מגייסים כשאפשר: היקף הגיוס במניות מתחילת 2017 - כ-3 מיליארד שקל

לצד שוק ההנפקות הראשוניות המתעורר, חברות רבות מנצלות את הקפיצה בשוויין לגיוס הון במניות ■ הגיוסים הקרובים: קרסו תגייס 325 מיליון שקל כדי להיכנס למדדים, פרטנר תנפיק מניות ב-200 מיליון שקל, והנפקת הענק של אירונאוטיקס תבחן את עוצמת השוק בשבוע הקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסה
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: רויטרס

שוק המניות התל־אביבי, בעיקר בגזרת המניות הבינוניות והקטנות, נמצא בתנופה חודשים לא מעטים. מדד תל אביב 90 למשל טיפס ב–12 החודשים האחרונים ב–31%. מדד בנקים 5 נהנה גם הוא מעליות — והשלים עלייה של 32% בשנה.

העליות בשוק המניות מסייעות להתעוררות בשוק ההנפקות הראשונות (IPO) — וגם להנפקות שניוניות על ידי חברות שכבר נסחרות, ומנצלות את רמת המחירים הנוחה כדי לחזק את הונן, להקטין מינוף ולהכין עתודות שיאפשרו להן להגדיל גם את גיוס החוב. לצד גיוסים במניות מתרחשת פעילות ערה של בעלי עניין שמממשים בחודשים האחרונים אחזקות. גיוסי הון במניות ומכירות על ידי בעלי עניין ושליטה הם איתותים לכך שרמת המחירים בשוק רחוקה מלהיות נמוכה.

ואיזו אג"ח קונצרנית הפכה אטרקטיבית? בעמוד הזה מסתתרים נתונים מעניינים

הדוגמאות הטריות מאתמול הן גב ים, קרסו ופרטנר. חברת הנדל"ן גב ים דיווחה על השלמת גיוס של 200 מיליון שקל במניות. פרטנר הודיעה כי היא שוקלת לגייס 200 מיליון שקל. לפי ההודעה, בעל השליטה, חיים סבן (שמחזיק ב–30% מהחברה באמצעות ס.ב ישראל) ישתתף בהנפקה בסכום של 35 מיליון שקל. כלומר, שיעור ההשתתפות שלו בהנפקה הוא כמחצית משיעור האחזקה שלו בחברה.

יבואנית הרכב קרסו דיווחה על החלטה לגייס 325 מיליון שקל תמורת 11% מהונה, ותחלק לאחר מכן 200 מיליון שקל כדיווידנד. מטרת הגיוס היא להגדיל את אחזקות הציבור בחברה ולהיכנס למדדי הבורסה (ראו ידיעה בעמוד 33).

לצד אלו אפשר להזכיר את הנפקת הענק שמתכננת לבצע בשבוע הקרוב יצרנית המל"טים אירונאוטיקס. שווי החברה בהנפקה מוערך בכמיליארד שקל, והבעלים שלה, כמה קרנות השקעה, מעוניינים למכור כ–50% ממניות החברה בבורסה. הנפקת אירונאוטיקס היא מבחן לעוצמת שוק המניות בתל אביב, שממשיך לצבור תנופה.

ההנפקות הגדולות של 2017 היקף גיוס במניות, במיליוני שקלים

בשוק ההון נהוג לומר שכסף מגייסים כשאפשר, לא כשחייבים. רשימת החברות שגייסו כסף בהנפקות מניות גדולות מתחילת השנה מלמדת שרוב החברות שגייסו הון אינן זקוקות לכסף כדי לבצע השקעות מיידיות, וחלק מהן אפילו נהנות ממאזן יציב למדי. הן מגייסות הון כי זה הזמן, ומחיר המניה שלהן מתאים לכך. אלה לא הנפקות מהסוג שביצעו בשנה שעברה כלכלית ירושלים או בנק דיסקונט, שהיו זקוקים להון זמין בדחיפות — וגייסו את הכסף כשהחברה נסחרה עמוק מתחת להון העצמי שלה.

במה שונה 2017 מ–2016?

מספר הנפקות המניות שבוצעו מתחילת 2017 עדיין לא גבוה משמעותית לעומת 2016, אבל סוג הגיוסים שונה. ב–2017 בולטות הנפקות מניות של חברות גדולות, שלא חסרים להן מקורות מימון.

בפרטנר מצהירים כי הגיוס לא מיועד למטרה ספציפית. בהודעה שפירסמה פרטנר נאמר: "גיוס ההון נעשה על רקע תהליך טיוב מבנה ההון של החברה כחלק ממהלך לחיזוק חוסנה הפיננסי, הפחתת הוצאות המימון ומימון פעילותה השוטפת והשקעותיה העתידיות".

גם בגב ים צהירים שהגיוס נועד לחזק את מבנה ההון של החברה ולממן את הפעילות השוטפת. במקרה של קרסו, אחד התמריצים העיקריים בהנפקה הוא הגדלה של השווי ושל אחזקות הציבור, כדי לאפשר כניסה למדד ת"א 90.

לפי נתוני הבורסה, ב–2016 גייסו חברות ציבוריות יחדיו כ–5 מיליארד שקל בהנפקת מניות לציבור. מתחילת 2017 הסכום מתקרב כבר ל–3 מיליארד שקל — עוד לפני שמכלילים את ההנפקות הקרובות של קרסו ואירונאוטיקס, שיקפיצו את המספר.

הגורם שהקפיץ את המספרים ב–2016 היה כמה גיוסים גדולים של חברות במצוקה. כלכלית למשל גייסה 780 מיליון שקל בתחילת 2016, ודיסקונט גייס 760 מיליון שקל (כולל מימוש אופציות) בספטמבר האחרון.

כלכלית גייסה הון משום שנקלעה למצוקת נזילות, והיתה חייבת לחזק את המאזן כדי לא להיקלע למימוש נכסים במחירים לא נוחים. דיסקונט ביצע את הגיוס כדי לחזק את הלימות ההון שלו, ולאפשר לו לנצל הזדמנות להגדיל את תיק האשראי במהירות. ואכן, תיק האשראי של דיסקונט מציג בשנה האחרונה את שיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים.

ומה קורה השנה? אלוני חץ למשל גייסה 327 מיליון שקל בהנפקת מניות מוצלחת באפריל. החברה גייסה סכום גבוה בהרבה מהמתוכנן. אלוני חץ נהנית ממצב פיננסי טוב ומציגה צמיחה עקבית. החברה פשוט ניצלה את הביקוש מצד משקיעים, שמשתקף גם בעלייה העקבית והתלולה במנייתה בשנים האחרונות — 145% בחמש שנים.

בעלי העניין מנצלים את ההזדמנות

גם ההנפקה הראשונית של מנרב פרויקטים, שבוצעה על ידי החברה האם שלה מנרב אחזקות, ובה גויסו 132 מיליון שקל (לפי שווי של 340 מיליון שקל), נעשתה לפי הערכות בשוק כדי לנצל את הגאות בנדל"ן ולהנפיק חלק מהפעילות לציבור במחיר נוח.

איתות נוסף למחירים הלא נמוכים בשוק מצוי בעובדה שחלק ניכר מההנפקות השנה כולל מימוש אחזקות של בעלי עניין. הנפקת המניות של גב ים, למשל, תגרום לדילול חלקה של החברה האם, נכסים בניין. כך יקרה גם בהנפקה של קרסו.

מימוש גבוה מצד פימי בוצע בהנפקת המניות של נובולוג, שגייסה בפברואר 280 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 550 מיליון שקל. וכאמור, גם ההנפקה של אירונאוטיקס תתבצע במבנה של הצעת מכר. הבעלים הנוכחיים של אירונאוטיקס, ובראשם הקרנות ויולה, בראשית ו–KCPS ומשפחת שקד — ימכרו מניות למוסדיים ולציבור, ושואפים לקחת בתום ההנפקה הביתה כחצי מיליארד שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום