שנה קשה: בעלי המניות בפריגו הפסידו 13 מיליארד ד' - והמנכ"ל סיים את תפקידו

ג'ון הנדריקסון, מנכ"ל פריגו, עוזב את תפקידו ארבעה חודשים לאחר העברת השליטה בדירקטוריון החברה לקרן האקטיביסטית סטארבורד ■ עזיבתו עשויה לבשר על מכירת הפעילות הגנרית, והתמקדות בעסקי התרופות ללא מרשם ומוצרי הצריכה הרפואיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ון הנדריקסון
ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?

השמדת הערך הנרחבת שחוו בעלי המניות של חברת פריגו גובה מחיר נוסף. ג'ון הנדריקסון, מנכ"ל החברה, יסיים את תפקידו, ויהיה הרביעי בתוך שנה שמשלם במשרתו על ההחלטה להדוף את הצעת הרכש של חברת מיילן.

המנכ"ל יישאר בתפקידו 60 יום לאחר מינוי מחליף כדי להבטיח העברת תפקיד מסודרת. הנדריקסון החליף באפריל 2016 את ג'ו פאפא, המנכ"ל והיו"ר הקודם, שהוביל את ההתנגדות להצעת הרכש של מיילן, ופרש לטובת ניהול חברת וליאנט רדופת השערוריות. הנדריקסון היה, עם זאת, חלק מהנהלתה הבכירה של פריגו בעת מאבק השליטה על החברה, ושימש סמנכ"ל התפעול ושרשרת האספקה הגלובלית, ומאוקטובר 2015 נשיא החברה.

הנהלת החברה בראשות פאפא וסמנכ"לית הכספים, ג'ודי בראון, שכנעה בנובמבר 2015 את בעלי מניותיה לדחות את הצעת מיילן לרכוש את פריגו במחיר של 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. ההצעה שיקפה מחיר של 185 דולר למניית פריגו בהתבסס על מחיר מניית מיילן ביום ההצבעה על ההצעה, כלומר פרמיה של 28% ביחס למחיר מנייתה של פריגו באותו יום. פאפא ובראון טענו כי כל הצעה שנוקבת מחיר נמוך מ-225 דולר למניית פריגו מתמחרת בחסר את שווי החברה.

מאז דחיית ההצעה קרסה מניית פריגו ב–50% לאחר שפירסמה שלוש אזהרות רווח; הסתבכה בהצגה מחדש של הדו"חות, כשהתברר שניפחה את הרווח הנקי המתואם בהצגה חשבונאית מוטעית של התמלוגים שקיבלה ממכירות התרופה טיסברי; וביצעה מחיקות של 5.2 מיליארד דולר ב-2016 על הרכישות הכושלות של אומגה הבלגית במארס 2016 תמורת 4.5 מיליארד דולר ושל אלאן האירית בדצמבר 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר.

בעלי המניות הפסידו 92 דולר למניה, גם בהתחשב בירידה בשווי מניית מיילן - כך שההנהלה הקודמת גרמה להשמדת ערך של 13.2 מיליארד דולר. מצבו של הנדריקסון (54) הסתבך חמישה חודשים לאחר מינויו כשהקרן האקטיוויסטית סטארבורד הודיעה שרכשה 4.6% ממניות החברה, והגדילה אחר כך את אחזקתה ל–6.7% מפריגו בהשקעה כוללת של 800 מיליון דולר, שמשקפת מחיר של 83 דולר למניה.

סטארבורד תקפה בחריפות את הנהלת החברה על חלקה בהשמדת הערך לבעלי המניות ועל מה שראתה כהיעדר חזון ואסטרטגיה שתשקם את החברה. סטארבורד דרשה מההנהלה למכור פעילויות לא סינרגטיות, כמו הפעילות של ייצור תרופות מרשם גנריות, בעיקר בתחום מחלות העור שמקורן בחברה הבת אגיס הישראלית, ולמכור את הזכות לקבל תמלוגים של 18%–25% ממכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה.

השליטה בפריגו עברה לסטארבורד, כשמינתה חמישה מתשעה חברי הדירקטוריון בפברואר 2017, וכמעט מיד אחר כך נטשה גם בראון לטובת משרה זהה בחברת אמג'ן. פריגו מכרה, כדרישת סטארבורד, את הזכות לתמלוגי טיסברי בסכום נמוך משמעותית ממחיר הרכישה של 2.2–2.85 מיליארד דולר.

התסכול של סטארבורד

העובדה שאריקסון עוזב את פריגו, אף שהחברה פירסמה דו"חות סבירים לרבעון הראשון השנה, לאחר שביצעה ארגון מחדש ופיטרה 750 עובדים (14% מכוח האדם), עשויה לרמז על תסכול סטארבורד מכישלונה לייצר רווח מהיר מהשקעה שבוצעה ב–83 דולר בממוצע למניה. לפי שעה לקרן יש הפסד של 100 מיליון דולר מההשקעה.

יתרה מזו, העובדה שבטווח הקצר אין לחברה השקה משמעותית בתחום תרופות המרשם הגנריות או בתחום התרופות ללא מרשם רופא — פירושה הוא שאין זרז לעליית מחיר המניה. הערכה זו מתחזקת לנוכח הורדת המלצות למניה בידי אנליסטים שחוששים שדומיננטיות החברה בתחום התרופות ללא מרשם תיפגע, כתוצאה מכניסה אפשרית של אמזון לתחום, ומלחץ גדול יותר על החברה להוריד את מחיריה בידי רשתות קמעוניות.

הסבר אפשרי לעזיבת הנדריקסון הוא אי־הסכמה בינו לקרן על המהלך למכירת הפעילות הגנרית, לפי דרישת הקרן מאוקטובר 2016. דרישה זו באה להיפטר מפעילות שמתומחרת במכפיל נמוך יחסית של 10, לעומת הפעילות של תרופות ללא מרשם ומוצרי צריכה רפואיים, שזוכה לתמחור של 20 בממוצע. עם זאת, נראה שבטווח הקצר הקרן תימנע ממכירת פעילות זו לנוכח הסינרגיות בינה לתחום התרופות ללא מרשם, וההערכה שהפעילות הגנרית עשויה לצמוח ב–2018 בעקבות השקות חדשות.

אנליסטים, כמו דואי סטדמן מקנקורד וסטיבן טפר מאי.בי.אי העריכו שעזיבת הנדריקסון עשויה לבשר על שינויים אסטרטגיים, כמו מכירת הפעילות הגנרית. פריגו ציינה שהסכם העסקתו של הנדריקסון יתוקן כך שיקבל את החלק היחסי של המענק השנתי בתוך 60 יום מסיום תפקידו. הנדריקסון קיבל ב–2016 שכר שנתי של 900 אלף דולר, אופציות למניות ב–723 אלף דולר, מניות חסומות ב–482 אלף דולר, ומניות חסומות מבוססות ביצועים של 1.25 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker