הפועלים מקדם פשיטת רגל לפישמן, אך מתמהמה עם מכירת אחזקותיו ב"ידיעות" - שוק ההון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפועלים מקדם פשיטת רגל לפישמן, אך מתמהמה עם מכירת אחזקותיו ב"ידיעות"

בניגוד ללאומי, שכבר מכר את השליטה של פישמן ב"גלובס", הפועלים עדיין לא פירסם מכרז למכירת השעבוד המרכזי שלו - מניות פישמן בעיתון "ידיעות אחרונות", ששוויין מוערך במאות מיליוני שקלים. האם זה נובע מקשריו של הפועלים עם המו"ל נוני מוזס?

7תגובות
אליעזר פישמן. ערך מניותיו בידיעות צנח ביותר מחצי
עופר וקנין

"הננו להודיעך כי ההצעה בדבר הסדר נושים של אליעזר פישמן שהועברה אלינו אינה מקובלת על בנק הפועלים. עמדתו של הבנק היתה והינה שיש לנקוט בכל האמצעים המשפטיים כנגד החייב, לרבות קידום הליכי פשיטת רגל כנגדו" - כך כתב ביום חמישי האחרון ראש החטיבה העסקית של בנק הפועלים, יעקב אורבך, במכתב קצר שנשלח לעו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן.

המכתב של הפועלים, הבנק הגדול בישראל, נשלח לאחר שדירקטוריון הבנק, בראשות עודד ערן, אישר את המלצת ההנהלה בראשות המנכ"ל אריק פינטו לקדם את המהלך.

1. למה רק עכשיו?

בעשור האחרון, כשהבנק נוהל בעיקר על ידי ציון קינן, בנק הפועלים לא ביצע מהלכים אופרטיביים לגביית החוב. סביר להניח שאילו לא היו נפתחים נגד פישמן הליכי פשיטת רגל על ידי רשות המסים באוגוסט 2016 בגין חוב של כ-195 מיליון שקל, הבנק היה ממשיך להתמהמה אפילו עם מימוש שעבודים על נכסים של פישמן שניתנו לו.

להבדיל מקודמו, פינטו, שמונה לתפקיד לפני פחות משנה, אמנם מחויב פחות ללווים גדולים ובעייתיים כמו פישמן, ואולם הצעד של הפועלים - שהוא הנושה הגדול ביותר של פישמן, החייב לבנק באופן אישי כ-1.8 מיליארד שקל - לא נבע מתוך רצון לשמש דוגמה למערכת הבנקאות ולהראות לה כיצד להוביל מהלכים כאלה מול לווים גדולים.

יש לא מעט סיבות וגורמים שמצביעים על כך שההחלטה האחרונה של בנק הפועלים התקבלה בעקבות לחץ ציבורי כבד שהשפיע גם על המפקחת על הבנקים, חדוה בר. המפקחת דיברה בתחילת השבוע שעבר עם מנכ"לי הבנקים, והבהירה להם שבעת החלטתם לגבי ההסדר של פישמן ישקלו גם את עניין הנראות הציבורית - ולא רק את הסכומים הסופיים שיקבלו.

בית ידיעות אחרונות
אריאל שליט

ואיזה מנכ"ל יכול לחייך כל הדרך אל הבנק? להשוואה רבעונית ושנתית של ביצועי הבנקים לחצו כאן

2. מה עם המניותב"ידיעות אחרונות"?

אף שבנק הפועלים בחר לקדם בפומבי הליכי פשיטת רגל, חלק מהמהלכים של הבנק - ובמיוחד השתיקה הרועמת שלו ושל יועציו המשפטיים לגבי מה שנעשה עד כה ומה מתכוון הבנק לעשות עם שעבוד על כ–34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות, מעלים סימני שאלה רבים.

המניות האלה מהוות את השעבוד העיקרי כנגד הלוואה של כ-1.1 מיליארד שקל שנטלה חברת פישמן־בר און שבשליטת פישמן, שאינה נפרעת בהתאם ללוח הסילוקין המקורי זה תקופה ארוכה. מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, מחזיק בכ-24% ממניות קבוצת ידיעות, אך יש לו רוב של כ–60% מזכויות ההצבעה בדירקטוריון. קרובות משפחתו, ג'ודי שלום ניר מוזס ומרים נופך־מוזס, מחזיקות יחד ב-25% מהמניות.

פישמן ביצע לפני כ-20 שנה שורה של רכישות של מניות "ידיעות אחרונות" מידי משפחת מוזס, לפי שווי גבוה מאוד של כ-700–800 מיליון דולר. בנק הפועלים מימן את רכישת המניות. הבנק לא ביצע מהלכים משמעותיים למכירת המניות במרוצת השנים - אף שקרן החוב לא נפרעה.

לפי הערכות בתחום התקשורת ובענף הבנקאות, הרווחיות של קבוצת ידיעות אחרונות נפגעה על רקע הירידה ברווחיות ממודעות בכל ענף העיתונות, בין השאר בעקבות עלייתו של העיתון המתחרה "ישראל היום". כתוצאה מכך, ירד גם שווייה של הקבוצה.

כך או אחרת, נראה כי השווי שלפיו תתבצע עסקה עתידית במניות ידיעות יגלם יותר את השווי שהרוכש יהיה מעוניין להשקיע כדי לרכוש השפעה וכוח במשק הישראלי. שווי זה יכול לנוע ממאות מיליוני שקלים ועד מיליארד שקל.

בעת הצגת נכסיו לבית המשפט, פישמן ועורכי דינו העריכו את שווי האחזקה ב"ידיעות אחרונות" (כ–34%) ב–300 מיליון שקל. לפי מקורבים לפישמן, הערכה זו התבססה על הצעה שהתקבלה בשנים האחרונות לרכישת המניות. העסקה לא יצאה לפועל לטענתם, מכיוון שהרוכש הפוטנציאלי לא היה מעוניין ברכישת מניות מיעוט בלבד בחברה שאינה מחלקת דיווידנדים והיה מעוניין גם במניות השליטה של משפחת מוזס - אלא שהצדדים לא הגיעו להבנה עם מוזס לגבי תנאי העסקה.

אריק פינטו. הלחץ הציבורי שיחק תפקיד?
ניצן זוהר / דוברות

מי שמונו מטעם הפועלים ככונסים על מניות "ידיעות אחרונות" הם עוה"ד פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד עוה"ד גורניצקי ושות'. בנק הפועלים ובעלת השליטה בו, שרי אריסון, נחשבים מלקוחות ה-VIP של המשרד.

בינתיים הפועלים לא פירסם מכרז למכירת המניות האלה, כפי שעשה למשל בנק לאומי כשטיפל במכירת מניות השליטה של פישמן בעיתון הכלכלי "גלובס", שיעברו רשמית ובעוד כשבוע לקבוצה בראשות אלונה בר און. גם לא ידוע אם הבנק ביצע באחרונה הערכת שווי עדכנית לקבוצת ידיעות - או שמא נמנע מכך, מחשש שמהלך שכזה יחייב אותו לבצע בדו"חותיו הפרשות נוספות בגין ירידת ערך האחזקה. גם לא ידוע אם ובאילו היקפים הפועלים מממן את קבוצת ידיעות אחרונות עצמה.

בבנק הפועלים גם לא טורחים להסביר אם ראשי הבנק ניסו לבצע בעשור האחרון מהלכים כלשהם כדי לגרום למוזס ולדירקטוריון ידיעות לחלק דיווידנדים ובכך להקטין את החוב של פישמן. ניסיון העבר מלמד שבמקרים מסוימים, עם לווים אחרים - ובהם שרגא בירן וקבוצת אלון, מוטי זיסר המנוח, משפחת ברוניצקי ובני שטיינמץ - כשראשי הפועלים היו מעוניינים להשיג את מבוקשם, הם לא בוחלים בשום אמצעים לשם כך. ואולי במקרה של "ידיעות אחרונות" הקשרים העסקיים השונים עם מוזס והקבוצה מנעו מהבנק לנקוט צעדים אגרסיביים יותר?

בשנים האחרונות נוקט הפועלים בכל האמצעים האפשריים שעומדים לרשותו כדי להגדיל את שיעור הדיווידנד שהוא מחלק לבעלי מניותיו. במקביל, ראשי הבנק הודפים בכל הזדמנות את הטענות שהמהלך נועד לסייע לאריסון לפרוע את התחייבויותיה בהיקף של כמה מיליארדי שקלים לבנקים ולבעלי האג"ח בישראל. לטענתם, מי שייהנה מהדיווידנדים האלה יהיו לא רק אריסון המחזיקה ב-20% מהפועלים - אלא בעיקר הציבור, שמחזיק דרך אפיקי חיסכון שונים ב-80% ממניות הבנק.

אם מביאים בחשבון שכ-34% ממניות "ידיעות" שייכות לבנק הפועלים, יוצא שכ-27% מ"ידיעות אחרונות" שייך לציבור. אם כך, האם לא מגיע לציבור לדעת ולקבל תשובות אם ראשי הפועלים עשו את כל מה שנדרש כדי להשיב את ההלוואה של "ידיעות אחרונות"?

הציבור מחזיק בשעבוד על כ-35% מ"ידיעות אחרונות". גם בנק דיסקונט, בנק ללא גרעין שליטה, המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי, מחזיק בשעבוד על כ-8% מ"ידיעות אחרונות". מדובר במניות ששועבדו לבנק לפני כ-18 שנה על ידי משפחת יודקובסקי, משפחתו של העורך הראשי של "ידיעות אחרונות" לשעבר, דב יודקובסקי המנוח.

המניות האלה שועבדו כנגד הלוואה של עשרות מיליוני שקלים שלקחה משפחת יודקובסקי כדי לרכוש מניות נוספות של ידיעות שהוחזקו בידי עודד מוזס. בעקבות זאת משפחת יודקובסקי הגיעה להחזקה של כ-17% בידיעות אחרונות. בשלב זה לא ידוע מהן התוכניות של דיסקונט (שבלי קשר, פישמן חייב לו כמה מאות מיליוני שקלים) לגבי מימוש המניות האלה.

להפועלים אין יכולת להתערב בנעשה ב"ידיעות אחרונות" מתוקף האחזקה במניות האלה, ואולם נוכח ההתפתחויות האחרונות בפרשת פישמן, ייתכן שהמפקחת על הבנקים תזרז את הליך המכירה שלהם.

ארנון מוזס. פישמן רכש את המניות מזאב מוזס
ניר קידר

בנק הפועלים ורובין סירבו להתייחס לשאלות הקשורות לקבוצת ידיעות אחרונות.

3. מה עם הום סנטר?

ראשי הפועלים מתעקשים בשלב זה לא לפעול למכירת השליטה בהום סנטר, שמניות השליטה בה (90%) של פישמן משועבדות לבנק. ככל הנראה, ראשי הפועלים סבורים כי יש להמתין עד שמהלכי ההתייעלות וההשבחה של הום סנטר, הסוחבת חובות של מאות מיליוני שקלים לבנקים ובעלי האג"ח, יבשילו ויאפשרו לבנק לקבל בגין המניות האלה שווי חיובי מהותי לעומת שוויין האפסי כיום.

עם זאת, מכיוון שהום סנטר ממונפת ופועלת בענף הקמעונות התחרותי, שהרווחיות מהפעילות המסורתית בו נשחקת והולכת, הפועלים עלול למצוא את עצמו עם נזקים כספיים גדולים יותר אם ימתין - כפי שקרה לו ולבנקים נוספים במקרים של חברות כמו נגב קרמיקה ופקר פלדה.

4. כבר לא "בנק של טייקונים"?

מאז סוף 2011 תיק האשראי העסקי של הפועלים הצטמק בכ-30 מיליארד שקל, והוא מוערך נכון לסוף מארס 2017 ב–65 מיליארד שקל. הסיבות שהובילו לכך היו מחיקות הענק בגין החובות הפרטיים של פישמן, מוטי זיסר, נוחי דנקנר, לב לבייב, ופירעונות של חובות על ידי קבוצות גדולות כמו אי.די.בי, אלקו, עזריאלי, בי־קום, דרהי־HOT, משפחת עופר־מליסרון־בריטיש - שנבעו בחלקן מתנאים טובים יותר שיכלו החברות האלה לקבל בשוק ההון, ובחלקן בשל רצון הפועלים להקטין את ריכוזיות תיק האשראי.

כך ירד חלקו של האשראי העסקי בתמהיל של התיק האשראי של הבנק באופן דרמטי לטובת הקמעונות, וגם הסיכון והאיכות של התיק השתפרו בהתאם. ואולם, על ראשי הפועלים בהווה ובעבר להשיב על לא מעט שאלות בנוגע להתנהלותם במתן אשראי לפישמן, דנקנר וכמה לווים גדולים נוספים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם