בהשקעה של כ-230 מיליון שקל: על-בד החלה לייצר את הנייר שלה בעצמה

עבור הקמת המפעל תקבל יצרנית הבדים הלא ארוגים ממושב משואות יצחק מענקים מהמדינה בכ-45 מיליון שקל ■ המפעל יאפשר לה להחליף רכישת נייר יקר בייצור עצמי, ולפתח מוצרים חדשים עם רווחיות גבוהה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל על-בד

על-בד, יצרנית הבדים הלא ארוגים ממושב משואות יצחק, החלה בייצור מסחרי במפעל הנייר החדש שלה בדימונה. במפעל הושקעו כ-230 מיליון שקל נטו, הרבה מעבר לעלות התכנון הראשונית של כ-160 מיליון שקל. עבור ההקמה תקבל החברה מענקי הקמה מהמדינה בסך של כ-45 מיליון שקל. המפעל יאפשר לה להחליף רכישת נייר יקר בייצור עצמי, ולפתח מוצרים חדשים עם רווחיות גבוהה יותר.

במהלך הרבעון הראשון של 2017, בטרם החלה בייצור המסחרי, ביצעה על-בד הרצה לקו הייצור החדש. המפעל החדש יתמקד בקטגוריה ייחודית של מוצרים שכיום אינם מיוצרים בחברה, בהם נייר טואלט לח, שהוא נייר פריק ושטיף שניתן להשלכה לאסלה ללא סתימת צינורות הביוב. מדובר בתחום שנהנה מצמיחה גדולה בישראל ובאירופה, של 10%-12% בשנה.

"הקו החדש הוא פרי פיתוח של טכנולוגיה עליה שקדה על-בד ביחד עם גורמים בארץ ובחו"ל, בו משולבים מרכיבי טכנולוגיה ייחודיים", נמסר בהודעת החברה. בחברה ציינו כי הקו החדש יאפשר ייצור סוגי נייר מגוונים, בהרכבי חומרים שונים שיקנו לנייר תכונות ייחודיות. "ייצור נייר מסוג הידרופיין, אשר חומר הגלם העיקרי בו הוא תאית, יסייע לחברה לספק מענה לדרישות הולכות וגוברות למוצרים ידידותיים לסביבה ולהתפתחות המואצת של הרגולציה בתחום".

המפעל החדש, שצפוי להעסיק עשרות עובדים מתושבי האזור, משתרע על שטח כולל של 31 אלף מ"ר, ושטח המבנה הוא כ-7 אלף מ"ר. הגידול המשמעותי בעלות ההקמה הסופית ביחס לתכנון הראשוני הוסבר בעבר, בין היתר, בהערכת חסר של 15-10 מיליון שקל בנוגע לעלות הקמת המבנה, ותשלום נוסף של 7-5 מיליון שקל ליצרן מכונת הבד על ציוד והרכבת המערכות.

עוד הסבירה החברה כי "לא נלקחו בחשבון הוצאות היוון, הן של כוח האדם והן של מימון ההשקעות עצמן", שתרמו לגידול של 20 מיליון שקל בהשקעה. כמו כן, בוצעה הערכה בחסר של עלות מרכיבים נוספים בפרויקט, בעיקר בתחום הגז הטבעי (ישנם מרכיבים שהחברה תהיה הראשונה להתקינם בישראל) והתשתיות, שנובעים בין היתר, לפי על-בד, "מהרגולציה שמתהווה בתחומים אלו".

לצד החריגה בעלות ההקמה, היתה גם חריגה של חצי שנה בלוחות הזמנים. לפי החברה, ההתארכות נבעה מסיבות שונות שלא בהכרח תלויות בחברה: בין היתר, מאיחור בקבלת התוכניות של יצרן המכונה, ש"התמודד גם הוא עם הפרויקט החדשני מסוגו, ואף נדרש לבצע התאמות בתכנון ומרכיבי המכונה תוך כדי העבודה"; וכן מהתארכות תהליך הבנייה, שנבעה מקשיים שונים (כנראה של קבלני המשנה).

על-בד, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-625 מיליון שקל, נמנית על שלוש הקבוצות הגדולות בעולם לייצור ושיווק מגבונים לחים (שאינם ממותגים). בין היתר, היא מייצרת מוצרי היגיינה נשית ומוצרי ספיגה, הנמכרים ברשתות שיווק גדולות באירופה ובארה"ב. בעבר ניהלה על-בד מו"מ למכירת מבנה המפעל (עסקה של Sell and lease back) לחברת הנדל"ן אמות בתמוקרה לכ-50 מיליון שקל. אולם, המו"מ עם החברה שבשליטת אלוני חץ של משפחת ורטהיים ונתן חץ, לא הבשיל להסכם. ככל הנראה, על-בד מתכוונת לממש את המבנה כעת, עם תום הבנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker