הריבית כנראה לא תעלה בקרוב, אז למה בכלל לשקול השקעה בריבית משתנה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
תיק אג"ח

הריבית כנראה לא תעלה בקרוב, אז למה בכלל לשקול השקעה בריבית משתנה

באופן שעשוי להפתיע, יש ביקוש לאג"ח בריבית משתנה - אולי בעקבות העליות באפיק השקלי הקבוע והירידות בתשואות ■ אף שהשוק לא מתמחר סיכוי גבוה לעליית ריבית בקרוב, ההיגיון מאחורי השקעה באג"ח משתנה הוא שמחיר הטעות - במקום להשקיע באג"ח קבועה - נמוך

הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורת
חלל תקשורת

בחודשים האחרונים מתרבים הסימנים להאצה בכלכלה העולמית. זה כבר מזמן לא רק ארה"ב — גם אירופה ושווקים מפותחים אחרים מאיצים על מסלול הצמיחה, ושווקים מתעוררים רבים הצטרפו לחגיגה. השיפור ניכר עד כדי כך שלראשונה זה יותר משנתיים, קרן המטבע העולמית העלתה באחרונה את תחזית הצמיחה הגלובלית ל–2017 ל–3.6%, הרמה הגבוהה מאז 2014.

התוצאה הישירה של האופטימיות הזאת היא עלייה בהסתברות לעליית ריבית, לפחות כמו שהשווקים רואים זאת. כך למשל, השווקים מתמחרים הסתברות קרובה ל–100% לעליית ריבית בארה"ב ביוני, ושל יותר מ–50% לעלייה נוספת השנה (שלישית). השיפור הכלכלי באירופה הוביל להערכות שלפיהן בעוד כשנה תיפסק ההרחבה הכמותית ביבשת, ובאמצע 2018 תהיה עליית ריבית ראשונה. באופן כללי, אפשר לומר כי הגענו לסוף התוואי של הורדת הריבית וההרחבה המוניטרית.

להשוואה מפורטת של הביצועים למניות אחרות במדד נאסד"ק  לחצו כאן

מתישהו הריבית תעלה

טבלה: השוואה בין אג"ח בריביות משתנה וקבועה — של אותה חברה

האם זה אומר שאנחנו בדרך לעליית ריבית? כאן התשובה כבר ברורה פחות. בשבועות האחרונים נרשמה ירידה באינפלציה בכל העולם וגם ציפיות האינפלציה ירדו, כך שבמדינות רבות בעולם הן נמוכות מהיעדים שהציבו הבנקים המרכזיים. ההאטה בקצב האינפלציה נבעה בעיקר מירידת מחירי הנפט ושאר חומרי הגלם — בליווי גורמים מקומיים. בארה"ב, למשל, תרמו להאטת האינפלציה הנתונים הכלכליים החלשים מהצפוי של השבועות האחרונים (שיעור הפספוס של חזאי המקרו כלפי מטה היה גבוה מ–50%).

בישראל, הגורמים העיקריים היו המעורבות הממשלתית להורדת מחירים, ביטול ההורדה במע"מ שתוכננה וגולמה בשווקים, והצפי למדדים נמוכים עונתית. עם זאת, במבט קדימה שילוב בין שיפור כלכלי לירידה מתמשכת באבטלה לרמה נמוכה מאוד, עשוי להוביל לשינוי. בשוק המקומי יש לא מעט גורמים נוספים התומכים בכך. אחד מהם הוא העלאת שכר המינימום — הפעם האחרונה ששכר המינימום עלה היתה בינואר 2017 (מ–4,826 ל–5,000 שקל), והוא אמור לעלות בעוד 6% בדצמבר, ל–5,300 שקל.

אז האם כבר צריך להתחיל להיערך ליום שבו הריבית תעלה, ולהגדיל בתיק ההשקעות את החשיפה לאג"ח קונצרניות בריבית משתנה? הסיכון בהשקעה כזאת הוא כפול: סיכון המנפיק וסיכון שבאובדן תשואה שוטפת מאג"ח בריבית קבועה.

התשואה השוטפת באג"ח בריבית קבועה היא נמוכה יחסית לעבר, שכן הרווחים הנאים שנרשמו באג"ח הקונצרניות בשנה האחרונה (4%–5% ברוב המדדים הקונצרניים) היו בעיקר תולדה של רווחי הון שנוצרו בשל ירידת התשואות הממשלתיות והמשך התכווצות המרווחים באפיק זה. בהקשר זה, חשוב לזכור כי באג"ח בריבית משתנה הפסדי ההון נמוכים מאוד במקרה של עליית ריבית כי המח"מ בפועל הוא קצר מאוד בשל מנגנון האג"ח.

סניף של בנק הפועלים
דודו בכר

מתחילת השנה עלה מדד תל בונד ריבית משתנה במח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.49 שנים ב–1.17%, ובשנה האחרונה ב–2.77% — בעוד התל בונד השקלי במח"מ של 4.3 שנים עלה ב–3.88% מתחילת השנה וב–5.25% בשנה האחרונה. הפערים בביצועים עשויים להיות שיקול נוסף לטובת אג"ח משתנה, לנוכח המהלך החזק של הקונצרניות בריבית קבועה בשנה האחרונה. גם כחלק מגיוון התיק לא הייתי שולל השקעה באג"ח בריבית משתנה.

המרווח מהממשלתית

ההחלטה אם להשקיע באג"ח בריבית משתנה צריכה להתבסס, כמובן, על ההערכות של כל משקיע לגבי צפי הריבית, אבל השוואה בין אג"ח בריבית משתנה לאג"ח בריבית קבועה של אותן חברות עשויה ללמד לא מעט על הציפיות של משקיעים. העובדה שבמקרים רבים התשואה של אג"ח משתנה, וגם המרווחים מעל לאג"ח הממשלתית הרלוונטית, נמוכים מאלה של האג"ח בריבית הקבועה, עשויה ללמד כי לצד העליות והרכישות של אג"ח שקליות בריבית קבועה, רבים מהמשקיעים קונים גם אג"ח שקליות בריבית משתנה — למרות פערי התשואה לטובת הריבית הקבועה.

לבנק הפועלים, למשל, יש אג"ח בריבית משתנה ואג"ח בריבית שקלית קבועה לאותו מח"מ (סדרה 30 וסדרה 29, עם מח"מ של כ–1.45 שנים), כשהתשואה בריבית המשתנה היא 0.36% ובקבועה — 0.53%. לא רק שהתשואה בריבית המשתנה נמוכה יותר, כך גם המרווח מעל לממשלתית. במקרה של הפועלים, שנהנה מדירוג גבוה, סיכון המנפיק למעשה לא קיים — כך שהסיכון היחיד הוא המח"מ ולנוכח הדמיון גם בתשואות, נראה כי לא מעט משקיעים מוכנים להעדיף את הריבית המשתנה.

בניין משרדים במרכז העסקים של וושינגטון DC, שנרכש על ידי אלוני חץ

במקרה של בזק, למשל, סדרה 7 היא אג"ח בריבית משתנה עם מח"מ של 3.4 שנים ותשואה של 1% — לעומת סדרה 9 במח"מ של 6.49 שנים ובתשואה של 2.66%. למרות הפערים בתשואה, המרווחים מול האג"ח הממשלתית דומים, כך שנראה כי המשקיעים אדישים בין שתי החלופות.

מרווחים דומים בין שני סוגי האג"ח קיימים גם באלוני חץ, שם גם הריבית הקבועה וגם המשתנה בעלות מח"מ ארוך יחסית. סדרה 10 (משתנה) במח"מ של 7.5 שנים נסחרת בתשואה של 1.6% ובמרווח של 1.37% — לעומת סדרה 9 (קבועה) במח"מ של 5.9 שנים ותשואה של 2.7%, שנסחרת במרווח של 1.40%.

מה מלמדים הפערים

השורה התחתונה היא שפערים בין אג"ח בריבית משתנה לאג"ח בריבית קבועה מלמדים, באופן שעשוי להפתיע רבים, כי יש ביקוש לאג"ח בריבית משתנה, אולי דווקא עכשיו — אחרי העליות שראינו באפיק השקלי הקבוע וירידת התשואות.

במקרה כזה, ההיגיון שבהפניית חלק מההשקעה באג"ח הקונצרניות לריבית משתנה, הוא שמחיר הטעות (פערי התשואה) לא יהיה גבוה. לפיכך, אף ששוק האג"ח לא מתמחר סיכוי גבוה לעליית ריבית קרובה — נראה כי לא כדאי למהר ולפסול על הסף אג"ח בריבית משתנה.

הכותב הוא מנהל השקעות בהראל פיא. אין לראות בכתבה שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות, המתחשב בצרכיו האישיים של כל משקיעתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#