דירוג קרנות ההון סיכון הפעילות ביותר: פיטנגו ראשונה; סטאר ו-JVP מחוץ לרשימה

חברת המחקר IVC: קרן ההון סיכון פיטנגו ביצעה הכי הרבה השקעות חדשות בשנת 2006

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

איזו קרן הון סיכון היתה הפעילה ביותר בשנת 2006? חברת המחקר IVC-Online סיכמה את שנת 2006 ומצאה כי קרן ההון סיכון פיטנגו היא זו שביצעה הכי הרבה השקעות חדשות בשנת 2006. לא פחות מ-10 השקעות בוצעו על ידי הקרן של חמי פרס. במקום השני מדורגת קרן ההון סיכון ג'מיני עם 9 השקעות חדשות. לאחר מכן מדורגות בנצמ'רק ישראל וכרמל (8 השקעות חדשות); ג'נסיס (7 השקעות חדשות); אוורגרין וסקויה (6 השקעות חדשות); ובסוף סידר, וורטקס וגיזה (4 השקעות חדשות).

כלל לא ברור האם התשואה שהקרנות משיגות בעקבות כל אותן השקעות אכן נושאת פרי למשקיעים בקרנות, לעומת אפיקי השקעה אלטרנטיווים; הקרנות מסרבות לחשוף נתונים אלה. האקט היחידי שמאפשר לציבור לבדוק את ביצועי הקרנות הוא גיוס קרנות המשך, המאשר כי המשקיעים המשיכו להאמין בקרנות.

סטאר ונצ'רס היא דוגמא טובה לקרן שנעלמה. בשנת 2005 היא ביצעה לא פחות מאשר 11 השקעות חדשות. בדירוג הנוכחי השנה היא לא ביצעה אפילו השקעה אחת חדשה. JVP היא דוגמא טובה אחרת לקרן שעוברת שינוי מהותי. הקרן הודיעה על שינוי במיקוד, מהשקעות מסורתיות ב-ICT לניו מדיה ולתוכן. ב-2005 ביצעה הקרן לא פחות מ-8 השקעות חדשות, השנה היא אפילו לא נכנסה לרשימה. גם פונטיפקס של אלי הורביץ לא נכנסה לדירוג של IVC למרות בשנה שעברה דורגה בעשירייה הראשונה.

לעומת זאת, כל קרנות ההון סיכון המופיעות בדירוג, למעט סידר, גייסו קרנות חדשות בשלוש השנים האחרונות. פיטנגו, ג'מיני וגיזה היו הקרנות שהשקיעו את המספר הרב ביותר של השקעות ראשונות בחברות בשלבים מוקדמים, כל אחת מהן עם 4 עסקות סיד בשנת 2006. בנצ'מרק ישראל היתה הקרן הממוקדת ביותר בהשקעותיה הראשונות, עם 5 השקעות - מתוך 8 - בחברות בתחום התוכנה. ג'מיני התמקדה בהשקעות ראשונות בתחום האינטרנט, עם 4 השקעות מתוך 9. כרמל, פיטנגו וורטקס השקיעו כל אחת ב-3 חברות תקשורת.

בסך הכל ביצעו 10 הקרנות הפעילות 65 השקעות חדשות בחברות היי-טק בשנת 2006, מספר Vדומה למספר ההשקעות החדשות בשנת 2005 וגבוה ב-23% בהשוואה לשנת 2004, בה ביצעו הקרנות המובילות 53 השקעות חדשות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker