הנפקת השנה בבורסה: גם בנק לאומי ישתתף בחגיגה

הנפקת אירונאוטיקס, יצרנית המל"טים ומערכות המודיעין, לפי שווי חברה של מיליארד שקל צפויה להתקיים מחר ■ בנק לאומי מנוע מלהשתתף בהנפקה עצמה - וישקיע בחברה מיד לאחר מכן בהקצאת מניות פרטית לפי השווי שייקבע בהנפקה

מיכאל רוכוורגר
 מל"ט של חברת אירונאוטיקס
מל"ט של חברת אירונאוטיקסצילום: Bloomberg
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי צפוי להשקיע כ–15 מיליון דולר (כ–60 מיליון שקל) ביצרנית המל"טים ומערכות המודיעין אירונאוטיקס, תמורת הקצאה פרטית של 4.5%–5% ממניות החברה. זאת, בתנאי שאירונואטיקס תשלים בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקה ראשונית של מניותיה. ההנפקה, שצפויה להתרחש מחר, תהיה בהיקף הגדול ביותר עד כה השנה בבורסה בתל אביב.

ההשקעה תתבצע באמצעות החברה הבת לאומי פרטנרס, המרכזת את פעילות ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות של לאומי, ומנוהלת על ידי ירון בלוך. כספי השקעה של לאומי פרטנרס יוזרמו לתוך אירונאוטיקס.

בהתאם לחוקי הבנקאות נאסר על הבנקים, על החברות הבנות שלהם ועל החברות הקשורות לקנות מניות של חברות בעת הנפקה ראשונית של מניותיהן בבורסה הישראלית. לכן, לאומי פרטנרס תרכוש את מניות אירונאוטיקס בדרך של הקצאה פרטית. זאת תתבצע לפי שווי חברה שייקבע בהנפקה, ובלי לקבל את ההנחה שיקבלו הגופים שישתתפו בשלב המוסדי שלה.

מכיוון שמדובר בהקצאה פרטית, על לאומי פרטנרס תחול תקופת חסימה של חצי שנה, שבמהלכה לא תהיה אפשרות למכור את המניות שיירכשו. לאחר מכן ניתן יהיה למכור את המניות הללו רק בהדרגה. להשקעה של לאומי דרוש אישור של רשות ניירות ערך.

לפני כמה שנים לאומי פרטנרס רכשה מניות של חברה אחרת, מטומי, בעת הנפקתה בבורסה בלונדון. זאת מכיוון שלבנקים מותר לקנות מניות בעת הנפקות ראשוניות בחו"ל. על ההשקעה הזאת, בסך 5 מיליון דולר, הפסידה לאומי פרטנרס עשרות אחוזים. היא בוצעה כדי להבטיח את השלמת ההנפקה.

אירונאוטיקס על קצה המסלול
עליית הטרור גל הגירת הפליטים
מגמת שיפור תוצאות אירונאוטיקס, במיליוני דולרים* צפויה נסיקה שוק המל"טים הביטחוני בעולם, במיליארדי דולרים*

לעומת זאת, במקרה של אירונאוטיקס עשו בלאומי פרטנרס הערכות שווי ובדיקות כלכליות. הוחלט לבצע את ההשקעה בחברה באמצעות כספי הנוסטרו (ההשקעות העצמיות) שלה, ולא באמצעות לאומי פרטנרס חתמים. השקעה המתוכננת קיבלה אישור של דירקטוריון לאומי פרטנרס בראשות היו"ר, רונן אגסי.

שיחות הרגעה

לאומי פרטנרס חתמים שבבעלות בנק לאומי משמשת חתם מוביל של הנפקת אירונאוטיקס שבה משתתפים גם דיסקונט חיתום, לידר הנפקות ואפסילון חיתום. בהנפקה זו אין התחייבות חיתומית של החתמים לרכוש את מניות אירונאוטיקס אם לא יגיעו ביקושים שהחברה מצפה לקבל.

אתמול עסקה הנהלת לאומי פרטנרס ויועצי ההנפקה בעיקר בשיחות הרגעה עם הגופים המוסדיים שהתעניינו ברכישת מניות אירונאוטיקס. היה צורך בשיחות בעקבות הפרסומים בתקשורת כי אירונאוטיקס מתמודדת בין היתר עם עיכוב בפיתוח המל"ט החדש שלה, ביטול מכרז ברומניה וקשיים בגביית תשלומים באזרבייג'אן. בנוסף, ראשי לאומי פרטנרס ערכו אתמול שיחות עם גופים מוסדיים, ושבמהלכן עידכנו על כוונתה לרכוש מניות אירונאוטיקס. בלאומי פרטנרס מקווים כי צעד יסייע לשכנע את המשקיעים לרכוש בהנפקה את מניות החברה.

ההנפקה של אירונאוטיקס לפי שווי מוערך של 290–350 מיליון דולר (כ–1 מיליארד שקל) אמורה להתבצע ברובה במתווה של הצעת מכר. כל אחד מהבעלים הנוכחיים — הקרנות בראשית, ויולה ו–KCPS (שמחזיקות יחד ב–77% מהמניות); משפחת שקד (שמחזיקה ב–15%); והמשקיעים הפרטיים האחרים — אמור למכור כמחצית מאחזקתו בהיקף מצטבר של יותר מ–500 מיליון שקל. החברה מתכוונת גם להנפיק מניות חדשות בהנפקה בהיקף של כמה עשרות מיליוני שקלים.

כמעט התרסקה

אירונאוטיקס תנסה לבצע הנפקה ראשונית בבורסה לאחר שהצליחה בשנים האחרונות להתאושש מהקשיים העסקיים והפיננסיים שפקדו אותה בתחילת העשור הנוכחי, וכמעט הובילו להתרסקות מוחלטת שלה. האנליסט של חברת הייעוץ אנטרופי, נדב לורן, מעריך כי בעקבות תהליך ההבראה שעברה החברה היא כיום יציבה יותר. הוא סבור כי האופי הפרויקטלי של פעילותה עשוי להוביל לתנודתיות בתוצאות הכספיות שלה.

הקרנות שמחזיקות ברוב מניותיה של אירונאוטיקס כיום רכשו את השליטה בחברה ב–2013, והובילו את תהליך ההבראה שלה — שכלל פיטורים של כ–150 עובדים והחזר של מרבית החובות שלה. כיום מעסיקה החברה 660 עובדים, ויש לה חוב נמוך יחסית של כ–2 מיליון דולר. בשבוע שעבר אנטרופי שירותי מחקר העניקה לאירונאוטיקס שווי של 395 מיליון דולר (כ–1.4 מיליארד שקל).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker