המיזוג בין אמפסי הישראלית לחברה של רון לאודר יוצא לדרך

אמפסי, שמפתחת טכנולוגיה לטיהור שפכים, הודיעה לפני כשלושה שבועות על כוונתה להתמזג עם חברת RWL, אך כעת חתמה על ההסכם שדרוש אישור של בעלי המניות ■ לאודר יקבל שליש ממניות אמפסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון לאודר ב-2012

חברת אמפסי (EMEFCY) הישראלית, שמפתחת טכנולוגיה לטיהור שפכים, הודיעה כי הגיעה להסכם מיזוג עם חברת RWL שבבעלותו המלאה של רון לאודר. החברה הודיעה על הכוונות לפני כשלושה שבועות, אך כעת הודיעה כי המהלך יוצא לפועל, ואת תנאי ההסכם. המהלך עוד כפוף לאישור של בעלי המניות, באספה שתתקיים בעוד כחודש.

בעלי המניות של אמפסי, שנסחרת בבורסה באוסטרליה, יקבלו כשני שליש מהחברה הממוזגת. לאודר, שגם יזרים לחברה 20 מיליון דולר, יקבל את שאר המניות. כיום עומד שווי אמפסי על כ-250 מיליון דולר אוסטרלי (185 מיליון דולר אמריקאי). החברה הממוזגת תיקרא Fluence ותעסיק כ-300 עובדים, מתוכם 100 בישראל.

אמפסי היא חברת קלינטק שהוקמה ב-2008 על ידי המנכ"ל איתן לוי וסמנכ"ל הטכנולוגיות רונן שכטר. החברה פיתחה "יריעה נושמת" למתקני טיהור שפכים שמפרידה בין המים לאוויר בתוך המכל. כך חוסכת היריעה 90% מהאנרגיה שמיועדת לתהליך הטיהור. הכנסות החברה עדיין זעומות, והיא התמקדה עד עתה בעיקר בכניסה לשוק הסיני, שם יש צורך במתקני טיהור שפכים באזורים יותר כפריים.

RWL היא חברה אמריקאית שמבצעת פרויקטים בתחום המים וטיהור שפכים, ויש לה את יכולות הביצוע שחסרות לאמפסי, ומקשות עליה להתפתח. ההכנסות השנתיות של RWL הסתכמו ב-2016 ב-60 מיליון דולר, והחברה צופה כי ההכנסות שלה ב-2017 יעמדו על 90 מיליון דולר. ל-RWL יש הכנסות משמעותיות ושיעורי צמיחה גבוהים, אך היא אינה רווחית. מכיוון שהחברה מבוססת על פרויקטים, שיעור הרווחיות הגולמית שלה עמד ב-2016 על 19%, אך זה לא מספיק כדי להציג EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) חיובי. בשורה התחתונה החברה מפסידה 15 מיליון דולר.

ככל הנראה, זאת הסיבה כי RWL רוצה להתמזג, ולכן גם מקבלת רק שליש מהמניות, למרות ההכנסות הגבוהות שלה. לוי הסביר כי RWL היא חברת אינטגרציה, שקונה רכיבים ומרכיבים מתקני התפלה ומכונים לטיהור שפכים, וזאת הסיבה לרווחיות הנמוכה. הוא הוסיף כי מכיוון שלאמפסי יש טכנולוגיה ייחודית, אז החברה הממוזגת תוכל למכור בשיעורי רווחיות גבוהים יותר.

עם זאת, לאמפסי יש כעת טכנולוגיה ייחודית רק בתחום טיהור השפכים, כך שיהיה לה קשה להפוך את תחום התפלת המים של RWL לרווחי. בנוגע לכך אמר לוי כי החברה תשקוד על פיתוח מוצרים גם בתחום הזה. כמו כן, החברה תשנה את המודל העסקי של חלק מהפרויקטים, בעיקר הקטנים, ותתמקד במכירת מוצרים שיש ל-RWL – כמו למשל מכלית עם ציוד להתפלת מים – ולא בביצוע פרויקטים כוללים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker