על רקע הרווח העצום: דלק קידוחים תחלק דיווידנד של 180 מיליון דולר

מאז שנת 2014 חולקו למשקיעים בשותפויות רווחים מצטברים בכ-830 מיליון דולר ■ במקביל, רציו דיווחה על גידול של כ-7% בפוטנציאל הגז ברישיון "רועי" ל-3.4 TCF של גז

ערן אזרן
יוסי אבו
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר
ערן אזרן

הרווחים העצומים ממאגר תמר מתגלגלים לידיהם של המשקיעים. שותפות החיפושים דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הבוקר כי הדירקטוריון החליט על חלוקת רווחים, בסכום כולל של 180 מיליון דולר. זוהי חלוקת הרווחים הראשונה של השותפות מאז מיזוג השותפויות דלק קידוחים ואבנר, והיא משקפת תשואת דיווידנד העומדת על כ-13% ב-12 החודשים האחרונים.

שותפויות הגז מחויבות לחלק את כלל רווחיהן למחזיקי היחידות, אלא אם כן האסיפה הכללית אישרה להפנות חלק מהרווחים להמשך השקעות, כפי שהוחלט למשל בעבר בעת פיתוח תמר. בעבר ביצעו דלק קידוחים ואבנר גיוס אג"ח גדול, שאמור לשמש בין היתר לפיתוח מאגר לווייתן, כך שהן יכולות להפנות את כלל הרווחים לחלוקה. מאז 2014 חולקו למשקיעים רווחים מצטברים בהיקף של כ- 830 מיליון דולר, לצד כ-100 מיליון דולר נוספים אשר שולמו כמקדמות מס.

חלוקת הרווחים נעשית בהמשך לפרסום הדוחות הכספיים של השותפויות הממוזגות לרבעון הראשון של 2017, בהם דיווחו על רווחים משותפים של כ-78.9 מיליון דולר, גידול של כ-23% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אז הסתכמו הרווחים בכ-63.9 מיליון דולר. הרווח הנקי המוערך של כלל השותפות בתמר יעמוד ברבעון הראשון על כ-250 מיליון דולר, ואילו בשנת 2017 כולה – כמיליארד דולר.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, ציין כי "לצד המשך השקעות בחיפוש ובפיתוח, ובפרט ההשקעות בפיתוח מאגר לוויתן נמשיך להקפיד על השאת ערך למשקיעים באמצעות חלוקות רווחים בהתאם למחויבותנו על פי הסכם השותפות ומבחני החלוקה הקבועים בחוק. אנו צופים כי הליך מימוש תמר יאפשר לנו לחלק סכומים משמעותיים למשקיעים בדלק קידוחים".

כ-50% מהרווחים צפויים להגיע לקבוצת דלק, המחזיקה בכ-7.8% מדלק קידוחים באופן ישיר, ובכ-54% באמצעות החברה הבת דלק אנרגיה. המועד הקובע לביצוע החלוקה נקבע ליום 7 ביוני 2017, כך שמי שיחזיק באותו יום יחידות השתתפות של דלק קידוחים יהיה זכאי לקבלת הדיווידנד.

פוטנציאל ל-3.4 TCF ב"רועי"

בנפרד, שותפות החיפושים רציו פירסמה דו"ח הערכת משאבים מנובאים (פרוספקטיביים) מעודכן לרישיון רועי. מדובר בדו"ח שמנתח סקרים תלת ממדיים שבוצעו בשטח הרישיון, שמדרום ללווייתן, והוא אמור להצביע על פוטנציאל ההימצאות של גז או נפט. הדו"ח המעודכן הצביע על גידול של כ-7% במשאבים הפוטנציאליים ברישיון לכ-3.4 טריליון רגל מעוקבת (TCF), עלייה של 230 מיליארד רגל מעוקבת (BCF). הדו"ח קבע כי ההסתברות למציאת תגלית גז הינה כ-36%, שיעור גבוה יחסית, הדומה להסתברות שהיתה בתמר.

רישיון "רועי" ורישיון "נטע" שלצדו, הם חלק מהיתר גל לשעבר. שני הרישיונות, שנושאים את שמות נכדיו של הגיאולוג איתן אייזנברג, ניתנו לרציו (100%), שהכניסה מאוחר יותר כשותפה את הזדמנות ישראלית (10%), ולאחר מכן גם את אדיסון, חברת האנרגיה האיטלקית שבבעלות EDF הצרפתית (20%). שני הרישיונות נמצאים בגבול המים הכלכליים של ישראל ומצרים, כ-150 ק"מ מחופי אשקלון ומרחק של כמה עשרות קילומטרים ממאגר לווייתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker