לידר: 30% מההכנסות התפעוליות של הבנקים - מקורן בשוק ההון

האחזקה הגדולה של הבנקים באג"ח ממשיכה לתרום לרווחיותם: "סביר שברמות הנמוכות של התשואות בשוק ההון נמשיך לראות רווחים הדומים יותר לאלה שראינו בשנתיים האחרונות, ואולי אף ירידה מרמה זו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון גלזרצילום: אייל טואג

"הבנקים נהנים מאוד מהתקופה הטובה בשוק ההון. בחינה של הרווחים המגיעים מהשוק (מימוש מניות ואג"ח), וכן העמלות מפעילות בניירות ערך ועמלות ההפצה, מעלה כי קרוב ל–30% מההכנסות התפעוליות בבנקים (כל ההכנסות שאינן הכנסות ריבית) מגיעות משוק ההון" — כך כתב אתמול אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים של בית ההשקעות לידר שוקי הון.

עוד כותב גלזר כי "במשך כל השנים האחרונות אנו רואים את התרומה המשמעותית של שוק ההון — לצד הכנסות מעמלות מפעילות שוטפת, רווחי שוק ההון היוו חלק גדול מסך העמלות. בשנתיים האחרונות ראינו, לצד ירידה מסוימת ברווחיות משוק האג"ח, עלייה ברווחיות מתחום המניות".

ומי הקרן הטובה והגרועה של בתי ההשקעות ב-2017? לחצו כאן לעמוד שמציג את כל המספרים

בלידר שוקי הון מסבירים כי האחזקה הגדולה של הבנקים באג"ח ממשיכה לתרום לרווחיותם. לדבריהם, להבדיל מ–2012–2014, שבהן היתה לבנקים תרומה דרמטית מהעליות בשוק האג"ח, בשנים האחרונות הרווחיות מהאחזקה וממימוש איגרות חוב ירדה. "סביר שברמות הנמוכות של התשואות בשוק ההון נמשיך לראות רווחים הדומים יותר לאלה שראינו בשנתיים האחרונות, ואולי אף ירידה מרמה זו", הוסיפו.

מנגד מציינים בלידר: "ניתן היה לראות גידול בעמלות ממכירת מניות בשנים האחרונות. לצד רווחים של הבנקים כתוצאה ממימושי מניות, ראינו תרומה חד פעמית של מכירת ויזה אירופה, וברבעונים האחרונים גם תרומה של ההנפקות בשוק המניות שמביאה רווחים לקרנות שבהם משקיעים הבנקים".

מבין הבנקים מסביר גלזר כי הבינלאומי ואחריו לאומי מובילים בתרומה משוק ההון, ומציין כי בהבינלאומי החלק של שוק ההון מסך הההכנסות מעמלות הוא כ–39%, בעוד בלאומי התרומה היא 32%. לעומת זאת, התרומה של שוק ההון לרווחי מזרחי טפחות היא הנמוכה ביותר — 22% מסך ההכנסות התפעוליות.

בהקשר זה מבהיר גלזר: "בלאומי, הפועלים ודיסקונט, חלק משמעותי (יותר מ–50%) מההכנסות בשנים האחרונות הגיע משוק ההון, לרבות רווחים גבוהים משוק המניות בשנתיים האחרונות. לעומת זאת, בהבינלאומי ובמזרחי כמעט כל ההכנסות מגיעות מעמלות מפעילות, תחום שהתנודתיות בו כמובן נמוכה בהרבה".

כמו כן מתייחסים בלידר שוקי הון לתרומה של פעילות שוק ההון לתוצאות הבנקים ברבעון הראשון של 2017. "ברבעון הראשון ראינו לאחר זמן רב שיפור בעמלות מפעילות ניירות ערך, ויש להעריך שהשוק הטוב ימשיך לתרום לרווחי הבנקים בהמשך השנה", כותב גלזר. "לצד המשך השחיקה ברווחים משוק האג"ח, הבנקים ממשיכים ליהנות מרווחים נאים בשוק המניות (מימושים ודיווידנדים). אנו מניחים כי מגמה זו תימשך גם ברבעונים הקרובים, כאשר רווחים מהנפקת חברות וממימושים של קרנות השקעה, שבהן מחזיקים חלק מהבנקים, יתרמו לרווחיות".

גלזר מציין כי כי דיסקונט נהנה ברבעון הראשון מרווחים גבוהים בשוק ההון הן בשל התרומה של שוק המניות והן בשל רווחי אג"חים בהיקף גבוה יחסית. בנוגע להפועלים ולאומי מציינים בבית ההשקעות כי הרווחים שלהם משוק ההון ברבעון הראשון היו נמוכים יותר — בעיקר בשל רווחיות נמוכה יותר ממימוש אג"חים — בעיקר בשל עיתוי של המימושים. בהתאם לכך מעריכים בלידר שוקי הון כי רווחיות זו ברבעון הראשון אינה מייצגת ומוטה כלפי מטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker