רווחי טלרד קפצו בעקבות מכירה של חוב בעל סיכויי גבייה נמוכים לפורטיסימו

טלרד, הנערכת להנפקת מניות ראשונה בבורסה הערב, הציגה דוחות משופרים לרבעון הראשון, אבל מעל מחצית מהרווח נבע מחוב בשווי אפסי שנמכר לפורטיסימו ב-2.3 מיליון דולר ■ החברה זכתה לביקושים של כ-163 מיליון שקל, ותיענה לכ-160 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טלרד, רן בוקשפןצילום: שי שקולניק

הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הוותיקה טלרד נכנסת לישורת הסופית, כאשר הערב יתקיים המכרז המוסדי. בעלת השליטה בטלרד היא קרן פורטיסימו, שמחזיקה ב-76% ממניותיה. לפורטיסימו יש עניין רב בהצלחת ההנפקה, שכן היא מתכננת למכור במסגרתה כמחצית מהחזקתה באמצעות הצעת מכר. ההנפקה אמורה להתבצע, על פי הערכות, לפי שווי חברה של כ-330 מיליון שקל לפני הכסף, כאשר טלרד מעוניינת לגייס כ-80 מיליון שקל. בעלי מניות נוספים בטלרד הם כור תעשיות (8.7%) והמנכ"ל רן בוקשפן (5.2%).

עדכון תוצאות המכרז: טלרד זכתה לביקושים של כ-335 מיליון שקל, ותיענה לכ-160 מיליון שקל. מחיר הנעילה נקבע על 6.5 שקל למניה, בהתאם למחיר המינימום בתשקיף. מתוך 160 מיליון השקלים, החברה תגייס 80 מיליון שקל,  והיתרה - בתמורה למכירת מניות של בעלי השליטה. ביום ראשון ייערך השלב הציבורי.

שלשום (א') פירסמה טלרד תשקיף נוסף לקראת הנפקתה בבורסה, ובו מצורפים דו"חות כספיים של החברה לרבעון הראשון של 2017. בדו"חות רשמה טלרד רווח נקי של 3.6 מיליון דולר. זאת, לעומת רווח של 470 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד.

לכאורה, מדובר בקפיצה מרשימה ברווחיות. אלא שעיון נוסף מגלה שחלק ניכר מהרווח הרבעוני הושג בזכות עסקת בעלי עניין תמוהה בין טלרד לבעלת השליטה בה. בדו"ח מצוין כי פורטיסימו רכשה מטלרד בינואר השנה זכות לקבלת חוב בן יותר משמונה שנים מחברת נורטל, בעבר לקוח עיקרי של טלרד, שקרסה.

בספטמבר 2009 הגישה טלרד לבית משפט בקנדה כתב הוכחות שלפיו החוב של נורטל כלפיה עומד על כ-18.2 מיליון דולר. 4.5 שנים לאחר מכן חתמה טלרד עם המפקח הקנדי על הסכם פשרה שני בנושא, המכיר בחוב בערך של כ-6 מיליון דולר. למרות שחוב זה לא הופיע בתור נכס בדו"חות טלרד לשנת 2016 (כלומר ערכו היה 0), הסכימה פורטיסימו לרכוש את מלוא החוב ממנה תמורת 2.3 מיליון דולר. רכישת הזכויות נרשמה תחת השורה "הכנסות אחרות" – דבר שהקפיץ כמובן את הרווח הרבעוני של טלרד.

טלרד ציינה בתשקיף כי הסכום שקיבלה מפורטיסימו משקף להערכתה את שווי החוב, בין היתר על רקע הצעות לא פורמליות שהתקבלו מגופים זרים העוסקים ברכישת חובות. טלרד לא ציינה מיהם המציעים, אבל העובדה שהעדיפה למכור את החוב דווקא לבעלת השליטה בה ערב ההנפקה, ולרשום בכך רווח מיידי - עשויה לעורר תמיהה.

מכירת החוב הקפיצה את הרווח התפעולי של טלרד לרבעון הראשון של השנה ל-4.3 מיליון דולר, ואת הרווח הנקי ל-3.6 מיליון דולר. הוצאות המס של טלרד היו קטנות ברבעון (103 אלף דולר), כך שההכנסה האחרת ממכירת החוב - מכירה בעלת אופי חד-פעמי - הגדילה את הרווח הנקי של טלרד בכ-170%. בלי הכנסה זו היה הרווח הנקי של טלרד ברבעון מסתכם בכ-1.3 מיליון דולר בלבד. גם הונה העצמי לסוף הרבעון הושפע לחיוב מכך, והסתכם ב-6.6 מיליון שקל.

אם השיפור החד-פעמי ברווחיות של טלרד יתבטא לטובה גם בשווי של החברה במסגרת ההנפקה, הדבר עשוי לסייע לפורטיסימו לקבל תמורה גבוהה יותר בגין מניותיה בה. פורטיסימו מתכננת למכור בהנפקה 48% מהחזקתה בטלרד. בהנחה ששוי החברה אכן ייקבע על 330 מיליון שקל, תקבל פורטיסימו תמורת המניות כ-132 מיליון שקל. ייתכן גם שהיא תוכל לקבל הכנסה נוספת אם תצליח לגבות חלק מהחוב מכונס הנכסים של נורטל.

טלרד מתמקדת כיום בשני מגזרי פעילות עיקריים ומשלימים: פיתוח ומכירה של מוצרים לרשתות תקשורת אלחוטית בפס רחב ב-80 מדינות; והקמת תשתיות תקשורת ו–IT בישראל. הכנסותיה משני המגזרים ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-31.7 מיליון דולר, עלייה של 14.5% בהשוואה לרבעון המקביל. החברה עלולה להיפגע מחברת תקשורת קנדית אשר התקשרה עמה לראשונה ב-2010. הזמנות החברה הקנדית היוו כ-4.9% מסך הכנסותיה ב-2016 (6 מיליון דולר) ו-9.8% מסך הכנסותיה ב-2015 (10.3 מיליון דולר). טלרד מציינת כי החברה הקנדית חדלה לבצע הזמנות ממנה במהלך 2016, וזאת בשל שינוי אסטרטגי שביצעה. דו"חות טלרד מלמדים גם על שחיקה ברווחיות הגולמית, מ-30% ב-2015 ל-29% ב-2016, ול-27.5% ברבעון הראשון של 2017.

הגידול בהכנסות הרבעון הראשון, כאמור בשיעור של 14.5%, הביא לגידול הרווח התפעולי (בנטרול ההכנסות האחרות) בשיעור של 143%, לכ-2 מיליון שקל. הרווח הנקי המנוטרל הסתכם בכ-1.3 מיליון שקל, זינוק של כ-180%. לאחר ההנפקה, תחדל פורטיסימו לקבל דמי ניהול מטלרד, מה שעשוי להביא להגדלת הרווחים שלה בהמשך.

בארבע השנים האחרונות הציגה טלרד צמיחה שנתית ממוצעת של כ–16%, כשהיא נהנית הן מצמיחה אורגנית והן משיפור תוצאות החברות הנרכשות. בין 2011 ל–2013 הקימה טלרד חברות בנות בצ'ילה ובפרו, ורכשה חברות לתשתיות ולתחום ה–IT מגלקום ואואזיס. מגזר פיתוח ומכירת המוצרים הציג צמיחה שנתית ממוצעת של 21% בארבע השנים האחרונות, ומגזר הקמת התשתיות הציג צמיחה ממוצעת בשיעור של 11% בתקופה זו.

ה-EBITDA (רווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות) של טלרד ב–2016 הסתכם ב–11.9 מיליון דולר - כ–10% מההכנסות. מדובר בעלייה של 3.5% בהשוואה ל–2015, ושל 83% מאז 2013. הרווח התפעולי שלה הסתכם אשתקד ב–7.7 מיליון דולר, בדומה לרווח התפעולי ב–2015.

ניסיונה הקודם של פורטיסימו להנפיק את טלרד ב–2014 היה לפי שווי של 300 מיליון שקל, אך היא חזרה בה מתוך חשש כי לא תקבל את השווי המבוקש, גם לאחר שהפחיתה אותו ב–25%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker