האוזר תוקף: "לא ייתכן שמוסדיים יצביעו בעד הגבלת שכר בכירים רק משום ששכרם הוגבל"

יו"ר רשות ניירות ערך התייחס בכך לאישורי שכר הבכירים בבורסה, והדגיש - "לא נקבל הצבעות חרקירי כאלה" ■ האוזר התבטא גם בנוגע לחשיבות הקלות המס בבורסה, והכריז כי בכוונת הרשות להרחיב את מודל האנליזה הקיים, שהוביל לגידול של יותר מ-100% בנפחי המסחר של חברות מו"פ

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"אני צופה שיפור משמעותי בבורסה. הרפורמות והיוזמות שלנו נושאות פרי. לראשונה מאז המשבר, יש שינוי מגמה במחצית הראשונה של שנת 2017. מספר ההנפקות הראשונות של מניות במחצית הראשונה של שנת 2017 (9) גדול מסך ההנפקות של כל שנת 2016 (3), ושנת 2015 (2). נפחי המסחר היומי במניות הגיעו ל-1.5 מיליארד שקל, בממוצע, במחצית הראשונה של שנת 2017 בהשוואה ל-1.3 מיליארד שקל לפני שנה ו-1.08 בשנת 2012, ואני צופה המשך המגמה". כך אמר היום פרופסור שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, בכנס שנערך בבורסה לניירות ערך מטעם איגוד החברות.

לדברי האוזר מגמה זו תתחזק אם תהיה אפליה מתקנת בדמות הקלות מס למשקיעים והחברות המנפיקות. "אני חושב שיש להתייחס לבורסה כאזור עדיפות לאומי ולתת הקלות מס למשקיעים ולחברות בבורסה. הקלות המס הללו הן אפליה מתקנת שתעשה לתחום מה שמהפיכת הסלולר של כחלון עשתה להתנעת התחרות בשוק הסלולר בישראל. לא צריך להיבהל מהקלות מס בבורסה. להערכתי, תקבולי המס לממשלה דווקא יגדלו עם הורדת שיעורי המס. מאז הגדלת שיעור המס ב-5% נוספים על פי המלצת ועדת טרכטנברג, הגבייה במגמת ירידה".

האוזר סיפר על היחס השלילי לבורסה לניירות ערך מצד השוק המקומי. "נפגשתי לפני כמה שבועות עם מנכ"ל של חברת טכנולוגיה. שאלתי אותו למה הוא לא רושם את החברה שלו למסחר בבורסה בתל אביב. הוא אמר לי שהוא היה שוקל את זה אם הוא היה יכול לדווח באנגלית, לדווח לפי כללי החשבונאות האמריקאים (ה-US-GAAP), אם היה ניתן סיוע בביצוע אנליזה, ואם היו ניתנות לו הטבות מס. הוא אמר לי שאם כל זה היה קורה, הוא היה שוקל לגייס בבורסה בת"א.

"סיפרתי לו שכל זה כבר נעשה במסגרת חוק המו"פ. אלה רק חלק מכ-100 הקלות שאישרנו בשנים האחרונות בממשלה ובכנסת. מפתיע אותי כל פעם מחדש שחלק מהחברות, ולעתים גם עו"ד ורו"ח, עדיין לא רואים בעיני רוחם את האפשרות לבורסה ישראלית נאה, שפותחת שערי ביתה למשקיעים נוספים ולחברות רבות נוספות מהארץ ומהעולם.

"מצאנו שמודל האנליזה החדש שהושק לפני כשנה עבור חברות מו"פ הביא לגידול של יותר מ-100% בנפחי המסחר של החברות, בממוצע, ואנחנו מתחילים לזהות עניין וסקרנות גם מצד חברות טכנולוגיה נוספות. על רקע זה, אנחנו מתכננים הרחבת מודל האנליזה לחברות נוספות רבות בבורסה".

האוזר הסביר למה בחרה הרשות לניירות ערך לאשר לחברות קטנות שלא לפרסם דו"חות רבעוניים, והסביר כי עד כה 123 חברות ושותפויות שניירות הערך שלהן נסחרות בבורסה הודיעו כי בחרו לוותר על הדו"חות הרבעונים.

האוזר ציין כי הוא מוטרד מאופן הצבעתם של המשקיעים המוסדיים לאישור שכר של מנהלים בתאגידים ריאליים. "לא ייתכן שמצביעים מוסדיים יצביעו בעד הגבלת שכר של בכירים רק משום שהחוק הגביל את שכרם. לא נקבל הצבעות חרקירי כאלה של משקיעים מוסדיים בחברות הציבוריות הריאליות. השיקול כיצד להצביע, צריך להיות ענייני ולא אישי.

"גישה לפיה אם הגבילו לי שכר אעשה זאת לאחרים, כפי שרמז לי נציג של אחד מבתי השקעות - היא גישה אישית ולא עניינית שחוטאת לתפקידם של המשקיעים המוסדיים. זה נעשה כדי ליצור לחץ על המחוקק לשנות את רוע הגזירה. מהות החוק הוא יצירת קשר בין ביצועים לשכר. אני מצפה ממשקיעים המוסדיים להיות ענייניים ולא קטנוניים, ואנחנו נעקוב אחר משקיעים מוסדיים שמדיניות ההצבעה שלהם אינה עניינית ורלוונטית לחברה עצמה".

לגבי הרשימה המשנית שעתידה לקום טוען האוזר כי אין מה לצפות לנזילות משמעותית בבורסה המשנית או ברשימה הייעודית. בה בעת הבהיר כי הדין לגבי החברות הקטנות לא יתאים לגדולות. לדבריו, "זו הולכת להיות רשימת מסחר ייעודית של חברות עם סיכון גבוה יותר שתהיה גם מתוייגת ככזו. לחברות אלה יהיה גם סיכון רגולטורי גבוה יותר משום שאנחנו נשקול לוותר על הרבה מאוד דרישות בתחום הממשל תאגידי, בתחום הגילוי ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker