ישראמקו השותפה במאגר תמר נופלת בבורסה ב-4.5% - מה הסיבה?

שותפות האנרגיה, שהשליטה בה מזוהה עם קובי מימון, צונחת במחזור ענק של כ-60 מיליון שקל - פי שלושה מהממוצע היומי, והשני בגודלו בבורסה

ערן אזרן
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי אוויר
ערן אזרן

שותפות ישראמקו, השותפה במאגר הגז תמר, צונחת בבורסה ב-4.5% במחזור ענק של כ-60 מיליון שקל - פי שלושה מהממוצע היומי והשני בגודלו בבורסה. מוקדם יותר אף צנחה השותפות ב-5.2%, כך ששוי השוק שלה יורד לכ-6.8 מיליארד שקל.

הירידות החדות נרשמות לאחר שישראמקו, שהשליטה בה (בעקיפין) מזוהה עם קובי מימון, ספגה הבוקר (ד') הורדת המלצה ל"תשואת חסר" מצד האנליסטית גל רייטר מבנק ירושלים. במקביל, הופחת גם מחיר היעד למניה ל-41 אגורות - 25% מתחת למחיר השוק; וזאת, לאחר שהמניה עלתה בכ-10.5% ב-12 החודשים האחרונים.

רייטר - שהדגישה ש"ישראמקו הפכה לאג"ח עם אופציה מנייתית" - נימקה את הפחתת מחיר היעד בעיקר בשינוי מבנה ההון של ישראמקו, לאחר שזו ביצעה באחרונה גיוס אג"ח של כ-435 מיליון דולר וחלוקת דיווידנד של כ-500 מיליון דולר, הכולל גם את רווחי הרבעון הראשון של 2017. רייטר ציינה כי גם ירידה של כ- 8% בשער הדולר מתחילת השנה השפיעה לשלילה על ישראמקו, שמוכרת גז בדולרים.

רייטר ציינה כי מתחילת השנה זינקה ישראמקו בכ-16%, על רקע כוונתה לבצע חלוקות דיווידנד נדיבות של למעלה ממיליארד דולר בין השנים 2017-2019. הזינוק במניה מגלם למאגר תמר שווי ברוטו (לפני מס הכנסה ותמלוגי על לצד ג') של כ-12.5-13.0 מיליארד דולר, בהתאם לחלקה במאגר, ביחס לשווי של 11.6-12.0 מיליארד דולר בתחילת השנה.

לדברי רייטר, העלייה בשווי המאגר נרשמה "למרות שלא חל שינוי מהותי בשווי הכלכלי של המאגר ולאורך זמן, מכיוון שמדובר במאגר גז מתכלה, שווי המאגר אף צפוי לרדת. לטעמנו, שווי השוק הנוכחי של מאגר תמר מגלם הנחות אופטימיות ביחס להכנסות העתידיות מהמאגר או לחילופין, שיעור היוון נמוך ביחס לסיכון הגובר בתחילת העשור הבא", נכתב.

רייטר ציינה כי בין השנים 2017-2019, הוודאות ביחס לתזרים מתמר גבוהה - ומשקיעי ישראמקו (וגם של השותפה הנוספת, דלק קידוחים) ייהנו מתשואת דיווידנד גבהוה מאוד של 20%-30% (תשואת דיווידנד מחושבת כסך הדיווידנד לעומת מחיר המניה 12 חודשים קודם לכן). לפי הנחות המודל שניסחה רייטר, התזרים השנתי ברוטו מתמר צפוי לעמוד על 1.4-1.7 מיליארד דולר, לפני השקעות בהרחבת המאגר, אם יהיו.

עם זאת, רייטר הדגישה כי החל מ-2020, חוסר הודאות עולה והתזרים מתמר צפוי לרדת – וזאת בשונה מהתחזית בדו"ח התזרים של NSAI. "להערכתנו תתפתח תחרות, וכמות הגז מתמר לשוק המקומי תרד מכ-9.5 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה ל-8.6 ול-7.1 BCM בשנים 2020 ו- 2028, בהתאמה", נכתב.

שנית, רייטר צופה כי מחיר הגז במודל ירד ב-5% בלבד לכ-5.5 דולר ליחידת חום החל משנת 2021, בעקבות אופציית עדכון המחיר של חברת החשמל לישראל, וכניסת מאגר כריש; בעוד שב-NSAI מניחים כי המחיר דווקא יילך ויעלה. "להערכתנו", כתבה רייטר, "הסיכוי שמחיר הגז יעלה קלוש, וקיים סיכוי לא מבוטל שמחיר הגז אף ירד לכ-5 דולרים - דבר הצפוי להביא להפחתה נוספת בשווי המאגר".

שלישית, רייטר ציינה כי המודל שלה מניח ייצוא לשוק אזורי בהיקף של כ-7 BCM בשנה, בעוד שתזרים NSAI אינו מניח ייצוא אזורי, כיוון שטרם נחתם הסכם וטרם התקבלה החלטת השקעה סופית (FID) להרחבת המאגר.

לסיכום כתבה רייטר כי "הנחות המודל גוזרות שווי ברוטו של 10.1-11.0 מיליארד דולר לתמר, כולל ולא כולל יצוא אזורי, בהתאמה, נמוך משווי ברוטו של כ-13.0 מיליארד דולר הנגזר מהנחות NSAI ומשווי השוק של המאגר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker