התביעה הייצוגית מול לנדמארק מסתיימת בפשרה; הציבור יקבל כ-23 מיליון שקל

עוה"ד של התובעים הייצוגיים - גיל רון ויעקב אביעד – יקבלו שכר טרחה של כ-3 מיליון שקל; הסכם הפשרה הועבר לאישורו של בית המשפט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בית משפט מחוזי בתל אביב
בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: עופר וקנין

התביעה נגד חברת הנדל"ן לנדמארק גרופ, שהוגשה ב-2009 ואושרה כייצוגית על ידי בית המשפט, מסתיימת בפשרה. ל-TheMarker נודע כי התובעים, הראל פיא קרנות נאמנות והמשקיע אשר ספיר, הגיעו להסכם עם הנתבעים – לנדמארק (שבפירוק), בעל השליטה נמרוד טבי והמנהלים – לפיו ישלמו הנתבעים כ-23 מיליון שקל לחברי הקבוצה הנפגעת, ושכר טרחה של כ-3 מיליון שקל לעורכי הדין. הפשרה הוגשה לאישור בית המשפט.

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה בשנת 2009, והיא הופנתה נגד לנדמארק גרופ, בעל השליטה, נושאי המשרה, הדירקטורים בעת ההנפקה, וכן נגד חתמי ההנפקה, שבוצעה בהובלת איפקס חיתום וניהול הנפקות. התובעים טענו כי התשקיף שפורסם על ידי לנדמארק ב-21 ליולי 2007, טרם גיוס של 170 מיליון שקל באג"ח, כלל פרטים מטעים, בהם מידע בנוגע לטיבם ושוויים של נכסי מקרקעין שבבעלות החברה.

הפרשה החלה להתגלגל באפריל 2007, אז רכש טבי את השליטה בלנדמארק, באמצעות הקצאת מניות בתמורה להעברת שתי חלקות מקרקעין בוירג'יניה בארה"ב, בהיקף של מאות דונמים. כחודשיים לאחר ההשתלטות פורסם תשקיף, שכלל מידע בנוגע לשוויין של הקרקעות. אלא שבמארס 2009 הודיעה לנדמארק כי חברת הבנייה האמריקאית, שהיתה אמורה לבנות פרויקט דיור ענקי על הקרקעות, אינה פעילה כתוצאה מקשיים כלכליים. המשקיעים בהנפקה ראו בכך הטעיה בפרטי התשקיף. במקביל להליך  התביעה הייצוגית, בינואר 2010 הוגש הסדר נושים של חברת לנדמארק לבית המשפט בתל אביב, והחברה הגיע מאוחר יותר לפירוק.

התובעת הייצוגית, הראל פיא קרנות נאמנות, רכשה במועד ההנפקה כ-1.1 מיליון יחידות של אג"ח עבור הקרן, ובנוסף נרכשו על ידה במועדים אחרים איגרות חוב בסכום כולל של כ-655 אלף שקל - סך הכל השקיעה הראל עבור הקרן כ-1.7 מיליון שקל. התובע הנוסף (אשר ספיר, כאמור) רכש במועדים שונים בבורסה איגרות חוב בסך של 31 אלף שקל, עבורן שילם כ-18 אלף שקל. התובעים יוצגו בידי עוה"ד גיל רון ויעקב אביעד.

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

חברי הקבוצה שהוגדרו בהחלטת בית המשפט כזכאים לפיצוי, היו כל אדם שרכש ניירות ערך של חברת לנדמארק על פי תשקיף ההנפקה מיום 21 במאי 2007; וכן כל מי שרכש את ניירות הערך שהוצעו בתשקיף בכל מועד אחר לאחר מכן במסחר בבורסה עד ליום 26 במארס 2009.

לצורך ביצוע חלוקת כספי הפיצוי בין חברי הקבוצה בחרו התובעים את הכלכלן ד"ר טל מופקדי מחברת נומריקס, שאמור לבצע "חלוקה הוגנת וסבירה". מופקדי קבע כי מחזיקי אג"ח א' יהיו זכאים לכ-98% מכספי הפיצוי, בעוד שמחזיקי אג"ח מסדרה ג' יהיו זכאים ליתרה. עבור שירותיו יקבל מופקדי כ-10,000 שקל בתוספת מע"מ.

בנימוקים להסדר הפשרה צוין כי ההסדר הושג בהמלצת בית המשפט, ובהתאם למתווה שהוצע לצדדים על ידי בית המשפט עצמו. "נוכח היכרותו המעמיקה של בית המשפט את התיק ופרטיו, לרבות יכולתו להעריך את הסיכויים והסיכונים הגלומים בו לחברי הקבוצה, הרי שחזקה שהצעת הפשרה שגיבש בית המפשט הינה ראויה הוגנת וסבירה בהתחשב בעניינים של חברי הקבוצה", נכתב. עוד נכתב כי אישור ההסדר יביא לחיסכון של ממש בעלויות ניהול המשפט, שצפוי היה להימשך עוד זמן רב, "בין היתר בשל הצורך ללבן במסגרתו סוגיות מורכבות הדורשות גם היעזרות בחוות דעת של מומחים, ובשמיעת עדים רבים, לרבות עדים מחוץ לארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker