גיא רולניק
גיא רולניק

הקופה הקטנה של צולר (פורסם במקור ב-5.3.2004)

פברואר חלף, ועכשיו כבר אפשר לחלק את פרס הספין של החודש: הוא מוענק למיקי צולר, יו"ר קופת חולים לאומית. זה היה כמדומני ביום חמישי לפני עשרה ימים כאשר מקורביו של צולר הדליפו לעיתונות הכלכלית את הידיעה המרעישה כי "צולר מוביל את חברת הברוקרים, ברגר הולדינגס, להתנגד לעסקת אלרן". למי שלא בקיא בשוק ההון נסביר כי עסקת אלרן היא עסקת בעלי עניין שבה פלגי משפחת דנקנר מוכרים אחזקות פרטיות שלהם לחברת אלרן הציבורית, כדי להעביר חובות אישיים שלהם לחברה בע"מ.

ברגר הולדינגס היא חברת ברוקרים שהשתלטה לפני כחצי שנה על חברת הברוקרים ד"ש, ונהפכה לאחת מהחברות הגדולות בישראל לניהול תיקים. ברגר הולדינגס מחזיקה ב-4.9% ממניות אלרן, וככזאת עשויה להיות לה השפעה על סיכויי אישור העסקה של הדנקנרים. תחת ניהולו של עמית ברגר - שהקים את החברה וניהל אותה - היתה אמורה החברה להצביע בעד העסקה. אלא שברגר איבד את השליטה בחברה לפני חודשיים, ועכשיו צולר הוא הקובע.

ההודעה של צולר עשתה כמובן רעש גדול, ומאז היא לא יורדת מהכותרות. כל מדורי הכלכלה בעיתונים עוסקים ללא הרף בשאלות - האם צולר יצא נגד הדנקנרים, האם לצולר יש מספיק מניות כדי לטרפד לדנקנרים את העסקה, האם צולר יגיע איתם לעסקה וכן הלאה. אין ספק - ספין יפה שהשכיח מכולם את השאלה הטריוויאלית: איך מגיע בכלל יו"ר קופת חולים לאומית למצב בו הוא שולט בחברת הברוקרים הפרטית הגדולה בישראל?

ובכן שימו לב לסיפור הסהרורי הבא: צולר דנן הוא איש עסקים שאת רוב פרסומו וכוחו שאב לאורך השנים מקירבה לכמה אנשי ליכוד. הוא התחיל אצל יצחק מודעי, וכיום הוא נחשב ליד ימינו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אברהם הירשזון. הירשזון שהוביל את קופת חולים לאומית למשבר כספי, הוריש לצולר את הג'וב הנחמד של יו"ר הקופה. הרבה כסף, הרבה כוח - מדובר בקופה עם 700 אלף חברים.

אבל לצולר זה לא הספיק: הוא רצה לבחוש בלב הסקטור העסקי. לפני חודשיים רכשו קרנות הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית את השליטה בברגר הולדינגס בהשקעה של כ-23 מיליון שקל. מה פתאום רוכשת קופת חולים לאומית את השליטה בחברת ברוקרים גדולה? מה עניין קופת חולים לחברה שמנהלת תיקי השקעות בבורסה בהיקף של 7 מיליארד שקל. צולר מעולם לא נדרש לתת הסברים. מי שרכשה בפועל את ברגר הולדינגס היא חברת הוד יובלים, שהיא שותפות של מלון הוד המדבר ויובלים ניהול קרנות פנסיה. מלון הוד המדבר? הסיפור הזה נהיה סהרורי מרגע לרגע. מסתבר שמדובר במלון שהיה בבעלות קופת חולים לאומית ונמכר לקרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית בעקבות קשיים תזרימיים של הקופה.

המלון נמכר ללא מכרז בניגוד להסכמי הבראה שנחתמו עם משרד האוצר, ולאחר שיפוצו הזמינו ראשי קרנות הפנסיה 120 חברי ליכוד לבילוי של סוף שבוע. צולר הסביר בשעתו כי לסוף השבוע הזה הוזמנו מי שהשתתפו בשיפוץ המלון, וכן בעלי תפקידים במוסדות ההסתדרות, בהם חברי מרכז. ומי מנהל כיום את הוד יובלים? מסתבר שאין לה מנכ"ל או יו"ר, אלא שלושה נציגים של השותפים: צולר, ציון כהן - מנכ"ל קרן הפנסיה ה.ע.ל, ויהודה זיכרמן, המנכ"ל של מלון הוד יובלים. ואם אתם מתקשים לעקוב אחר הסיפור המטופש הזה נסכם: זיכרמן, כהן וצולר השתמשו בכספם של אנשים אחרים, כדי להשתלט על חברת ברוקרים, המנהלת 7 מיליארד שקל מכספם של אנשים אחרים-אחרים.

וזה לא הסוף. למעשה זו רק ההתחלה. כי עכשיו כאשר לצולר יש לא רק את קופת חולים לאומית, אלא גם קופה קטנה צדדית - חברת ברוקרים פרטית - אפשר להתחיל לעשות עסקות. על הראשונה כבר התבשרנו לפני שבוע - ברגר הולדינגס קיבלה אופציה לרכוש את השליטה בחברת הברוקרים אייפקס תמורת 7.7 מיליון דולר. איך הגיעה לכאן אייפקס? מעניין מאוד. כנראה שלא במקרה: אייפקס דנן קשורה עם צולר כבר זמן רב - הוא בחר בה בעבר לנהל חלק מהכספים החופשיים של קופת הפנסיה של עובדי ההסתדרות הלאומית. אם אתם, למשל, עמיתים בקרן הפנסיה של עובדי ההסתדרות הלאומית, ויום אחד תגלו שיש לכם הרבה מניות של חברת ההיי-טק טקנומטיקס בתיק ההשקעות - אל תתפלאו. ויקטור שמריך ועידו ניוברגר אוהבים מניות של טקנומטיקס - הם קנו אותם לתיקי הלקוחות שלהם ולתיקים של קופת הפנסיה של עובדי ההסתדרות הלאומית.

אבל מי הם בכלל ויקטור שימריך ועידו נויברגר? הם כמובן הבעלים של אייפקס - אלה שיקבלו יחד עם מוזי ורטהיים ושותפים אחרים את ה-7.7 מיליון דולר, כאשר ברגר הולדינגס תממש את האופציה לרכישת החברה לניהול תיקים. האם כל הסיפור הזה חוקי? לא בדיוק. בדיקת "הארץ" העלתה שהרכישה של ברגר הולדינגס נעשתה בניגוד לתקנות משרד האוצר בכל הקשור לקרנות הפנסיה. קרן פנסיה שמחזיקה יותר מ-10% ממניותיה של חברה ריאלית, עלולה לאבד את הרישיון שלה ואת הטבות המס שניתנו לה. ומה התגובה של צולר: "הוד יובלים הינה שותפות של חברת הניהול של יובלים ושל מלון הוד המדבר. בדיונים בנושאים אחרים שהתקיימו בין יובלים לאנשי אגף שוק ההון באוצר, לא הובעה כל הערה ולא הוצגה כל שאלה על העסקה". כלומר לא אמרו לנו שזה נוגד את התקנות - אז קנינו. בעקבות הפרסום ב"הארץ" הודיעה אתמול ברגר הולדינגס, כי הוד יובלים הגיעה להבנה עם הממונה על שוק ההון באוצר ולפיה בתוך כשנה יאורגן מחדש מבנה האחזקות והשליטה בחברה כך שיותאם להנחיות הממונה. מדוע שנה? הרי מדובר בקופת פנסיה שפעלה בניגוד לתקנות משרד האוצר.

וזאת שאלה מעניינת כי כאשר היה צריך לפרוץ למשרדים של מנהלי קרנות הפנסיה הוותיקות, לשים שם בוקר אחד מנהלים מורשים ולבעוט את כל המנהלים הישנים הביתה - בן שלוש פעל במהירות. אלא שכאן מדובר בקרן פנסיה שבשליטת מפלגת השלטון - ולא סתם שלטון - אלא בשליטת האיש הכי קרוב ליו"ר ועדת הכספים. לא נותר אלא להמתין ולראות אם ישנם שני סוגים של קרנות פנסיה: אלה שאפשר לזרוק את המנהלים שלהן מהיום למחר - ואלא שמקורבות לשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker