תדמור רוצה לגייס בתל אביב כסף זול כדי להפיק נפט בארה"ב

גדעון תדמור מעוניין לגייס לחברת האנרגיה שלו נאוויטס 130 מיליון דולר באג"ח ועוד 15 מיליון דולר במניות ■ המשקיעים יידרשו להחליט אם במחירי הנפט הנוכחיים, תשואה של 5% בלבד על אג"ח משקפת את הסיכון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון תדמור
גדעון תדמורצילום: תומר אפלבאום

גדעון תדמור, מבכירי תעשיית האנרגיה בישראל, חשף אתמול תוכנית שאפתנית לשתי הנפקות בבורסה בתל אביב. בסופן של התוכניות הוא מקווה לרתום נתח לא קטן — כחצי מיליארד שקל — מכספי הפנסיה והחיסכון של הציבור לפיתוח מאגרי נפט ימיים בצפון אמריקה. במקביל, כספי ההנפקה צפויים לסייע לחברת נאוויטס פטרוליום שבשליטת תדמור לפרוע 20% מחוב שנטלה בעבר מקבוצת דלק, וכן לשחרר אותו מערבויות אישיות לחובות בסכום של 9 מיליון דולר.

תוכנית ההנפקה שרקח תדמור, כפי שנחשפו בטיוטות התשקיף שפורסמו, כוללת בניית פירמידת מימון הכוללת שתי קומות. בקומה העליונה נמצאת נאוויטס פטרוליום (Navitas Petroleum), שותפות מוגבלת שהקים תדמור ב–2013, הפועלת במפרץ מקסיקו, בארה"ב ובמזרח קנדה. תדמור מקווה להנפיק את השותפות לפי שווי של כ–100 מיליון דולר לפני הכסף, ולגייס בהנפקה ראשונית (IPOׂ) סכום של 15 מיליון דולר באמצעות הנפקה של יחידות השתתפות.

ב"קומה התחתונה" של הפירמידה נמצאת נאוויטס באקסקין מימון (חברה בע"מ), שמתכוונת לגייס חוב סחיר בסך 131 מיליון דולר לצורך פיתוח תגלית הנפט באקסקין (Buckskin) במפרץ מקסיקו. הגיוס ייעשה באמצעות הנפקה של שתי סדרות אג"ח מגובות בביטחונות, שקיבלו דירוג מקדמי של A מינוס מחברת הדירוג S&P מעלות. הגיוסים תוכננו כך שקודם תתבצע הנפקת האג"ח (בתחילת יולי), וכשבועיים לאחר מכן תבוצע הנפקת האקוויטי בקומה העליונה.

באקסקין היא אחת מתגליות הנפט הגדולות במפרץ מקסיקו, הכוללת 486 מיליון חביות נפט. במאגר שותפות חברות אנרגיה בינלאומיות שכוללת את המפעילה LLOG Exploration (כ–18.7% מהזכויות באמצעות החברה הבת Buckstone Development, ועוד כ–13% באמצעות חברה אחות), Repsol ,Samson Energy וקרן ההשקעות בלקסטון. בפעילות האקספלורציה במאגר כבר הושקעו כמיליארד דולר, בין היתר, בארבעה קידוחי הערכה, כשהשותפות בפרויקט מתכוונת להשקיע 700 מיליון דולר נוספים בפיתוח השלב הבא בפרויקט (א'1), שצפוי להתחיל בהפקה ב–2019.

LLOG, שנמצאת בבעלות המיליארדר Gerald Boelte, היא מארבע מפיקות הנפט הגדולות במפרץ מקסיקו. בפברואר קיבלו השותפות בפרויקט החלטת השקעה סופית (FID) במאגר. העסקה עם תדמור — שניסה בחודשים האחרונים לאתר פרויקטים חדשים לאור השפל במחירי הנפט בעולם — נרקמה כך שבתמורה לקבלת 5% מהזכויות בפרויקט, נאוויטס תיטול על עצמה את מרבית עלויות הפיתוח של LLOG, ובסך הכל תשקיע 140 מיליון דולר (חוב והון). כלומר, כמעט חמישית מעלות הפיתוח הכוללת של המאגר.

תדמור נערך לגיוס אג"ח כחוב פרויקטלי, על בסיס מודל הגיוס של רציו, שגייסה לפני כמה חודשים יותר מחצי מיליארד שקל למימון חלקה בלווייתן; ובדומה לחוב הפרויקטלי שגייסו השותפות בלווייתן מהבנקים. תדמור אינו מסתיר את העובדה שהוא מעדיף לגייס אג"ח בישראל, מאחר שעלויות המימון (ריביות) בשוק הקונצרני הישראלי, שנזיל וסובל מתמחור יתר קיצוני — נמוכות בהשוואה לעלויות המימון בחו"ל או בבנקים.

תוכנית הפיתוח של באקסקין כוללת שימוש בתשתיות קיימות, ובראשן פלטפורמת ההפקה Lucius, המופעלת על ידי חברת Anadarko, שלה דירוג בינלאומי של BBB עם אופק "יציב". גיוס האג"ח ייעשה כך שעבור סדרה א', בסכום של 35 מיליון דולר, ישועבדו 5% מהזכויות של נאווטיס בפרויקט; בעוד עבור סדרה ב', בערך נקוב של 95 מיליון דולר, ישועבדו 13.7% מהזכויות של השותפה LLOG. הגיוס נעשה רק עבור שלב 1א', כשיתרת הפרויקט תמומן מתוך התזרים הפנוי שינבע ממכירת נפט.

בשונה מהגיוס של רציו, גיוס האג"ח של נאוויטס נעשה בחברה ייעודית (SPV) ולא ברמת החברה האם, כך שלמעשה במקרה קיצון של חדלות פירעון הנכס היחיד שייוותר בידי המחזיקים יהיה הפרויקט (ולא כלל פעילות האקספלורציה של נאוויטס). בנאוויטס הסבירו שההפרדה בין גיוס האג"ח ליתר פעילות השותפות נובעת מכך שנאווטיס מעמידה מימון משותף עבור חלקה ועבור הנתח של LLOG.

קידוח נפט במפרץ מקסיקו
קידוח נפט במפרץ מקסיקוצילום: בלומברג

חשיפה בעייתית למחיר הנפט

במעלות הדגישו כי נאוויטס באקסקין מימון תהיה חשופה לפעילות של שוק הנפט והגז האמריקאי, שמאופיין בתנודתיות במחירים. הם העריכו כי הפרויקט הוא כלכלי כל עוד מחיר הנפט לא יורד מתחת ל–40 דולר לחבית. מדובר במחיר גבולי מאוד, וקרוב לרמה שבה נסחרת כעת חבית נפט — 45 דולר. תדמור ציין כי מחיר האיזון של נאוויטס — שלא נשאה בעלויות האקספלורציה — הוא 30 דולר לחבית. ואולם נאוויטס תלויה בשותפות כדי להוציא את הפרויקט לפועל במועד המתוכן.

האג"ח של רציו נסחרות בתשואות לפדיון של 4.3%. מקורבים להנפקה ציינו כי נאוויטס מעוניינת לגייס בריבית של סביב 5%. ואולם, לא ברור אם ריבית כזו הולמת את משוואת הסיכונים־סיכויים לפרויקט. פרט לנקודת האיזון הלא "עמוקה", הפרויקט נושא סיכוני שוק לא מעטים, בהם הצורך למכור את הנפט ואת הגז בשוק האמריקאי המשוכלל, וכן העובדה שאין לו חוזי מכר לטווח ארוך או יכולת להשפיע על המחירים.

גם במעלות הדגישו את הרגישות לשינויים במחירי הנפט והגז, וציינו כי יש להם "השפעה משמעותית על ביצועי הפרויקט". במעלות העריכו במודל כי מחיר הנפט ב–2019 יהיה 55 דולר לחבית, וציינו כי בתרחיש השלילי והמסוכן, מחיר הנפט ב–2019 יהיה 42 דולר לחבית. במעלות ציינו כי הם עלולים לנקוט פעולת דירוג שלילית אם יחול עיכוב משמעותי בתקופת ההקמה, או במקרה שהשותפות האחרות לא יעבירו את הסכומים הנדרשים.

פרט לגיוס האג"ח, גם נאוויטס וגם LLOG יעמידו הון עצמי לפיתוח מאגר באקסקין בהיקף של 30 מיליון דולר (9 מיליון דולר נאווטיס, והיתרה — LLOG). למעשה, את ההון העצמי תעמיד החברה האם, נאוויטס פטרוליום. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, הקופה של נאוויטס כללה מזומנים בהיקף של 12.1 מיליון דולר, שרובם גויסו ממשקיעים פרטיים ומוסדיים בתחילת 2017.

תדמור אמר אתמול כי "נפתח חלון הזדמנויות ייחודי בתעשיית הנפט והגז, ונאוויטס ערוכה לנצלו ולהתפתח כשחקן אנרגיה בינלאומי. בעקבות הירידה במחירי הנפט נוצר שוק של קונים, שבו מוצעים למכירה נכסי גז ונפט איכותיים. בכוונת נאוויטס להיכנס כשותפה בפרויקטים נוספים, שהם תגליות מוכחות, תוך ניצול ירידת עלויות הפיתוח וההפקה בענף. אני מאמין בשוק ההון הישראלי ובכוונתנו לאפשר למשקיעים הישראלים חשיפה ישירה לנכסי גז ונפט איכותיים בארה"ב".

גירעון של 13 מיליון דולר בהון העצמי

ניתוח מבנה ההנפקה של תדמור מלמד כי בכוונתו לממן את פרויקט באקסקין ברובו המכריע בכסף ציבורי — ונשאלת השאלה מה חלקו האישי בפרויקט (Skin in the Game), במיוחד לנוכח היקף ההשקעה העצום. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, לנאוויטס יש גירעון של 13.1 מיליון דולר בהון העצמי.

לפי תדמור, היקף ההלוואות והערבויות שהשקיע בנאוויטס לאורך השנים הסתכם עד כה ב–6–7 מיליון דולר. בכוונתו של תדמור להשקיע בהנפקה הראשונית של נאוויטס 4.3 מיליון דולר, מתוך 15 מיליון דולר שתגייס החברה. מאחר שההנפקה צפויה לשחרר אותו מערבויות אישיות של 9 מיליון דולר — ההשקעה ההונית של תדמור בחברה נמוכה. פרט לפרויקט באקסקין, שותפות נאוויטס, שמנוהלת בידי חנן רייכמן (המנכ"ל), מחזיקה ב–11 נכסים עם פוטנציאל כולל של 218 מיליון חביות נפט (BOE) במפרץ מקסיקו, ובכן במזרח בקנדה, שם נאוויטס זכתה באחרונה (30%) עם קבוצת דלק (70%) ברישיון האקספלורציה בלוק 7.

פירעון הלוואה ליצחק תשובה

נאווטיס מתכוונת, כאמור, לבצע את ההנפקה לפי שווי של כ–100 מיליון דולר. עם זאת, בתחילת 2017 גייסה השותפות 16 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים, שכללו את המיליונר צבי ברק, התעשיין המקסיקאי דניאל חוסידמן וגופים מוסדיים, לפי שווי של 40 מיליון דולר. ואולם, מאז תיק הנכסים של השותפות גדל, והוא כולל את חלקה של נאוויטס בפרויקט באקסקין (שלב 1א') וכן את הפוטנציאל ב"בלוק 7".

בתשקיף צוין כי נאוויטס מתכוונת להפנות 5.1 מיליון דולר — שליש מכספי הגיוס — לפירעון הלוואה שקיבלה בעבר מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (שהיתה שותפה של תדמור). יתרת ההלוואה לדלק היא 23.7 מיליון דולר, והיא כוללת ערבות אישית של תדמור בסך 6.3 מיליון דולר. עם ההנפקה, תדמור צפוי להשתחרר מהערבות האישית, וזו תוחלף בערבות של נאוויטס בסך 3.5 מיליון דולר.

בשונה מישראל, השותף הכללי שבשליטת תדמור (הגוף המנהל את השותף המוגבל) העניק הטבות משמעותיות למשקיעים. ראשית, השותף הכללי ויתר על דמי המפעיל, כלומר על נתח קבוע מההוצאות (בדרך כלל 4.5%–7.5%) שמושלם להנהלה. מדובר בסכומים לא מבוטלים במקרה של השקעות נרחבות. שנית, תמלוג העל (הנתח הקבוע שמקבל השותף הכללי מההכנסות) הוגבל ל–6%, בעוד בדלק קידוחים, למשל, הוא 13% לאחר החזר ההשקעה.

את שתי ההנפקות של נאוויטס יובילו לאומי פרטנרס, פועלים אי.בי.אי ומנורה חיתום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker