ממנכ"ל לבעל שליטה: כיל על סף מכירת השליטה בחברת ההתפלה IDE

כיל צפויה למכור את אחזקתה בחברת ההתפלה תמורת 178 מיליון דולר לשותפות שתורכב מכלל ביטוח (49%), קרן הפנסיה של המורים והגננות (40%) וקבוצה בראשות אבשלום פלבר, מנכ"ל IDE ■ החברה תנוהל בידי שותף כללי שבבעלות קבוצת פלבר, שיהיה היו"ר הפעיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן של הנדסת התפלה ) IDE ( בקליפורניה

52 שנים לאחר שהוקמה כחברה ממשלתית, עומדת חברת הנדסת התפלה (IDE) לעבור לשליטתו האפקטיבית של אבשלום פלבר, מנכ"ל החברה.

חברת כיל נמצאת על הסף השלמת העסקה למכירת אחזקתה (50%) ב–IDE לקרן שתוחזק בידי חברת כלל ביטוח, קרן הפנסיה של המורים והגננות, וקבוצת משקיעים בראשות פלבר תמורת 178 מיליון דולר — בעקבות שיחות שהתקיימו בין הצדדים בראשית השבוע.

אבשלום פלברצילום: סיון פרג'

הקרן, שתרכוש את חלקה של כיל, תוחזק בידי שותפות מוגבלת — שבה יחזיקו כלל ביטוח ב–49% מהזכויות כלומר 24.5% ממניות החברה; קרן הפנסיה של המורים והגננות ב–40%, כלומר 20% ממניותיה של IDE; וקבוצת משקיעים בראשות פלבר שתחזיק ב–11% מהזכויות.

קבוצת פלבר תחזיק במלוא הזכויות בשותף הכללי, שינהל את הקרן ויקבל בתמורה 20% מהעלייה בשווי החברה לעומת השווי הגלום בעסקה הנוכחית. IDE תנוהל בידי אמנון לוי, מנכ"ל IDE פרויקטים, וגל זוהר, מנכ"ל IDE נכסים, שבבעלותה אחזקות במתקני ההתפלה באשקלון, בשורק ובחדרה, וכן משמשת כחברת התפעול של מתקן ההתפלה בקרלסבאד, קליפורניה.

לוי וזהר ידווחו לפלבר, שיהיה היו"ר הפעיל של החברה, וימנה את חברי הדירקטוריון מטעם הקבוצה שרכשה את אחזקות כיל. השלמת העסקה צפויה לקראת סוף 2017, משום שהיא מותנית בקבלת אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, רשות המים והמממנים של מתקני ההתפלה שמוחזקים בידי IDE.

מכירת האחזקה של כיל תשלים מימוש נוסף של ההשקעה ב-IDE במחירים שמייצגים שלב שפל במחזור עסקיה של החברה הבת, לאחר שב–2002 מכרה כיל לדלק 50% ממניותיה של IDE תמורת 18 מיליון דולר.

מאמץ להקטין את החוב של כיל

מכירת האחזקה ב–IDE בידי כיל היא חלק מהמאמץ להקטין את חובה הפיננסי כדי לשמור על דירוג האשראי שלה. כיל ספגה בסוף מארס 2017 הורדת דירוג ל–BBB מינוס, הדרגה הנמוכה ביותר בדרגת ההשקעה, מחברת הדירוג פיץ'. שיקול נוסף היה הערכה כי רמת המכפילים הגבוהה שלפיה נסחרו חברות של תשתיות מים בתחילת העשור לא תחזור, בגלל החרפת התחרות.

המוסדיים מקבלים לידיהם חברה שמחזיקה בשתי חטיבות: IDE נכסים, שמחזיקה במתקני התפלה בישראל ובקליפורניה, ונהנית מתזרים מזומנים יציב ששוויו מוערך ב–200–250 מיליון דולר; ו–IDE פרויקטים, שסובלת מהפסדים בשנים האחרונות.

הנדסת התפלה הוקמה ב–1965 וביצעה 400 פרויקטים ב–40 מדינות — כולל ישראל, הודו, סין, אוסטרליה — וכן באירופה ובאמריקה הלטינית. החברה היא בעלת 50% מהמניות של מתקן ההתפלה באשקלון, שכושר ההתפלה שלו הוא 120 מיליון מ"ק בשנה; בעלת 50% ממתקן ההתפלה בחדרה, שכושר ההתפלה שלו הוא 127 מיליון מ"ק בשנה; ובעלת 51% ממתקן ההתפלה בשורק, שכושר ההתפלה שלו הוא 150 מיליון מ"ק בשנה.

מתקני ההתפלה שבבעלותה החלקית של IDE מספקים 70% מהמים המותפלים בישראל. IDE מחזיקה ב–75% משוק ההתפלה התרמית בשווקים הנגישים לה — כלומר, בשווקים מחוץ למדינות ערב. כמות המים המותפלת בשווקים הנגישים היא 40% מהכמות המותפלת בעולם כולו. IDE מחזיקה 20% מהשווקים הנגישים משוק ההתפלה הממברנית.

לו הניסיון למכור את IDE לחברה זרה היה צולח, ניתן היה להסיר את המגבלה הפוליטית שמונעת מהחברה להתמודד על פרויקטים במדינות ערב.

IDE הרוויחה מיליון דולר ברבעון הראשון של 2017, בהשוואה ל–2 מיליון דולר ברבעון המקביל, לאחר שהציגה רווח תפעולי של מיליון דולר ורווח נקי של 10 מיליון דולר ב–2016. ההון העצמי של IDE מסתכם ב–231 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker