הדולר נפל לשפל חדש לאחר דו"ח התעסוקה בארה"ב; האם בנק ישראל יגיב?

שערו היציג של הדולר התחזק אמנם ביום שישי בכ-0.33%, לרמה של 3.55 שקל לדולר, אך לאחר פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב נפל המטבע האמריקאי מול השקל לשפל חדש ■ המסחר הרציף הסתיים ברמה של 3.546 שקל לדולר - הנמוכה מאז אוגוסט 2014

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ארז
גיא ארז

הדולר ממשיך לאבד גובה מול השקל, ומתקרב לשפל של שלוש שנים. לאחר פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב ביום שישי האחרון, לפיו נוספו 138 אלף משרות חדשות במשק האמריקאי לעומת צפי ל-185 אלף משרות, נחלש הדולר מול המטבעות בעולם, ובהם גם השקל. זאת, בשל ירידה קלה בהסתברות להעלאת ריבית באמצע החודש בארה"ב – אם כי זהו עדיין התרחיש הסביר מבחינת המשקיעים.

לקראת פרסום דו"ח התעסוקה, הדולר דווקא התחזק מול השקל בכ-0.25%, ושערו היציג נקבע על 3.558 שקלים לדולר. זאת, לאחר שנחלש בכ-0.7% במהלך השבוע. אך למרות התחזקות השער היציג, במהלך המסחר הרציף בין הבנקים שהתנהל לאחר פרסום הדו"ח, חזר המטבע האמריקאי לרדת מול השקל ושאר המטבעות בעולם, והמסחר בו ננעל כאשר שערו הרציף של הדולר נקבע על 3.546 שקלים לדולר - רמתו הנמוכה מאז אוגוסט 2014, וירידה של 0.3% ביחס לשער היציג.

דו"ח התעסוקה נתפס כמאכזב ברמת תוספת המשרות בו, למרות ירידה של 0.1% בשיעור האבטלה ל-4.3% - שפל של 16 שנה. הדבר הביא לירידה קלה בהסתברות להעלאת ריבית בארה"ב החודש, מ-91% לפני פרסום הדו"ח ל-89% אחריו. אמנם עדיין ניתן לומר כי שורר כמעט קונצנזוס בשווקים לפיו הבנק המרכזי יבחר להעלות את הריבית עוד החודש לרמה של 1%-1.25%, אך הירידה בהסתברות משפיעה על חוזקו של הדולר, בין היתר בשל הצפי לגבי העלאות ריבית עתידיות בהמשך השנה.

כך, נקודת הפתיחה של הדולר במסחר בו תעמוד הבוקר על רמת שפל של 3.546 שקלים לדולר, ועיני המשקיעים יפנו בין היתר לירושלים – בשאלה האם בנק ישראל יתערב במסחר לצורך חיזוקו של המטבע האמריקאי מול השקל, וכדי לתמוך ביצואנים הנפגעים כאשר הדולר נחלש. מתחילת השנה נפל הדולר מול השקל בכ-7.5%, למרות הימצאותו של המשק האמריקאי בתוך תוואי של ריבית עולה. זאת, בעוד שבישראל מעריכים כי הריבית לא תעלה מרמה של 0.1% במהלך 2017.

האינפלציה בארץ נמצאת אמנם במגמת עלייה ומתקרבת לרף התחתון של יעדי בנק ישראל (יעד של בין 1% ל-3%), אך מחירי הדיור וחוזקו של השקל עשויים למנוע מבנק ישראל לבצע העלאת ריבית. בהקשר זה, ציין הבוקר דודי רזניק, מנהל מחקר המאקרו בלאומי שוקי הון כי נראה שבנק ישראל ימתין לפתיחת פערי ריבית משמעותיים מול ארה"ב, בטרם יעלה את הריבית בארץ. "תנאי הכרחי להעלאת ריבית יהיה התבססות סביבת האינפלציה בתוך היעד - תנאים שלא צפויים להתקיים לפני אמצע 2018 לכל המוקדם".

התחזקות השקל, למרות פערי הריביות הקיימים בין ישראל לארה"ב, נרשמת על רקע נתונים חיוביים של הכלכלה הישראלית, בהם צמיחה מהירה ועודף בחשבון השוטף, ובמקביל לפעילות ספקולטיבית של סוחרים. השקל מתחזק למרות מאמצי בנק ישראל להחלישו מול הדולר על ידי רכישת דולרים, ובסוף אפריל חצו יתרות המט"ח של הבנק את רף ה-105 מיליארד דולר. רמת היתרות הנאותה שקבע הבנק בעבר עומדת על 1,100 מיליארד דולר, אם כי בחודשים האחרונים  אותת הבנק מספר פעמים "הרמה הנאותה" לא מהווה תקרה מבחינתו, והוא עשוי להגדילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker