מה התשואה המקסימלית שהציע רמי שביט למשקיעים כדי לגייס 50 מיליון שקל?

קבוצת המשביר 365 השלימה את השלב המוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה (ה') - אג"ח להמרה ■ בהנפקה נרשמו ביקושים של כ-76 מיליון שקל, מהם תגייס המשביר כ-43 מיליון שקל ■ תמורת האג"ח שיעבדה המשביר את מניות החברה הבת, המשביר בתי כלבו

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי שביט צילום: עופר וקנין
ערן אזרן

בימים אלו, כשהשוק הקונצרני בתל אביב בוער וחברות מגייסות חוב במרווחים הנמוכים שנראו מאז 2007 – גיוס חוב בריבית אפקטיבית של כ-12%, עם בטחונות משמעותיים, עשוי ללמד לא מעט על הגוף המנפיק, ועל תפישת הסיכון שמייחסים לו בשוק.

קבוצת המשביר 365, שבשליטת רמי שביט, השלימה אמש (ב') את השלב המוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה (ה') - אג"ח להמרה. בהנפקה נרשמו ביקושים של כ-76 מיליון שקל, מהם תגייס המשביר כ-43 מיליון שקל.

המכרז הנסגר במחיר של 975 שקל ליחידה, לעומת מחיר מינימום של 960 שקל, כשאחוז ההקצאה למזמינים במחיר הסגירה עמד על 59.5% מהזמנתם. מחיר הסגירה משקף תשואה שנתית של כ-6.75%, ללא מרכיב ההמרה של האג"ח, או תשואה אפקטיבית מקסימלית של 11.92%, כולל מרכיב ההמרה (בהנחת המרה של מלוא החוב, ועמלת התחייבות מוקדמת למוסדיים של 0.4%).

איגרת החוב מסדרה ה' - שהתווספה לשתי סדרות אג"ח סחירות של המשביר - ניתנת להמרה למניות לפי יחס של 3.65 איגרות חוב למניה, המבטא פרמיה של 38% ביחס למחיר השוק. מח"מ הסדרה הוא כ-4.3 שנים והיא עומדת לפירעון בארבעה תשלומים ב-2023-2020. השלב הציבורי בהנפקה מתוכנן להתקיים מחר, ולאחריו צפויה להשלים המשביר גיוס של כ-55 מיליון שקל.

כנגד האג"ח משעבדת המשביר את מניות החברה הבת המשביר בתי כלבו - רשת הקמעונות של הקבוצה, והאחזקה המרכזית שלה. במסגרת תנאי ההנפקה בשטר הנאמנות, נקבע שסך איגרות החוב מהסדרות ד' ו-ה' (כנגד שתיהן משועבדות מניות המשביר בתי כלבו) לא יעלה על היקף כספי כולל של 150 מיליון שקל.

מניית המשביר 365 איבדה במהלך חצי השנה האחרונה כ-15%, והחברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ-378 מיליון שקל. זאת, למרות מסע רכישות מסיבי של מניות, שמבצע שביט בחודשים האחרונים. ברבעון הראשון של 2017 הפסידה המשביר כ-7.5 מיליון שקל (מיוחס לבעלים), בהשוואה להפסד של 10 מיליון שקל ברבעון המקביל.

במהלך השנים האחרונות נפרדה המשביר ממרבית אחזקותיה. בין היתר, חתמה באחרונה על הסכם למכירת פעילות החברה הבת ניו פארם לרשת שופרסל תמורת כ-130 מיליון שקל (הסכם שהשלמתו כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים). לאחר השלמת העסקה - המשביר צפויה להישאר ללא חוב פיננסי נטו. כמו כן, הקבוצה מכרה את יתרת אחזקותיה (10%) בחברת התיירות קשרי תעופה בכ-6.5 מיליון שקל, וזאת לאחר שמכרה את השליטה ב-2016 לאייל סגל בתמורה ל-34 מיליון שקל.

קודם לכן, מכרה המשביר את פעילות המרכולים הכושלת, רשת קוסט 365, בהפסד של יותר מ-50 מיליון שקל, וכן 50% ממועדון הלקוחות של המשביר (מועדון 365) ליינות ביתן בכ-12 מיליון שקל. בנוסף, המשביר קרובה למכירת מיזם ההסעדה 365 טכנולוגיות, ה"בייבי" של שביט שצבר הפסדים של יותר מ-40 מיליון שקל בשלוש שנים.

במקביל למכירת רוב פעילויות הקבוצה, המשביר פועלת לפיתוח פעילות בתי הכלבו באמצעות חתימה על הסכם זכיינות עם ענקית הספורט הבינלאומית Intersport. שביט ציין כי "ההנפקה צפויה לסייע למשביר להמשיך ביישום האסטרטגיה העסקית להתמקדות בעסקי הליבה, וזאת בהמשך למהלכים העסקיים שביצענו בשנה האחרונה, לרבות מכירת האחזקות בקשרי תעופה וחתימת ההסכם למכירת רשת ניו-פארם".

את ההנפקה של המשביר הוביל קונסורציום מפיצים בראשות פועלים אי.בי.אי, מנורה חיתום, וואליו בייס, אפסילון חיתום, אגוז חיתום ואלפא ביתא הנפקות בע"מ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker