רכישת נטפים: 6 חברות בינלאומיות עלו לשלב הבא במכרז

חברת ההשקיה בטפטוף המובילה בעולם צפויה להימכר לפי שווי של 1.7-1.6 מיליארד דולר, בעקבות הצמיחה במכירותיה וברווחיה ב-4 השנים האחרונות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת השקיה בטפטוף של חברת "נטפים"צילום: משה ברין
יורם גביזון

תהליך מכירת השליטה בחברת נטפים שבבעלות קרן פרמירה (61%), קיבוץ חצרים (33%) וקיבוץ מגל (6%) מתקדם לשלב הבא. ההליך, שמנוהל על ידי בנקי ההשקעות גולדמן סאקס ומריל לינץ' בנק אוף אמריקה, צפוי להסתיים עד לסוף 2017.

6 חברות וקרנות השקעה עלו לשלב הבא: חברת Mexichem המקסיקאית, חברת Fortive האמריקאית, קרן Temasek של ממשלת סינגפור, קרן ההשקעות הסינית Primavera ,Ningxia Qinlong הסינית וחברת סטנלי האמריקאית. כל 6 ההצעות נקבו במחיר שגבוה מ-1.5 מיליארד דולר. כחלק מהתהליך פתחה נטפים חדר מידע אלקטרוני, והגופים יבצעו בדיקת נאותות.

מנכ"ל נטפים, רן מידןצילום: דוד גרב

על פי ההערכות, כל הגופים שהגישו הצעות התחייבו לשמור על הייצור ב-3 האתרים הפועלים בישראל: יפתח, מגל וחצרים - לתקופה של 10 שנים. בשלב זה לא ברור אם קיבוץ חצרים יצטרף לקרן פרמירה ולקיבוץ מגל - שימכרו את מלוא אחזקתם בחברה, או שיעדיף להשאיר בידו נתח של 20%-25% ממניות החברה.

נטפים, שמנוהלת על ידי רן מידן, היא החברה המובילה בעולם בתחום ההשקיה בטפטוף. החברה סבלה בשנים הראשונות לאחר רכישת השליטה בה על ידי פרמירה מצמיחה נמוכה. אולם, בשנים האחרונות האיצה החברה את ההשקעות, ופעלה להגדיל את פוטנציאל השוק שלה. זאת באמצעות השקת מוצרים חדשים, כניסה לגידולים חדשים ומשמעותיים יותר כמו תירס וקנה סוכר, הגברת ההשקעות בהקמת אתרי ייצור בשוקי היעד הגדולים בסין ובהודו, התרחבות לטכנולוגיות חדשות כמו חקלאות דיגיטלית, כניסה לגיאוגרפיות חדשות בעיקר באסיה ובאפריקה. מקור נוסף לצמיחה הוא הגדלת פעילותה של החברה בפרויקטים שבהם היא מספקת פתרונות כוללים כמו הובלת מים, הקמת חממות, הדרכה אגרונומית ופיקוח על הגידול ועל הפעילות הלוגיסטית.

פעולות אלו הביאו להאצת הצמיחה במכירות וברווחיותה של החברה, שצפויה להציג רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 135 מיליון דולר במחזור של 950 מיליון דולר ב-2017. זאת בהשוואה ל-Ebitda של 115 מיליון דולר במחזור של 875 מיליון דולר ב-2016, ו-Ebitda של 80 מיליון דולר ב-2014. הצמיחה במכירות נבעה מגידול במכירות בסין ל-40 מיליון דולר ובהודו ל-150 מיליון דולר, וחדירה גוברת לאפריקה במדינות כמו אתיופיה, קניה, טנזניה, חוף השנהב, דרום אפריקה והמדינות סביבה - כמו בוצוואנה, נמיביה וסווזילנד.

מפעל נטפים

הצמיחה במכירות, ברווח ובשולי הרווח קריטיים לניסיונה של פרמירה למכור את החברה לפי שווי חברה גבוה מ-1.5 מיליארד דולר, ולהציג תשואה נאותה על השקעה שבתחילת דרכה לא האירה את פניה לפרמירה.

בהנחה שבעקבות ההתעניינות של 6 גופים גדולים והתרחבות מכפילי הרווח בשנים האחרונות, לצד קיומו של חוב פיננסי נטו בגובה 100 מיליון דולר לנטפים, פרמירה אכן תצליח למכור את נטפים לפי מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/Ebitda ) של 13, עשויה נטפים להגיע לשווי של 1.7-1.6 מיליארד דולר.

המועמדים לרכישת נטפים הן חברות מתחום הכימיה והתשתיות, וכן קרנות השקעה. מקסיכם המקסיקאית מייצרת מוצרים כימיים ופטרוכימיים, ונסחרת בשווי של 5.7 מיליארד דולר. החברה הציגה ב-2016 מחזור של 5.3 מיליארד דולר ו-Ebitda של 1.2 מיליארד דולר. Ningxia Qinlong Pipes מייצרת צינורות פלסטיק ובטון וכן מחברים לצינורות, ונסחרת בשווי של 827 מיליון דולר. סטנלי בלק אנד דקר מייצרת כלי עבודה ופתרונות אבטחה אלקטרוניים. החברה נסחרת בשווי של 21.7 מיליארד דולר, וייצרה רווח תפעולי תזרימי של 1.9 מיליארד דולר במחזור של 11.4 מיליארד דולר ב-2016. חברת Fortive ממדינת וושינגטון מייצרת מכשור תעשייתי, טכנולגיות תעבורה וחיישנים. החברה נסחרת בשווי של 21.9 מיליארד דולר, ורשמה רווח תפעולי תזרימי של 1.4 מיליארד דולר במחזור של 6.2 מיליארד דולר. שתי קרנות ההשקעה שעלו לשלב הנוכחי בתהליך הרכישה הן Temasek של ממשלת סינגפור, שמנהלת נכסים ב-242 מיליארד דולר לאחר שהכפילה את שווי נכסיה בעשור האחרון. הקרן מחלקת את השקעותיה בין כלכלות מפותחות כמו צפון אמריקה, אירופה, אוסטרליה וניו זילנד (60%), לבין כלכלות מתפתחות באפריקה, במזרח התיכון ובאסיה.

הנהלת נטפים, שמעורבת בתהליך המכירה, מעדיפה רוכש אסטרטגי שיספק לחברה גישה לשווקים חדשים וסינרגיות תפעוליות. המטרה היא שהמהלך יאפשר לחברה למצות את פוטנציאל הצמיחה שנובע משיעור החדירה הנמוך יחסית של ההשקיה בטפטוף בכמה משוקי היעד העיקריים. כך, בין היתר, בהודו שיעור החדירה מגיע ל-13% בלבד, ובסין עומד שיעור ההשקיה בטפטוף על 12%, לעומת חדירה של 95% בישראל.

פרויקט של נטפים באתיופיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker