הצלחתם להרוויח מהביטקוין? כך תפעלו נכון מול רשויות המס

לפי עמדת רשות המסים, גם הרוכש שירות או מוצר ומשלם תמורתם בביטקוין, עשוי להיות חייב במס ומע"מ בגין פעולה זו, שכן הוא בעצם מכר ביטקוין

רון צרפתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין. הסתרת רווח עשויה להיחשב לפליליתצילום: Mark Blinch / Reuters
רון צרפתי

הזינוק הפנומנלי במחירו של מטבע הביטקוין מרתק סוחרים רבים ואנשים מהציבור הרחב, המוצאים עצמם מתחבטים בשאלת מיסוי המטבע בישראל.

הגישה הראשונה לסוגיה מבוססת על עמדה משפטית, שלפיה ביטקוין הוא מטבע ומשכך עליית ערכו גוררת פטור ממס הכנסה, בדומה לפטור בגין עליית ערך של דולר בפיקדון דולרי בבנק. פטור זה חל רק לגבי יחיד (לא חברה) שרכישות ומכירות הביטקוין שהוא מבצע אינן עולות לכדי "עסק" — מנגנון שיטתי ומסחרי המניב פעילות עסקית ואקטיבית. לפיכך, ראוי להכיר בביטקוין כמטבע לנוכח הייעוד והפונקציונליות שלו כאמצעי המסייע להחלפת ערך.

גישה שנייה רואה בביטקוין כנכס, אבל לא מכירה בו כמטבע, מאחר שנדרש לכאורה כי יוגדר הילך חוקי בישראל או במדינה זרה, ושיהיה מדובר בנכס מוחשי כמו שטרות. גישה זו באה לידי ביטוי בטיוטת חוזר שפורסמה על ידי רשות המסים בינואר. לפי גישה זו, רווחים מעליית ערך של ביטקוין חייבים במס כמו כל השקעה אחרת. גישה מיושנת זו מתערערת עם הכרתה של יפן בביטקוין כהילך חוקי.

במקרה של סוחר בעל עסק למסחר בביטקוין, סביר שיחול מס כמו כל עסק אחר. קיומו של עסק ייבחן באמצעים שונים שנקבעו בפסיקה. כך למשל, רווחיו האקטיביים של סוחר פעיל ובעל בקיאות וידע בתחום, שביצע מאות פעולות מסחר בהיקף רב של השקעה ובאמצעות מימון חיצוני במשך תקופה קצרה, חייבים במס. במקרה זה נדרש הסוחר להגיש דו"ח אישי שנתי לרשות המסים, ורווחיו חייבים במס לפי המדרגה האישית שלו.

רבים מהמשתמשים בביטקוין הם משקיעים וספקולנטים שמאמינים במטבע, המעוניינים ליהנות מעליית ערכו באופן פסיבי. במקרה של משקיע שביצע עסקה חד־פעמית או כמה עסקות בהיקף מצומצם ללא מימון חיצוני, ואינו סוחר מיומן ומקצועי — אין תשובה חד־משמעית. יש הסבורים, ואני בהם, כי במקרה זה צריך לחול הפטור שתואר לעיל. מאידך, יש הטוענים כי אז ראוי לבחון איזה מס יחול — מס שולי או מס רווח הון בשיעור של 25%. במרבית המקרים אמור לחול מס רווח הון, כי מדובר בעסקת השקעה הונית במהותה — ואז נדרש המשקיע לדווח על כל עסקה שהוא מבצע בטופס ייעודי ולשלם את המס באופן שוטף.

במקרה של עסק המקבל תמורה בביטקוין עבור שירותיו או מוצריו (למשל בית קפה), מדובר בעסקה שחייבת במס כמו כל עסקה אחרת ששולמה בשקלים. סכום התשלום ייקבע בהתאם לשוויו ההוגן של הביטקוין, נכון למועד העסקה. לפי עמדת רשות המסים, גם הרוכש שירות או מוצר ומשלם תמורתם בביטקוין, עשוי להיות חייב במס ומע"מ בגין פעולה זו, שכן הוא בעצם מכר ביטקוין. הנה כמה נקודות חשובות שכדאי להביא בחשבון:

1. רווח החייב במס הוא רווח לאחר ניכוי של הוצאות בייצור הרווח, כגון עמלות מסחר או ייעוץ משפטי, ולאחר קיזוז של הפסדים עסקיים (כולל מירידת ערך של ביטקוין).

2. כל המשקיעים והסוחרים חשופים גם לחבות במע"מ בשיעור של 17% ממחיר הביטקוין עבור כל עסקה במטבע — גזירה קשה ובלתי מוצדקת.

3. טיוטת עמדת רשות המסים אינה מחייבת מבחינה משפטית. יתר על כן, איגוד הביטקוין דן ישירות בנושא עם רשות המסים, שגילתה קשב רב. הדיונים נוהלו ברוח חיובית, והם צפויים להניב בקרוב פירות שימתיקו את רוע הגזירות שפורסמו בטיוטה.

4. חשוב לשמור על רישום ותיעוד של הפעילות בביטקוין.

5. אין משמעות למקום ביצוע העסקה או למתווך שביצע אותה. אם מדובר בתושב ישראלי שביצע פעולות של מכירה וקנייה או שביצעו עבורו את הפעולות, וההכנסות שייכות לו — הרי שעשוי לחול מס בישראל.

6. אי־דיווח ואי־תשלום מס עלולים ליצור חשיפה פלילית לאור העובדה שהדבר עלול להיחשב להעלמת מס או הלבנת הון — בנוסף לחבות במס שעשויה לכלול ריבית, הפרשי הצמדה וקנסות.

7. התשובה לשאלה אם חל מסוי תלויה בנסיבות הספציפיות של המקרה. לכן, רצוי להתייעץ עם רואה חשבון או עורך דין המומחה במיסוי ובמטבעות וירטואליים.

8. אם אתם מאמינים בביטקוין וסבורים שערכו יעלה, אל תירתעו מהשלכות המיסוי.

הכותב הוא רואה חשבון ועורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker