צפוי ליהנות ממחצית מההון כדיווידנד, ובנוסף קיימת לו אופציה של מכירת מניות לציבור, וגם כאן חלוקת הדיווידנד הגדולה יכולה לסייע לו. ביחד עם השיפור הצפוי בתוצאות — המכירה תהיה להערכתנו במחיר הגבוה מהון העצמי של הבנק".

בדקסיה סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker