משרד הבריאות האמריקאי: מיילן גבתה מאיתנו סכום עודף של 1.27 מיליארד דולר

על פי החשד, באמצעות סיווג מוטעה של מזרק האדרנלין שלה גבתה החברה מהממשל סכום הגדול פי 2.7 מזה שהתחייבה לשלם כדי להסיר איום בתביעה

יורם גביזון
זריקת אפיפן של מיילן
זריקת אפיפן של מיילןצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

חברת מיילן גבתה מהממשל האמריקאי בין השנים 2006-2016 סכום עודף של 1.27 מיליארד דולר עבור המזרק Epipen - כך העריך אתמול (ד') משרד הבריאות והרווחה האמריקאי. הערכה זו גדולה פי 2.7 מהסכום (465 מיליון דולר) עליו הצהירה מיילן  באוקטובר 2016 כזה שתשלם כדי להימנע מתביעה על ידי הממשל האמריקאי. הניתוח בוצע על ידי המפקח הראשי של משרד הבריאות האמריקאי ופורסם על ידי הסנטור הרפובליקאי צ'ק גרסלי, העומד בראש ועדת החוקה של הסנאט אשר יזמה את חקירת תמחור היתר של אפיפן.

מזרק אפיפן מיועד לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה שנגרמת מתגובה אלרגית למזון או לעקיצת דבורה. במסגרת תוכניות הביטוח הממלכתי האמריקאי (מדיקייד ומדיקייר), נדרשות יצרניות התרופות לתת הנחה של 13% עבור תרופות גנריות, והנחה של 23.1% עבור תרופות מקור. על פי החשד, מיילן סיווגה את האפיפן כתרופה גנרית ולא כתרופת מקור, אף שהמזרק שפיתחה זכאי להגנה פטנטית (בניגוד לחומר המוזרק אדרנלין, שאיבד את הגנת הפטנט לפני עשרות שנים) והגם שמיילן עצמה טענה שמתחריה אינם מצליחים לפתח גרסה מדויקת ובטוחה של המזרק שלה.

ממשל אובמה ומיילן היו קרובים לחתימה על הסכם פשרה שיסיר את איום התביעה, מבלי שמיילן תודה באישום כלשהו תמורת תשלום של 465 מיליון דולר, אולם הסכם פורמלי כזה מעולם לא נחתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker