סלינגר הושיטה יד למגדל: חברות הביטוח קיבלו תוספת זמן ליישום תקנות ההון

תקנות סולבנסי 2, המחייבות את חברות הביטוח להתאים את הההון בהתאם לסיכונים שהן נוטלות על עצמן עד ל-2024

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

מנהלת רשות שוק ההון באוצר, דורית סלינגר, נענתה לבקשת מגדל ודחתה את יישום תקנות סולבנסי 2 בשוק הביטוח בשלוש שנים נוספות לשנת 2024. סלינגר הציעה בשבוע שעבר למגדל להאריך את תקופת ההסתגלות בשנתיים מ-2021 ל-2023. 

תקנות סולבנסי 2 בוחנות את ההון העצמי של חברות הביטוח על מנת להתאימו לסיכונים שהן נוטלות על עצמן. כך אמורות חברות הביטוח לשמור הון באופן מספק כדי שיוכלו גם בזמן משבר לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלהן למבוטחים. תקנות אלו משמעותיות עבור היכולת של החברות לחלק דיווידנד.

ולאיזו חברת ביטוח ביצועים חזקים במיוחד? להשוואת החברות בענף לחצו כאן

כיום, מלבד מגדל כל חברות הביטוח רשאיות לחלק דיווידנד כי הן עומדות בדרישות ההון. מגדל ב-2% מדרישות ההון כך שתוכל לחלק דיווידנד. עם זאת, האינטרס של חברות הביטוח הוא לא לעמוד רק על דרישת הון של 100%, דרישה שתאפשר להן חלוקת דיווידנד, אלא לעמוד בדרישת הון גבוה יותר. 

בשיחה עם מקורב לנושא הוא ציין כי "הדירקטוריון של מגדל יצטרך להחליט האם הוא יכול לחלק דיווידנד או לא". חלוקת דיוידנד תלויה בכל מקרה גם באישור המפקחת על הביטוח.

עם פתיחת הדיון בוועדת הכספים אמר ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) כי: "צריך להצביע היום ולהכריע בנושא. קיימנו כבר ארבעה דיונים בנושא, כאשר כל הסיפור הוא חברה אחת ויש מקום לפסוק. המפקחת באה לקראתם והם בוחרים לא לקבל את הפשרה. יש נושאים הרבה יותר חשובים שלא דנו בהם אפילו פעם אחת. אמירתו של רוזנטל עוררה גל תגובות מצד הח"כים שמיהרו להסכים עמו..

אולם בניגוד לדיון קודמים, בהם ניסתה חברת מגדל להציג את תקנות סולבנסי כאילו הן פוגעות בהתנהלות העסקית שלה אמר ח"כ גפני: "קראת לא מעט, ויש טענה שאתם מבקשים לאפשר לחלק דיבידנד אם זה עומד בתנאים. למה אתם לא אומרים כאן את הנושא הזה. התברר שיש ויכוח לגבי חלוקת הדיווידנד. הוא לגיטמי אני לא שולל אותו. אבל אם זה נכון צריך להעלות אותו על השלחן".

מגדל התנגדה לקו של איגוד הביטוח שהעדיף להתמקד באופן יישום התקנות ולא בחלוקת הדיווידנד ופרשה ממנו. עם פרישתה הפעילו מנהליה מסע לחצים והסברים על החכים תוך כך שיור מגדל יפגש עם הח"כים אורן חזן, דוד ביטן, נאוה בוקר ואחרים. פגישות שבדיונים הקודמים נשאו פרי והביאו את יו"ר ועדת הכספים גפני להורות לפני כשבועיים למגדל ולמפקחת על הביטוח להגיע לפשרה. פשרה שמגדל, עד לדיון אתמול לא הסכימה לקבל.

ההחלטה לאשר את התקנות אך לדחות את יישומן התקבלה בתום דיון סוער בוועדת הכספים והפסקה שעליה הכריז יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). ההצעה התקבלה בתמיכת הח"כים: גפני, יצחק וקנין (ש"ס), מיכל בירן (המחנה הציוני), רחל עזריה (כולנו), מיקי לוי (יש עתיד) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני). ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) התנגד. גפני הגיש בקשה להצבעה חוזרת לנוכח בקשתם של הח"כים דוד ביטן ומיקי זוהר (ליכוד) בשל הקושי להגיע לירושלים בגין ביקור נשיא ארה"ב טראמפ.

בעקבות ישיבתה של הוועדה בעניין בשבוע שעבר נערך מו"מ בין דורית סלניגר מנהלת רשות שוק ההון  לבין מגדל אבל לא הושגו הסכמות.  

סלינגר הודיעה לוועדה כי "לאחר הישיבה של ועדת הכספים בשבוע שעבר קיבלנו את הצעת היו"ר, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ומיוזמתנו יצרנו קשר עם מגדל. היו שתי פגישות - האחת עם הצוות המקצועי והשנייה עם יו"ר מגדל, יוחנן דנינו. 

"קיבלנו את הטיעון של מגדל שצריך להתייחס לחברות שיש להן תיק ביטוח חיים. מגדל מושפעת יותר בתחום הזה. הסכמנו לעשות דיפרנסציה - שונות בין החברות השונות בהתאם לתיק ביטוח החיים והמשקל שנדרש בגין ההון של ביטוח החיים. הסכמנו לשנות את ההתייחסות לנושא הזה. חברה שיש לה רק ביטוח כללי - אין לה דרישות בגין ביטוח חיים. הסכמנו בקשר לשונות".

סלינגר הדגישה כי "נקודה נוספת שנותרה בדיון היא לוח הזמנים לביצוע הפריסה לעמוד בדרישות ההון וכאן לא הגענו לעמק השווה. הצענו לפרוס בעוד שנתיים מ-6 שנים ל-8 שנים עד ל-2023. סיכונים מגיעים וחשוב שחברות הביטוח יהיו אמינות בעייני הציבור ביכולת לפרוע את ההתחייבויות שלהם".

ח"כ פריג' אמר לאחר ההצבעה כי "דורית סלינגר התקפלה בפני מגדל. הדחייה עד 2024 מעקרת את מהות הרפורמה שנדונה בוועדת הכספים. לתבשיל שרקח יו"ר הוועדה גפני יש טעם חמצמץ. הפחד של גפני מדוד ביטן ומיקי זוהר שיתק את יו"ר ועדת הכספים וזאת גם הסיבה שהוא דרש רביזיה בסוף הדיון".

יו"ר מגדל דנינו שנפגש באחרונה עם חברי כנסת לא נכח בדיון בשל שהייתו בחו"ל.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker