"התשואות בשוק האג"ח לא משקפות את הסיכונים"

הבעלים של בית ההשקעות מור, יוסי לוי, אומר כי הסיבה לביקוש להנפקות האג"ח הרבות היא "שקרנות הפנסיה מגייסות 40–50 מיליארד שקל כל שנה, ואין להן איפה להשקיע" ■ מנכ"ל קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם, שי ירון: "אני מתחיל לעבור לנכסים נזילים יותר"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוסי לוי (מימין) ושי ירון, בשבוע שעבר
יוסי לוי (מימין) ושי ירון, בשבוע שעברצילום: דיאגו מיטלברג

"אנחנו נמצאים מתחת לשיווי המשקל של התשואות בשוק האג"ח, במיוחד באג"ח בדירוג נמוך. המרווחים באג"ח בדירוגים נמוכים מול אג"ח ממשלתיות ירדו דרמטית, ואינם משקפים את רמות הסיכון האמיתיות של החברות", אמר יוסי לוי, בעלים ומנכ"ל בית ההשקעות מור, בכנס של קבוצת קלי שהתקיים בבאר שבע בסוף השבוע. במלים אחרות, לוי אומר כי בשוק האג"ח מתנפחת בועה.

לדברי לוי, "אנחנו לא מצפים שהריבית במשק תעלה בשנה הקרובה, ובניגוד למה שחשבו שהתשואות על האג"ח הממשלתיות בארה"ב ימשיכו לעלות, אנחנו רואים שהן ירדו מ–2.6% ל–2.17%. ברמה הזאת יש תמיכה רצינית מאוד. והכי חשוב — אנחנו רואים המון הנפקות אג"ח של חברות, כולן נבלעות אפילו שיש יותר מדי, כרגע השוק הזה ממשיך".

הסיבה להמשך הביקושים להנפקות, הסביר לוי, היא זרימת כספים לקרנות הפנסיה. הקרנות מגייסות "40–50 מיליארד שקל כל שנה, מכיוון שהעלו את ההפרשות לפנסיה של החוסכים. אין לקרנות איפה להשקיע, המנהלים שלהן לחוצי השקעות, והם משקיעים בעיקר באג"ח בדירוג גבוה. יש גם גיוסים גדולים מאוד בקרנות הנאמנות ובניהול תיקים של לקוחות שכבר היו שנה־שנתיים בפיקדונות של 0.1% ו–0.2%, ראו שהם פשוט לא מרוויחים, אז הם החליטו להיכנס לאג"ח".

מנכ"ל קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם, שי ירון, לא מסכים עם הניתוח של לוי על התנפחות הבועה. "אני לא יודע, ימים יגידו", אמר. "כשקונים אג"ח קונצרניות, מספר השחקנים בשוק הישראלי קטן מאוד. כשנכנס כסף לשוק אז הכל טוב וסטיות התקן נמוכות. מי שהשקיע באג"ח קונצרניות נהנה מביצועים טובים. הבעיה היא שיכולת החיזוי שלנו לכיוון השוק לא קיימת, מפני שרוב השחקנים לא קונים אג"ח עד לפירעון הסופי, אלא מממשים בדרך".

ירון הסביר: "כמנהל השקעות, אני לא יכול להתעלם מהמצב הזה שחלק מהנכסים יקרים, ואני פוחד שהם גם נכסים עם נזילות נמוכה מאוד. אני מתחיל לעבור לנכסים נזילים יותר. חלק מהמשחק שלי במטרה להניב תשואות לטווח ארוך הוא האופן שבו אני מתפקד כשהשוק טוב פחות, ואז אני רוצה להיות עם כושר פעולה, עם נכסים בנזילות גבוהה. בחלק מהאג"ח הקונצרניות אנחנו מרגישים הרבה פחות בנוח מבחינת התמחור".

לוי וירון התייחסו לכך שבשנה שעברה הצליחו מנהלי ההשקעות להכות את מדדי המניות והאג"ח, וגם לא חסכו בביקורת על מבנה המדדים בבורסה. לדברי לוי, "יש עיוותים במדדים. הבורסה מנסה להחיות את השוק, כי אין פה מחזורים גדולים מספיק. הם גרמו לחברות רפואה וביוטכנולוגיה להגיע למחירים גבוהים. מי שמשקיע במדדים בגלל זה — הפסיד הרבה מאוד כסף.

"יש אלמנט של שינוי במדדים כל חצי שנה, בעיקר בשוק האג"ח. אנחנו רואים חברות שהאג"ח שלהן ירדו בצורה משמעותית, וגילו שהן בבעיה. את כל הירידה חטפו מחזיקי המדדים, ואז כשהורידו לאג"ח דירוג לרמה ששיקפה את הערך האמיתי שלהן, הן הוצאו מהמדדים. כך המשקיעים לא נהנו מהעלייה בחזרה — ואז הם רודפים אחרי המדד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker