אלי יונס רוצה לחזור לבנקאות: מקיים מו"מ לרכישת בנק אגוד

יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות לשעבר, מקיים מגעים עם שלמה אליהו לרכישת 27% ממניות אגוד במטרה להיכנס לגרעין השליטה בבנק ■ בנק אגוד, המציג ביצועים גרועים, נסחר במחצית מהונו העצמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי יונסצילום: אייל טואג

אחרי שסיים לכהן כמנכ"ל בנק מזרחי טפחות באוגוסט 2013, אלי יונס (65), עשוי לחזור למערכת הבנקאות הישראל — הפעם בצד בעלי השליטה. יונס מתעניין בכניסה לגרעין השליטה בבנק אגוד — הבנק השישי בגודלו במערכת — כך נודע ל–TheMarker. ככל הידוע יונס מנסה לגבש קבוצת משקיעים שתרכוש בשלב הראשון את מניותיו של שלמה אליהו —27% —המחויב למכור אותן עד אוקטובר 2017.

יונס מקיים שיחות עם גורמים המעורבים במכירת מניותיו של אליהו באגוד, והוא ציין בפניהם שמות של משקיעים בינלאומיים שעשויים לחבור אליו. בשלב זה יונס לא הגיש הצעה רשמית לרכישת המניות.

יונס נחשב לאחד הבנקאים הבכירים והמוערכים בישראל. הוא סיים באוגוסט 2013 קדנציה של יותר מתשע שנים בתפקיד מנכ"ל מזרחי טפחות, הבנק השלישי בגודלו במערכת. כהונתו נחשבה למוצלחת, ומזרחי טפחות בניהולו נהפך לבנק הצומח והיעיל ביותר בישראל.

עיסוקי יונס כיום: ייעוץ והרצאות

יונס נהנה מהסכמי שכר נדיבים שכללו מרכיב משמעותי של אופציות שנכנסו עמוק לתוך הכסף והפכו אותו לאחד השכירים העשירים במשק הישראלי. עלות העסקתו במזרחי טפחות — כולל שווי האופציות — מוערכת ב–250 מיליון שקל.

בעבר כיהן יונס בין השאר כחשב הכללי באוצר, מנכ"ל הבנק הכללי ומנכ"ל בנק הפועלים. לאחר פרישתו ממזרחי טפחות הוא עוסק בייעוץ עסקי באופן פרטי ומנסה לקדם עסקות שונות וכן מלמד באוניברסיטה העברית בירושלים. לפני כשנתיים וחצי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה הציעו ליונס לכהן כיו"ר אי.די.בי פיתוח — אך המגעים בין הצדדים לא הבשילו.

בעלי השליטה באגוד הם שלמה אליהו, משפחת לנדאו (השולטת בחברת האנרגיה רציו), יצחק מנור (מבעלי לובינסקי, יבואנית פז'ו וסיטרואן) וד"ר יעל זכאי־אלמוג. לשותפיו של אליהו יש זכות סירוב לכל הצעה שתתקבל לרכישת מניותיו בבנק.

שלמה אליהוצילום: אייל טואג

בניגוד למניות חמשת הבנקים הגדולים, שרשמו תשואה חיובית מתחילת השנה, מניית אגוד איבדה 3.2%, והבנק נסחר לפי שווי שוק של כ–1.2 מיליארד שקל — שווי המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) הנמוך במערכת — 0.51.

המנכ"ל הנוכחי של אגוד, ישראל טראו, מנסה לקדם מהלכים שונים כדי לשפר את הרווחיות של הבנק, ולמקד את פעילותו בתחום הבנקאות הקמעונאית. ואולם בינתיים, עקב הרווחיות הנמוכה שהוא מייצר לנוכח העלויות הגבוהות שהוא משלם ללאומי על שירותי מחשוב והוצאות שכר לעובדים, אגוד מייצר בשנים האחרונות תשואה על ההון ממוצעת של כ–5% — ומנייתו מתאפיינת בסחירות נמוכה (אחזקות הציבור בבנק מסתכמות ב–23%).

שווי השוק הנוכחי של אגוד גוזר לאחזקותיו של אליהו שווי שוק של 327 מיליון שקל. לשותפיו לגרעין שליטה באגוד יש זכות סירוב ראשונה לכל הצעה שתגיע לרכישת מניותיו. אליהו קיבל באוקטובר 2016 ארכה אחרונה של שנה מנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, למצוא קונה למניותיו באגוד. את המהלך הזה הוא מחויב לבצע, בשל רכישת השליטה במגדל ביטוח באוקטובר 2012 — דבר שחסם אותו מלהמשיך להחזיק במקביל במניות הבנקים והביטוח.

סניף של בנק אגודצילום: עופר וקנין

אם אליהו לא ימצא קונה למניות אגוד עד אוקטובר 2017, הנאמן על המניות, השופט בדימוס בועז אוקון, ימכור אותן עד אוקטובר 2018. זאת במתווה שנקבע מראש, הכולל מכירה של 25% לפחות מהמניות בכל רבעון. אליהו מעוניין להנזיל את אחזקתו באגוד, גם כדי להקטין את חובותיו לבנקים, המוערכים במיליארד שקל.

אלי יונס סירב להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker