המהפכה הנומינלית תושלם והשקיפות לנישומים תעלה

נישומים רבים לא הבינו עד היום את הפערים בין הדו"ח הכספי לבין הדו"ח המוגש למס הכנסה

אלי שיצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בימים אלה שאנו מתבשרים כי דירוגה של ישראל הועלה על ידי FTSE למדינה מפותחת וישראל גם נכנסת לשערי ה-OECD נשאר רק לבטל שריד אנכרוניסטי לתקופת ההיפר אינפלציה, של שנות ה-80 העליזות.

חוק התיאומים הינו חוק מורכב החוק אשר נכתב בתקופה של אינפלציה גבוהה מאוד, מטרתו היתה לנטרל את השפעות האינפלציה בחישוב ההכנסה החייבת של נישום, כך שההכנסה המתקבלת לאחר ביצוע ההתאמות על פי החוק הינה במונחים ריאלים של סוף שנת המס. חוק התיאומים הינו בתוקף עד היום. לאור שיעורי האינפלציה הנמוכים בשנים האחרונות (פחות מ-5% ב-7 השנים האחרונות למעט בשנת 2002 שנת המיתון והפיגועים), ומכיוון שהשפעת התיאום לאינפלציה בשיעורים כאלה שולית, מעוותת ואינה מצדיקה את העלות והטרחה של קיום הוראות החוק החליטו באוצר שהגיע הזמן לסיים את הרומן עם חוק התיאומים אשר חוקק בשנת 1982.

גם בעולם לא נהוגה שיטת מס מותאמת לאינפלציה והגיע הזמן, לאחר המתנה זהירה של מספר שנים, להיפרד מההתאמה לאינפלציה ולקיים שיטת מיסוי בשפה המוכרת במדינות המפותחות. כמו כן, כללי החשבונאות (תקן 12) כבר ביטלו את ההצמדה לאינפלציה בדו"חות, כך שהדו"חות מוצגים למעשה היום בערכים מדווחים-נומינלים, וביטול זה לצורך מס יקרב בין שיטות הדיווח לצורך מס לבין הדו"חות החשבונאיים המדווחים.

החלטה זו תגביר את השקיפות ואת יכולת הנישומים לקרוא ולהבין את שומת המס אותה הם מקבלים. השונות בין שיטת הדיווח החשבונאית שכבר מוצגת החל משנת 2004 על פי ערכים נומינליים מדווחים לבין שיטת ההצמדה של הנכסים וההון העצמי לצורך מס גררה פערים והבדלים בין השיטות השונות. הנישומים בדרך כלל לא הבינו איך פתאום החבות שלהם למס עולה או יורדת בהתאם לשיעור האינפלציה השורר במשק ואיך קופצים להם פתאום מספרים שונים לתוך דו"ח המס עליו הם חותמים.

הדמיון בין הדו"ח למס לעומת הדו"חות הכספיים יהיה בעיקר מנת חלקם של החברות הפרטיות שלא יישמו את התקינה החשבונאית החדשה של שווי הוגן (IFRS), לעניין החברות הציבוריות הגדולות הפער בין הדוח הנומינלי למס לעומת הדו"ח החשבונאי על פי שווי הוגן רק יתרחב אולם לחברות אלה יש את כל הכלים להתמודד עם סוגיות אלה.

מעבר לכך, חוק התיאומים מורכב והצריך קיום של מערכת דיווחים ענפה, המהווה נטל עודף על ציבור הנישומים, המייצגים ורשות המיסים. ביטול החוק יביא לפישוט מערכת הדיווחים ומערך השומה, ואפשרות להקצאה יעילה יותר של הזמן שייחסך.

הנחת העבודה בדרך כלל של רשויות המס גורסת כי מערכת מס פשוטה יותר ושקופה יותר תביא בעקבותיה הכנסות מיסים גבוהות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker