ה-FDA אישר גרסה של טבע לתרופה לאיידס - שמכירותיה 2.3 מיליארד דולר בשנה

טבע תוכל לשווק את התרופה, לטיפול ומניעה של איידס, בטבליות של 100 ו-200 מיליגרם

יורם גביזון
טרובדה, תרופה לאיידס
טרובדה, תרופה לאיידסצילום: NYT
יורם גביזון

חברת טבע קיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק גירסה גנרית של התרופה Truvada, לטיפול ומניעה באיידס בטבליות של 100 ו-200 מיליגרם.

המכירות בארה"ב של Truvada, שפותחה על ידי ענקית הפארמה גילרד (Gilead), הסתכמו ב-2.3 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2017. ברבעון הראשון של 2017 ירדו המכירות של Truvada בארה"ב ב-20% בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2016, והסתכמו ב-464 מיליון דולר.

גילאד הדגישה שהעובדה שטבע קיבלה את האישור, אין פירושה שתוכל להשיק את הגירסה הגנרית שלה באופן מידי. הפטנט שרשמה גילאד על התרופה פוקע בינואר 2018, לאחר שתוקפו הוארך ב-6 חודשים בעקבות הוכחת יעילותה של התרופה בילדים. גילאד רומזת, ככל הנראה, להסדרים משפטיים שקיימים בינה לבין טבע, ושיאפשרו לטבע להשיק את הגירסה שלה לפני פקיעתו הסופית של הפטנט, אולם לא ברור מה תקופת הבלעדיות לה תזכה טבע בשיווק הגירסה הגנרית של Truvada.

טבע קיבלה אתמול אישור לשווק תחת זכות לבלעדיות של 6 חודשים גם את הגירסה הגנרית לתרופה Pataday, תמיסה לעיניים שמיועדת לטיפול בגירוד בעיניים שנובע מדלקת עיניים אלרגית. טבע זכאית לבלעדיות של 6 חודשים עבור Pataday, משום שהייתה החברה הגנרית הראשונה שהגישה את הבקשה לאישור הגירסה הגנרית של המוצר, ומשום שערערה בהצלחה על תוקפו של הפטנט שמגן עליו. על פי נתוני סוכנות המחקר הרפואי IMS, מכירות Pataday בגרסת המקור בארה"ב הסתכמו ב-330 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ