בזן תתרחב ב–43 דונם - ותקים בחיפה מתקנים ב-500 מיליון דולר

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לבתי הזיקוק להגדיל את השטח הבנוי של מתקניה במפרץ חיפה ב-5% - אף שביקשה להרחיבו ב-20% ■ בשטח שאושר תשקיע החברה בהקמת מתקן המייצר בנזין ופרופילן, מתקן להפרדת גזים ובמתקן לשדרוג מזוט, שממנו יופקו בנזין ודלק סילוני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק בחיפה. הגופים הירוקים התנגדו למהלךצילום: רמי שלוש
יורם גביזון

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה בשבוע שעבר את הגדלת השטח הבנוי של מתקני הייצור של חברת בתי זיקוק (בזן) במפרץ חיפה ב–5%, שהם 43 דונם, למרות התנגדות הגופים הירוקים ועיריית חיפה. בזן ביקשה להגדיל את השטח הבנוי של מתקניה בהיקף גדול יותר, 20%, לצורך התפתחותה העתידית, הקמת פרויקטים של איכות הסביבה ושיפורים טכנולוגיים.

האישור שקיבלה בזן מהמועצה הארצית אינו כולל את הגדלת השטח לצורך הקמת תחנת כוח בטכנולוגיית קוגנרציה בהספק של 505 מגה־ואט, שתוקם בשני שלבים בהשקעה כוללת של 450 מיליון דולר. הרחבת השטח הבנוי הותנתה בשני תנאים. הראשון, שבזן לא תגדיל את הפליטות מהאתר. החברה מתכוונת לעמוד בתנאי זה באמצעות סגירת מתקנים ישנים, ובהם מתקן לזיקוק נפט גולמי שהוקם ב–1938 ומתקן לשבירת צמיגות. התנאי השני הוא שהחברה לא תגדיל את כמות הנפט שתזקק מעבר ל–9.8 מיליון טונות בשנה.

בזן, המנוהלת על ידי אבנר מימון, מתכננת להקים בשטח שאושר לה מתקן להפרדת גזים (Splitter). המתקן יסייע לחברה הבת כרמל אולפינים לגשר על מחצית מהפער בין כושר הייצור המרבי של פוליפרופילן (חומר גלם בתעשיית הפלסטיק) — 450 אלף טונות בשנה — לבין הייצור בפועל שלו, שהגיע ל–380 אלף טונות ב–2016. במקביל, תשקיע החברה בהקמת פצחן קטליטי (FCC), מתקן המייצר בנזין ופרופילן, כך שיגדיל את תפוקת הפרופילן על חשבון תפוקת הבנזין. הסיבה לכך היא שמחיר הבנזין הוא 450 דולר לטונה ואילו מחיר הפוליפרופילן 1,450 דולר לטונה.

ההשקעה הכפולה במתקן הפצחן הקטליטי ובמתקן להפרדת גזים, הצפויה להסתכם ב–90 מיליון דולר, תאפשר לבזן להגדיל את תפוקת הפוליפרופילן ב–50 אלף טונות לשנה ולהגדיל את מחזור המכירות שלה ב–50 מיליון דולר לשנה.

אישור המועצה הארצית יאפשר לבזן להקים מתקן לשדרוג זיקוק מזוט (Coker) בהשקעה של 400 מיליון דולר. בזן חייבת להקים מתקן זה עד 2020 משום שבשנה זו נכנסות לתוקפן תקנות מרפול למניעת זיהום מאוניות. תקנות אלו מחייבות אוניות להשתמש במזוט דל־גופרית (0.5%), בעוד כיום משתמשות האוניות במזוט שתכולת הגופרית בו מגיעה ל–3.5%.

בזן נהגה לשווק את המזוט, שהוא שארית הזיקוק לאניות, תחנות כוח ובתי חולים. ואולם בשל המעבר לגז טבעי נותרה עם שתי אופציות לשווק את המזוט הכבד, המהווה 20% מכלל הנפט הגולמי שהיא מייבאת. אם בזן לא היתה מקבלת אישור להקמת מתקן שדרוג המזוט, היא היתה נאלצת לשווק את המזוט עתיר הגופרית לתחנות כוח במדינות שתקנות איכות הסביבה בהן מחמירות פחות. הקמת המתקן תאפשר לייצר מהמזוט עתיר הגופרית בנזין למכוניות ודלק סילוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker