האם מרכזי הקניות צריכים לדאוג מהזינוק במכירות אונליין בשופרסל

המכירות המקוונות של שופרסל גדלו ב-30% ומהוות כבר 12% מכלל הקניות ברשת ■ בחברה מתכננים לסגור בשלוש השנים הקרובות חנויות בשטח של 35 אלף מ"ר - ובכך תושלם סגירה של 100 אלף מ"ר מסוף 2012

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של שופרסל. חנויות יוסבו למחסנים שישרתו את פעילות האונליין
סניף של שופרסל. חנויות יוסבו למחסנים שישרתו את פעילות האונלייןצילום: אליהו הרשקוביץ

קפיצה של 30% במכירות המקוונות ברבעון הראשון של 2017 אילצה באחרונה את שופרסל לבחון מחדש את מדיניותה בתחום פיתוח הנדל"ן. המכירות בערוץ זה מהוות כבר עתה 12% ממכירותיה של החברה. מכיוון שצמיחת שוק המזון כולו היתה 2.2% ברבעון החולף, ומכירותיה של שופרסל צמחו ברבעון ב–1.5% בלבד — ברור שבשלב מסוים יורדים הפדיון למ"ר והמכירות לעובד בחנויות הפיזיות של הרשת לרמה שמחייבת אותה להקטין חלק מהן ולסגור אחרות.

כך קרה, למשל, בסניף שופרסל בכפר סבא ליד מתחם G. התחרות מצד המתחם גברה, ובד בבד גדל באופן משמעותי הביקוש לערוץ האונליין — עד שהוחלט על סגירת הסניף.

בשופרסל מציינים כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי כמה שטחי מכירה ייסגרו ב–2017. עם זאת, בחברה אומרים כי היא בוחנת סגירה של 8,000 מ"ר ב–2017, כלומר 1.6% משטחי המכירה שלה נכון לסוף מארס 2017. לצד הסגירה ייפתחו חנויות חדשות בחריש ובשכונת רמות בבאר שבע.

להערכת שופרסל, מגמת הגידול בחלקן של המכירות המקוונות במחזור הכספי שלה תימשך, ובתוך שלוש שנים אלה יגיעו ל–15% מכלל המכירות. 5%–7% מהמכירות יהיו מחנויות שיוסבו לחנויות שחורות, כלומר חנויות שאין בהן קונים אלא הן משמשות מחסן אזורי המשרת את פעילות האונליין. ככל שחלקן של המכירות בערוץ המקוון יגדל תצטרך שופרסל לעבור מהפעלת חנויות שחורות להפעלת מרכזים לוגיסטיים ייעודיים. כך, בימים אלה מוקם באזור נתניה מרכז לוגיסטי בשטח של 8,000 מ"ר ובהשקעה של 55 מיליון שקל, שייפתח במחצית 2018.

כמתואר

חדשות רעות לקניונים

התפתחות זו, צופים בשופרסל, תביא לקיטון של 7% בשטחי המכירה ביחס לרמתם בסוף 2016 — ובסך הכל צפויה שופרסל להשלים סגירה של 100 אלף מ"ר נטו מסוף 2012, כלומר 18% משטח המכירות של הרשת בתוך שבע שנים. צמצום שטחי המכירות החל כחלק מתוכנית ההתייעלות של החברה, שעליה הוכרז ביוני 2014, לסגור סניפים בשטח של 40 אלף מ"ר ולהקטין שטחי מכירה ב–25 אלף מ"ר נוספים. התוכנית גובשה כחלק מההיערכות לירידה בנתח השוק של החברה כתוצאה מהחרפת התחרות מצד רשתות הקמעונות הזולות. ואולם התהליך הואץ בעקבות האימוץ המהיר של האינטרנט ככלי מועדף לקניות על ידי הלקוחות.

צמצום משמעותי של שטחי המכירה הוא חדשות רעות לחברה הבת שופרסל נדל"ן, ולקניונים שבהם שופרסל היא דייר עוגן. קריסה המונית של קניונים מעוגני רשתות, כפי שמתרחשת בימים אלה בארה"ב, אולי אינה נראית סבירה בטווח המיידי בישראל. עם זאת, קשה יותר לראות את שופרסל מציפה ערך באמצעות מכירה או הנפקה של נכסי החברה הבת שופרסל נדל"ן.

שופרסל פיצלה את שופרסל נדל"ן ברבעון הראשון של 2013, ובשוק ההון רווחו אז הערכות שהמהלך הוא צעד ראשון לקראת הנפקה, כפי שעשתה לפניה קבוצת אלון רבוע כחול. אלא שמאז הנדל"ן שבבעלות החברה הפך פחות לנכס ויותר לנטל. נכון לסוף 2016 שופרסל מחזיקה בבעלותה 67 סניפים על שטח של 128 אלף מ"ר, ושוכרת מאחרים 375 אלף מ"ר בקניונים ובמרכזי קניות אחרים שבהם פועלים יתר 205 סניפיה.

בכיר בשופרסל מעריך שלא צפויה פגיעה בשווי ההוגן של שופרסל נדל"ן בעקבות צמצום וסגירה של סניפים, משום שסניפים שייסגרו יושכרו לגופים אחרים. עם זאת, הדו"חות הכספיים של שופרסל מספקים כמה סימנים לכך שהמעבר ההדרגתי מחנויות פיזיות לרכישות מקוונות לא יהיה חלק לגמרי — וייתכן שגם לבעלי נדל"ן מניב המשכירים שטחים לשופרסל יש סיבה לחשש קל.

דמי השכירות שהניבו הנכסים המושכרים על ידי שופרסל נדל"ן לחברה האם ירדו ב–3.8% ב–2016 לעומת 2015 והסתכמו ב–126 מיליון שקל. הרווח הגולמי (NOI) של שופרסל נדל"ן מהשכרת נכסים לשופרסל ירד ב–4.9% ב–2016 לעומת 2015 והסתכם ב–118 מיליון שקל. הירידה ברווח הגולמי והעלייה בתשואה הממוצעת של הנכסים מ–7.0% ב–2015 ל–7.1% ב–2016 הביאו לירידה של 2.7% בשווי ההוגן של שופרסל נדל"ן ל–1.6 מיליארד שקל בסוף 2016.

היבט אחר של הירידה בערכו של הנדל"ן שמושכר לשופרסל הוא ההפרשות השוטפות שהחברה מבצעת בגין חוזים מכבידים — כלומר, התשלומים שהחברה מבצעת מדי שנה למשכירי החנויות שנסגרו בגין הפער בין דמי השכירות ששופרסל חייבת לשלם על פי חוזה השכירות לבין ההכנסות שלה מהשכרת משנה של הנכסים. הפרשות אלה גדלו ממיליון שקל ב–2011 ל–36 מיליון שקל ב–2016, והצטברו ל–115 מיליון שקל בשש השנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום