סערה בפריגו: המנכ"ל מסיים את תפקידו לאחר שנה

ג'ון הנדריקסון, ששימש לפני כן כסמנכ"ל התפעול של פריגו, נאלץ להתמודד עם בעיות גדולות בחברה – חוב פיננסי גדול, הצגה מחדש של הדו"חות ומחיקה של שליש מהרווח ב-2016-2014

עמרי זרחוביץ'
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?

הבעיות בפריגו לא נגמרות: מנכ"ל החברה ג'ון הנדריקסון מסיים את תפקידו בחברה, כשנה בלבד לאחר שהחליף את ג'ו פאפא, שכיהן כמנכ"ל במשך עשור – כך הודיעה החברה לאחר סיום המסחר. מניית החברה יורדת ב-2.5% במסחר המאוחר, לאחר שירדה ב-2% במסחר עצמו. פריגו נסחרת גם בבורסה בתל אביב, ושוויה כיום הוא  כ-10 מיליארד דולר, לאחר ירידה של 27% בשנה האחרונה.

החברה הודיעה כי הנדריקסון יישאר בחברה עד למינוי מחליפו. כמו כן, מועמדותו לדירקטוריון החברה תישאר בעינה, אך הוא יעזוב את הדירקטוריון עם עזיבתו את החברה. "החלטתי לעזוב את החברה היא לא החלטה קלה, אבל כעת זה הזמן הנכון בעבורי לעשות את השינוי, ברמה האישית והמקצועית", מסר הנדריקסון, שהצטרף לחברה לפני קרוב ל-30 שנה ושימש לפני כן כסמנכ"ל תפעול בחברה.

העזיבה של הנדריקסון היא על רקע הלחץ שהפעילה הקרן האקטיביסטית סטרבורד על הנהלת החברה וניסיון להשפיע על האסטרטגיה שלה. הקרן החלה ללחוץ על הנהלת החברה בספטמבר 2016, ומאמציה החלו לשאת פרי לפני כארבעה חודשים, אז הצליחה לכפות שינויים נרחבים בהרכב הדירקטוריון - החלפה של חמישה דירקטורים.

הנדריקסון נאלץ להתמודד עם הבעיות שהותיר אחריו פאפא - בהן חוב פיננסי נטו של 5.5 מיליארד דולר, שנצבר בעיקר מרכישות של אלאן האירית בדצמבר 2013, תמורת 8.6 מיליארד דולר, ורכישת אומגה הבלגית במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר. כמו כן, החברה ביצעה מחיקות של 5.2 מיליארד דולר ב-2016 בגין ירידה בשווי חברות שנרכשו על ידה בשנים האחרונות. באחרונה פירסמה החברה מחדש את הדו"חות הכספיים של שלוש השנים הקודמות, ומחקה שליש מרווחיה באותן שנים.

האכזבה הגדולה מפריגו נובעת מהתנגדות הדירקטוריון ופאפא לרכישת החברה על ידי מיילן, לפני כשנתיים. מיילן הציעה לרכוש את פריגו תמורת 75 דולר במזומן למניה, בתוספת 2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו - אולם נדחתה ברוב של 60% על ידי בעלי המניות, שהתבססו על ההתנגדות העזה שהוביל פאפא בטענה שההצעה תשמיד ערך. בהתבסס על המחיר הנוכחי של מניית מיילן, ההצעה משקפת מחיר של 164 דולר, כ-92 דולר מעל מחיר מניית פריגו כיום.

דווקא בתוצאות הרבעון הראשון הציגה פריגו תוצאות טובות מתחזיות האנליסטים – החברה הרוויחה 72 מיליון דולר או 50 סנט למניה, לעומת הפסד של 529 מיליון דולר או 3.7 דולרים למניה ברבעון הראשון של 2016 (על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב).

ברבעון הראשון של 2017 הסתכם הרווח הנקי המתואם (Non GAAP) ב-150 מיליון דולר שהם 1.05 דולר למניה. רווח זה גבוה מממוצע תחזיות האנליסטים לרווח מתואם של 99 סנט למניה; ונמוך מהרווח המתואם ברבעון המקביל ב-2016, שהסתכם ב-1.32 דולר למניה. הכנסותיה של פריגו ירדו ב-11.4% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2016, והסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר - סכום גבוה ב-0.4% מממוצע תחזיות האנליסטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker