מריל לינץ': התחזקות השקל תותיר את הריבית על כנה עד תום 2007 למרות לחצים אינפלציוניים

על פי תחזית מריל לינץ', בשנת 2008 תחזור הריבית השקלית לרמה גבוהה יותר מהריבית הדולרית

אלי שיצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מריל לינץ' חותכים את הציפיות להעלאת ריבית של בנק ישראל בעקבות פרסום החלטת הריבית של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אתמול. במריל חזו רק לפני חודש כי ריבית בנק ישראל תעלה עד סוף השנה 0.5% לרמה של 4.5% אולם התחזקות השקל( 7% מסוף יולי) ממתנת את הלחצים האינפלציוניים בישראל ועל כן להערכתם כעת ריבית בנק ישראל תישאר על כנה עד לתום השנה אולם תעלה בהדרגה בשנת 2008 עד לרמה של 4.75%.

עם זאת, סבורים במריל כי הכלכלה הישראלית ממשיכה לצמוח בקצב מהיר ולכן עדיין קיימים לחצים אינפלציוניים בישראל. בנק ישראל צריך לעקוב בזמן הקרוב אחר עליית מחירים של מוצרי המזון ושל מחירי הנפט המאמירים. מישור נוסף היוצר לחצים אינפלציוניים מגיע משוק העבודה בו חלה עלייה של 4.4% בשכר העובדים ברבעון השני של 2007 לעומת צמיחה של 3% בפריון תשומות העבודה.

במריל לינץ' צופים צמיחה נמוכה יותר לעומת מחצית השנה הראשונה. יחד עם זאת, התחזית שלהם היא סביב תחזית בנק ישראל שצופה צמיחה שנתית של 5.1% בשנת 2007.

לסיום מציינים במריל שעל פי המודלים האקונומטריים של בנק ישראל המניחים שער חליפין וריבית נוכחיים, האינפלציה תעמוד קרוב לאמצע היעד של הממשלה, קרי - 2% ב-12 החודשים הקרובים.

פער הריביות בין הריבית השקלית לריבית הדולרית עומד היום על 0.75% לטובת הריבית הדולרית, כך שבמריל חוזים כי בשנת 2008 תחזור הריבית השקלית לרמה גבוהה יותר מהריבית הדולרית כפי שהיתה לאורך השנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker