באוצר מקווים כי הרשת לא תופעל לעולם

האם רשת הביטחון תשיג את מטרתה, הרגעת חששות הציבור?

מירב ארלוזורוב

במשרד האוצר עלצו אתמול על הנצחון על עופר עיני: "עיני רצה רשת שתכסה גם את העובדים העשירים, ושהיתה עולה 40 מיליארד שקל - הרשת שלנו כנראה לא תעלה כסף כלל". הבחנה זו עושה את כל ההבדל. רשת הביטחון לחוסכים לפנסיה נבנתה כך שהיא תכסה הרבה אנשים, אבל תציע להם מעט. כל כך מעט, שאפשר לקוות כי לא יהיה צורך ברשת לעולם.

העיקר הוא הבטחת התשואה: תשואה של אפס. הרשת מבטיחה רק את קרן החיסכון הפנסיוני - מי שהיה לו חיסכון פנסיוני בסכום של 750 אלף שקל ב-30 בנובמבר, מובטח לו כי החיסכון הפנסיוני הזה לא יקטן ריאלית עד יום צאתו לפנסיה, משמע, שלוש עד עשר שנים מהיום. מה הסיכון כי בתקופה של עשר השנים הבאות החיסכון הפנסיוני יהיה יותר נמוך מרמתו היום - במיוחד שרמת המחירים היום נחשבת לנמוכה מאד (אמצע מפולת). סיכון קטן מאד.

לנוכח הסיכון הקטן, שיהיה צורך להפעיל את רשת הביטחון, יכולה היתה המדינה להיות נדיבה יחסית עם האוכלוסייה לה מוצע הביטוח. בעקרון, כל מי שהיקף החיסכון הפנסיוני שלו מגיע ל-1.5 מיליון שקל (מקנה קצבת פנסיה חודשית בגובה השכר הממוצע במשק) - בפנים.

80% מהחוסכים לפנסיה עומדים ברף הזה. בהנחה שיש 34 אלף פורשים לפנסיה כל שנה, כאשר 80% מהם זוכים להכנס לרשת וכי הרשת מוצעת לכל גילאי 67-57 של היום - הרי שכ-250 אלף איש לפחות יזכו כנראה להכלל ברשת הביטחון, וזהו מספר לא מבוטל.

אבל, וזהו אבל גדול, לחוסכים הללו מבוטחת הגנה על קרן החיסכון רק עד 750 אלף שקל (מקנה קצבת פנסיה חודשית בגובה שכר המינימום), כלומר היקף הנכסים המובטח הוא חלקי. זאת ועוד, כל מי שיש לו פנסיה תקציבית או פנסיה ותיקה - פנסיות מוגנות מפני נפילות בשוק ההון - יקזזו לו את סכום הפנסיה התקציבית שלו מסכום החיסכון שמקבל הגנה.

בסופו של דבר, מהו סכום החיסכון הפנסיוני המקבל הגנה? כמה פנסיונרים יזכו לקבל הגנה בהיקף אפקטיווי? מהי העלות של הפעלת רשת הבטחון, במידה ואנחנו נכנסים למצב של קטסטורפה, ושוק ההון ימשיך לצבור הפסדים גם שנים ארוכות מהיום? לאיש, מתברר, אין תשובות לשאלות הללו.

ההערכה הרווחת, כאמור, היא שהרשת לא תופעל לעולם. במידה והיא תופעל, באוצר מעריכים כי עלותה לא תעלה על 15-12 מיליארד שקל, וזאת לפחות עוד שלוש שנים מהיום. אם הם צודקים, הרי שמדובר בסכום שניתן לעמוד בו. השאלה אם הסכום הזה ישיג את מטרתו, הרגעת חששות הציבור, נותרה פתוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker