דו"ח מבקר קופ"ח לאומית: מינוים של מחצית מהסמנכ"לים בקופת החולים - אינו ראוי

המבקר: ארבעה סמנכ"לים מונו ללא מכרז; שניים מהמינויים תמוהים והביאו לשיפור משמעותי בשכר הסמנכ"לים

רן רזניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן רזניק

>> המינויים של ארבעה משמונה הסמנכ"לים המכהנים בהנהלת קופת חולים לאומית, שבוצעו בשנה האחרונה, "אינם ראויים" ונעשו בניגוד לסדרי מינהל תקין, ללא מכרזים, בניגוד לנוהלי הקופה עצמה, וללא דיווח מתאים למשרד הבריאות - כך קובע מבקר הקופה בדו"ח ביקורת פנימי שהוגש בספטמבר למשרד הבריאות ולהנהלת קופת החולים.

אצל שניים מהסמנכ"לים כללו המינויים גם "הטבות משמעותיות" בשכרם בהשוואה לשכר ששולם להם בקופה לפני מינוים; בקופת חולים לאומית, שתקציבה השנתי כ-2.5 מיליארד שקל, חברים כ-700 אלף מאזרחי ישראל. הביקורת הפנימית נתנה פומבי לעימותים הפנימיים החריפים ולהאשמות הדדיות קשות בהנהלת לאומית בעבר ובהווה: ניסים אלון, מ"מ מנכ"ל הקופה, מאשים כי מינויים "תמוהים" אלה "נכפו עליו" על ידי מי שכיהן עד יולי השנה כיו"ר דירקטוריון הקופה מיכאל (מיקי) צולר, וכי הם מינויים שנעשו "בניגוד לעמדתו... והם מיותרים לחלוטין שגרמו נזק רב לקופה". מנגד צולר טוען כי כל המינויים דווקא נעשו בהמלצת אלון עצמו וכי הם נעשו באופן "תקין וענייני".

מינויים ללא מכרז

החקירה החלה ביולי השנה, כשהגיעו ליואל ליפשיץ, סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, טענות על מינוי הסמנכ"לים והועבר אליו גם מכתב אנונימי בנושא זה. ליפשיץ פנה לחיים קוץ, מבקר הפנים של לאומית, וביקש לחקור את הנושא. בתחילת ספטמבר סיים קוץ את החקירה הפנימית שעסקה בחמישה סמנכ"לים שמונו בשנה האחרונה בלאומית: פרופ' דניאל ורדי, סמנכ"ל רפואה, ד"ר יואב דיקשטיין, סמנכ"ל מעבדות, צביקה רוט, סמנכ"ל לוגיסטיקה של הקופה, מרגלית שילה, סמנכ"לית רפואה משולבת (משלימה), ורוית רפפורט, סמנכ"לית שיווק של הקופה.

לפי דו"ח החקירה, המתפרסם כאן בראשונה, מחמשת המינויים רק המינוי של פרופ' ורדי לסמנכ"ל רפואה בלאומית נעשה לאחר מכרז (ורדי כיהן קודם לכן כמנהל הרפואי של מחוז דרום בקופת חולים כללית), וזהו המינוי היחיד שדווח למשרד הבריאות ונעשה בהתאם לעמדתו של אלון. התברר גם כי הקופה דווקא דיווחה לממונה על השכר באוצר על השינוי בשכר של הסמנכ"לים. לפי נתוני הקופה כפי שהועברו למשרד הבריאות השכר החודשי ברוטו של הסמנכ"לים נע בין 35 ל-41 אלף שקל, לא כולל מימון כמו הוצאות רכב, טלפון ואש"ל, וכי אצל כולם (למעט ד"ר דיקשטיין) המינוי לסמנכ"ל הביא לעלייה בשכר ובתנאים הנלווים.

המבקר ציין כי המינוי של רפפורט לסמנכ"לית שיווק הוא "תמוה במיוחד": רפפורט שימשה לפני המינוי כמזכירת הדירקטוריון של הקופה ועוזרת היו"ר צולר והיתה "מקורבת ליו"ר הקופה". המבקר ציין כי רק בתחילת פברואר 2007 היא התקבלה כעובדת הקופה וכי מונתה לסמנכ"לית "מבלי שעברה תפקידי ביניים בקופה. לא ידוע לנו על נסיון מעשי קודם של רפופרט בתחום השיווק ולא ידוע לנו כי מילאה תפקיד במנהלת שיווק או תפקיד דומה אחר. המבקר ציין עוד כי לפי עדותו של אלון, הוצע לשני עובדים בקופה להתמודד במכרז על התפקיד, אבל בסופו של דבר לא התקיים מכרז.

המבקר קבע כי גם מינויה של שילה לסמנכ"ל רפואה משולבת הוא "תמוה מאחר שלא היתה בתקופה שקדמה למינוי במעמד של מנהלת אגף והיא "קודמה בהיררכיה בכמה דרגות ללא כל הצדקה הנראית לעין". המבקר ציין עוד כי שילה מנהלת את תחום הרפואה המשולבת מזה שנים רבות במעמד של מנהלת תחום והתואר סמנכ"ל "לא שינה מאומה מתפקידה בפועל".

עוד ציין המבקר כי המינויים של רפפורט ושילה "גררו אחריהם הטבות משמעותיות מאוד בשכר ובתנאים הנלווים"; על פי הנתונים שהעבירה הקופה למשרד הבריאות שכרן החודשי ברוטו של רפפורט ושילה לאחר המינוי לסמנכ"ל הוא 35-36 אלף שקל, לא כולל שורה של הוצאות נלוות והפרשות לקרן ההשתלמות.

המבקר קוץ המליץ בתחילת ספטמבר לבטל את כל ארבעת המינויים שנעשו ללא מכרז, ואולם עד עתה לא ביטלה הנהלת הקופה מינויים אלה. מלאומית נמסר כי מנכ"ל הקופה מינה את גיל וינשטיין, סמנכ"ל משאבי אנוש, ליישם את המלצות המבקר וכי וינשטיין מינה ועדה בראשותו ליישום ההמלצות שתסיים את עבודותה "לאחר החגים". עוד נמסר כי "הוועדה כבר התכנסה והחליטה כי לארבעת הסמנכ"לים יתקיים שימוע פרטני ובסופו תתקבל החלטה סופית לאור הדו"ח ובשקלול הטיעונים". הקופה הודיעה למשרד הבריאות כי סמנכ"ל הלוגסטיקה רוט מסיים את עבודתו. ובימים אלה פורסם מכרז לתפקיד.

מלחמת גרסאות

מקופת חולים לאומית נמסר לפני שבוע ל-TheMarker כי אלון הבהיר למבקר הקופה כי "למעט המינוי המקצועי והראוי של פרופ' ורדי שנעשה במכרז, כל שאר המינויים נכפו עליו על ידי יו"ר דירקטוריון הקופה צולר... סדרת מינויים תמוהה זאת, ובעיקר אופן ביצועם היו בין הגורמים המרכזיים להחלטתו לפרוש מתפקידו במאי 2008. עם חזרתו (של אלון) לתפקיד ביולי 2008, עקב סיום תפקידו של צולר כיו"ר דירקטוריון הקופה, החל אלון לטפל במינויים אלו ובעקבות פניית סמנכ"ל משרד הבריאות ערך מבקר הפנים את דו"ח הביקורת".

צולר לא נושא כיום בתפקיד ניהולי בקופה והוא מסר למבקר הקופה תגובה לפיה "כל המינויים בתקופתי נעשו בצורה תקינה, עניינית ולטובת הקופה ומבוטחיה ... חוזיהם של הסמנכ"לים אושרו על ידי הממונה על השכר במשרד האוצר כנדרש בחוק... סמנכ"לים בקופה מעולם לא מונו בדרך של מכרז וכל המינויים נעשו בהמלצת ניסים אלון".

צולר כתב עוד כי המינוי של שילה לסמנכ"ל נעשה כ"מהלך אסטרטגי של הקופה למיצובה כמובילה את הרפואה המשולבת", וכי היא "נחשבת כמובילה ופורצת דרך בתחום הרפואה המשולבת בישראל".

על מינויה של רפפורט לסמנכ"ל שיווק כתב צולר כי היא הסכימה לקבל על עצמה את התפקיד לאחר ששני מועמדים אחרים החליטו לא לקבלו ורק לאחר פניות חוזרות ונשנות שלו ושל אלון. עוד כתב היא "בעלת ניסיון בתחומי השיווק והפרסום, בהם עסקה במשרד פרסום וכמי ששיווקה את קרנות הפנסיה וקופות הגמל של הסתדרות העובדים הלאומית. בנוסף במסגרת תפקידה כעוזרת ליו"ר היא נחשפה למערכת כולה. ראוי לציין שהקופה מינתה נשים לתפקידים בכירים ובכך מימשה את החלטת הממשלה על העצמת נשים בשירות הציבורי ויתרה מכך - הנשים שקודמו היו מתוך הקופה, ערך ארגוני חשוב בפני עצמו".

צולר העלה עוד בתגובתו טענות לסמנכ"ל משרד הבריאות ליפשיץ וטען כי פנייתו לחקירת התלונות למבקר הקופה "לוקה בחוסר תום לב, ביודעו כבר מזה כמה חודשים כי המינויים תקינים", וכי "פעולתיו של ליפשיץ נגועות בשיקולים זרים ובלתי ענייניים". ליפשיץ מסר בתגובה כי "טענותיו של צולר משוללות כל יסוד והשיקול המרכזי של משרד הבריאות הוא טובת הקופה ובעיקר טובת מבוטחיה", וכי "במשרד הבריאות מודים לו (לצולר) על תרומתו למערכת הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker