לפני פשיטת הרגל: רבים מהנכסים של פישמן כבר נמכרו

בשליטת המשפחה נשארות אחזקות בחברת פישמן רשתות (שאינן משועבדות לבנקים). כמו כן, פישמן ואשתו מחזיקים בחברת א.ט אחזקות קירור, כשהמניות הללו משועבדות לבנק דיסקונט. לאחר שההסדר נדחה, החברות הללו צפויות להתנהל תחת הליכי פשיטת רגל של הבעלים שלהן

המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל
המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקלצילום: עופר וקנין

פתיחת הליכי פשיטת רגל כנגד איש עסקים, אליעזר פישמן, מתבצעת לאחר שחלק לא מבוטל מהנכסים שהוחזקו על ידו כבר נמכרו על ידי הבנקים המממנים שלו — שהחזיקו בנכסים הללו כביטחונות כנגד האשראי שהעניקו לפישמן — וחלק מהנכסים עדיין נמצאים בהליכי מימוש. ברשימה זו נכללים, בין השאר, חברת נדל"ן כלכלית ירושלים, חברת הדלקים טן, נדל"ן פרטי באזור, צומת בילו, יפו, חברת הנדל"ן תנופורט, העיתון הכלכלי "גלובס" ובית פישמן רשתות בראשון לציון. בהמשך צפויות להימכר גם מניותיו של פישמן בקבוצת ידיעות אחרונות (כ–34%) ו–90% ממניות רשת הקמעונות הום סנטר.

בינתיים, נשארות בשליטת משפחת פישמן אחזקות בחברת פישמן רשתות, המוחזקת ב–55% על ידי פישמן (שאינן משועבדות לבנקים) וב–45% על ידי שלושת ילדיו — ענת פישמן־מניפז, רונית פישמן ואיל פישמן. כמו כן, פישמן ואשתו טובה מחזיקים בחברת א.ט אחזקות קירור, העוסקת בפעילות דגים וירקות קפואים, כשהמניות הללו משועבדות לבנק דיסקונט.

הסדר חוב שגיבשו פישמן ומשפחתו עם עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד של נכסי פישמן, דיבר על כך ששוויין של פישמן רשתות וא.ט אחזקות קירור, שכיום מוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים בודדים, יעלה משמעותית בשנים הקרובות, כך שבעוד חמש שנים שוויין של החברות הללו יעלה לכרבע מיליון שקל והסכומים הללו ייכנסו לקופת הנושים. ואולם נכון להיום, בהתחשב בסביבה העסקית המאתגרת שבה פועלות החברות הללו, הסיכוי ששוויין יגיע לסכום זה אינו גבוה במיוחד. זאת, בזמן שבמסגרת ההסדר שגובש סוכם כי למשפחת פישמן תהיה נציגות בדירקטוריונים של פישמן רשתות ושל א.ט קירור. ואולם כעת, לאחר שההסדר נדחה, החברות הללו צפויות להתנהל תחת הליכי פשיטת רגל של הבעלים שלהן.

מהתצהיר שהגיש פישמן לפני כמה חודשים לבית משפט עולה כי חברת פישמן רשתות שולטת ב–13 חברות בתחומי הקמעונות השונים. רוב החברות הן חברות זכייניות (Franchisor), המפעילות רשתות של חנויות במודל עסקי של זכיינות. בין החברות הנמנות על פישמן רשתות נמנות חברות כמו הום סנטר, סליו, גלוברנדס, זר פור יו, פאוור קארד, טלפארמה וביתילי. כמו כן, פישמן רשתות שולטת בחברת היפרטוי, שמפעילה 53 חנויות צעצועים, המעסיקות כ–1,000 עובדים, תחת המותגים: טויס אר אס והפיראט האדום.

א.ט קירור מעסיקה באמצעות חברות בנות עיקריות, כמו מילוטל מוקפאים ומפעלי קירור, כמה מאות עובדים ומייצרת הכנסות שנתיות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים. לדיסקונט יש ביטחונות בהיקף גבוה יותר מגובה החוב של פישמן כלפיו, ובהתאם לכך הבנק יצטרך להחליט מה לעשות עם השיעבוד הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker