קריסת פישמן והאשראי שהעניקו הבנקים - בדרך לוועדת חקירה פרלמנטרית

בראש הוועדה יעמוד ח"כ איתן כבל, וחבריה יהיו חברי ועדת הכלכלה ■ כעת ממתינים לשובו מחו"ל של שר האוצר משה כחלון, אשר לפי ההערכות יתמוך בהקמת הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

בכנסת פועלים להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין מתן האשראי לאליעזר פישמן על ידי הבנקים, בעקבות דבריה אתמול (ו') של המפקחת על הבנקים, חדוה בר, לפיהם היא תתמוך בהקמת ועדה כזו. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), פנה ליו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), בבקשה להקים ועדת חקירה בראשותו, לצד חברי ועדתו. כעת ממתינים לשובו מחו"ל של שר האוצר, משה כחלון, לצורך תיאום המהלך עמו. ההערכה היא שכחלון יתמוך בהקמת הוועדה.

בכנסת אומרים כי אף שראשי הבנקים שבתקופתם ניתן האשראי לפישמן - צבי זיו וציון קינן בבנק הפועלים וגליה מאור בבנק לאומי - כבר פרשו, עדיין יש צורך בחקירה ובחשיפת הנושא לציבור. עוד הם מציינים את מנכ"לית בנק לאומי דהיום, רקפת רוסק עמינח, שבשנים הרלוונטיות מילאה תפקידים בכירים בבנק: ב-2004 היא מונתה לניהול החטיבה העסקית של הבנק, וב-2011 למשנה בכיר למנכ"לית מאור ולממלאת מקומה. במקביל, כיהנה רוסק עמינח כראשת החטיבה העסקית בבנק.

ועדות חקירה פרלמנטריות מתמנות על-ידי המליאה לעסוק בנושאים שהכנסת רואה בהם חשיבות לאומית מיוחדת, על פי סעיף 22 לחוק יסוד: הכנסת.

כבל אמר אמש: "באתי בדברים עם יו"ר הקואליציה ביטן, שהביע תמיכה בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בראשותי. אנו ממתינים לשובו של שר האוצר ומנכ"ל משרדו מחו"ל כדי לתאם זאת. שלא יחשוב מישהו שאאפשר לעצור את החקירה ולטייח את העניין".

איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

הוא הוסיף כי "אני מברך על תמיכת חדוה בר בחקירת פרשת פישמן, גם אם לדעתי זה מעט מדי. הן המפקחת והן הנגידה היו צריכות לתבוע ולהוביל את החקירה, ולא להמתין לי ולוועדת הכלכלה. נראה שמישהו בבנק ישראל ו/או בפיקוח על הבנקים חשבו שאפשר יהיה לכסות על כל השותפים להסרחה הכלכלית הגדולה ביותר של השנים האחרונות".

"אמון הציבור בבנקים נשחק לחלוטין"

כבר לפני כארבעה חודשים דרשה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) להקים ועדה לחקירת חובותיו של פישמן. בנק ישראל התנגד לכך, ובעקבות כך גם הקואליציה. בסופו של דבר הוקמה "ועדת משנה לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בהעמדת אשראי ללווים מסוימים". בעקבות התנגדות בנק ישראל, לא הוזכר שמו של פישמן בשם הוועדה. נחמיאס ורבין מונתה לעמוד בראש ועדת המשנה, שפועלת מטעם ועדת הכלכלה.

ואולם, לוועדת המשנה אין את אותן סמכויות של ועדת חקירה פרלמנטרית. למשל, היא מוגבלת ביכולתה לזמן פקידי מדינה לדיוניה.

נחמיאס ורבין אמרה אמש: "אני שמחה שהמפקחת על הבנקים הבינה שאי אפשר יהיה לעבור על פרשת פישמן לסדר היום, כאילו מדובר בעוד קריסה כלכלית רגילה. הגיע הזמן שבבנק ישראל יבינו שיציבות פיננסית נשענת על אמון הציבור - שבתהליך המתגלגל של הקריסה הנוכחית, לאור התחושה שפישמן קיבל מיליארדים ללא שום ביטחונות ויוכל להמשיך חייו כמעט כרגיל, בעוד הלווה האנונימי פשוט נחנק והחבל הפיננסי נכרך סביב צווארו - פשוט נשחק לחלוטין.

"ועדת המשנה בראשותי", הוסיפה, "החלה לפעול באופן אינטנסיבי וכבר קיבלה ממצאים ראשוניים כמו הגילוי של המפקחת בדבר הלוואות של 22 מיליארד שקל בחשיפה גבוהה, אשר מצויות בסיכון, נתון שהוצג גם בדו"ח בנק ישראל. דרשתי ממנה להעביר לוועדה את ההתפלגות של ההלוואות, וכן להציג בפנינו את דו"חות הביקורת של הבנקים בנושא הלוואותיו של נוחי דנקנר כמו גם את דו"חות הביקורת בבנק ישראל, שקבעו שפישמן חדל פרעון כבר מספר שנים.

"אנחנו נמשיך לבדוק לעומק את הבנקים ואת המוסדיים (הממונה על רשות שוק ההון צפויה גם היא להופיע בפני הוועדה), ונגיש המלצותינו בעניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker