הראל משקיעה עם שותפים אמריקאיים במרכזי לוגיסטיקה בארה"ב

היקף העסקה הוא 380 מיליון דולר - וחלקה של הראל בה הוא 45% ■ מקורבים לעסקה: הנכסים נמצאים במיקום אסטרטגי במרכז ארה"ב

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי בבקוב
אסא ששון

חברת הביטוח הראל מגדילה את תיק הנדל"ן שלה בארה"ב ב–170 מיליון דולר. החברה חתמה על הסכם לרכישת מקבץ נכסי לוגיסטיקה בארה"ב, ביחד עם שותפים מקומיים. זאת, על רקע הצמיחה בענף שטחי הלוגיסטיקה בעולם בכלל ובארה"ב בפרט.

הראל חוברת לגוף השקעות גדול ומוכר בארה"ב במסגרת העסקה, שהיקפה הוא כ–380 מיליון דולר. חלקה של הראל בהון העסקה הוא 45%. לטובת מימון הרכישה נלקחה הלוואה בשיעור של כ–65% מעלות הרכישה. דמי השכירות המתקבלים מהנכסים כיום משקפים תשואה לא ממונפת של כ–6.5%. הערכות הן כי התשואה על העסקה, כשמביאים בחשבון את המינוף, היא כ–10%.

תחום החיסכון ארוך הטווח בהראל — המנוהל על ידי המשנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי בקבוצה, סמי בבקוב — מנהל כ–150 מיליארד שקל. מדובר בעסקה הראשונה של חברת הביטוח בתחום זה בארה"ב. עיקר ההשקעה של הראל מיועד לעמיתי קופות הגמל קרנות הפנסיה ולמבוטחים בביטוחי המנהלים.

תפוסה כמעט מלאה

לדברי מקורבים לעסקה, הנכסים שנרכשו נמצאים במיקום אסטרטגי במרכז ארה"ב עם גישה מצוינת לכבישים בין־מדינתיים ובקרבת מסילת רכבת להובלה והפצה נוחה. הנכסים מצויים בתפוסה כמעט מלאה על ידי שוכרים גדולים ומובילים בתחום הלוגיסטיקה והרכישות המקוונות. השוכרים הם בעלי חוזים ארוכי טווח המספקים תזרים מזומנים יציב עם רמת סיכון נמוכה, בהשוואה לענפים נדל"ניים אחרים כיום.

בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בצריכה הקמעונית, בעקבות גידול בצריכה המקוונת, שצפויה להמשיך לגדול גם בשנים הבאות. הגידול ברכישות ברשת מגביר את הביקושים למרכזי לוגיסטיקה.

את המתחמים הלוגיסטיים ניתן לחלק לשלושה סוגים — המתאימים לשלושה שלבים בשרשרת האספקה של המוצרים.

הסוג הראשון הוא מתחמים שנמצאים ליד תחנות השינוע הראשיות כמו רכבות ונמל תעופה. הסוג השני הוא מתחמים המתאימים לשלב השני של שינוע החבילות והמוצרים למתחם הפצה האזורי, השולט על כמה מדינות ויושב בצומת כבישים מרכזית. הסוג השלישי הוא מתחמים מקומיים, שמהם עוברים המוצרים לחנויות וללקוחות. הראל משקיעה במתחם לוגיסטי מהסוג השני.

הבחירה להשקעה בתחום הלוגיסטיקה התקבלה לאחר שמחלקת השקעות הנדל"ן של הראל, המנוהלת בידי רון קובלסקי, בחנה וניתחה את ההתפתחות של תחום שטחי הלוגיסטיקה בעולם ובארה"ב. הניתוח מלמד כי תחום זה נמצא בקורלציה ישירה להתפתחות תחום הרכישות המקוונות, שמצוי בצמיחה מתמדת. הראל מעריכה שתחום זה ימשיך להתפתח בעתיד וכתוצאה מכך יגברו הביקושים לשטחי לוגיסטיקה.

מהמחקר של הראל ניתן ללמוד כי ב–2012–2016 צמח היקף השוק הקמעוני האלקטרוני בארה"ב (מוצרים ושירותים) בכ–62% במצטבר. בתקופה זו הגידול בהיקף המסחר הקמעונאי האלקטרוני במוצרים צמח בקצב שנתי של כ–15% בשנה. ההערכות הן שקצב ההתרחבות הזה ימשיך גם בשנים הקרובות, ויוביל להמשך גידול בהיקף המסחר הקמעונאי האלקטרוני במוצרים — מכ–394 מיליארד דולר ב-2016, ליותר מ–684 מיליארד דולר ב–2020.

עוד ניתן ללמוד מהמחקר כי ב–2016 בארה"ב היו כ–260.3 מיליון אנשים מעל גיל 15, מתוכם 229.6 מיליון השתמשו באינטרנט (88%), ו–173.6 מיליון מהם ביצעו רכישות מקוונות. ההוצאה הממוצעת לשנה לרוכש באינטרנט היא 3,428 דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker