בהתאם לציפיות: נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הותיר את הריבית במשק על רמה של 4%

הפחתת הריבית החדה של ברננקי בשבוע שעבר חסכה לפישר את העלאת הריבית השקלית

אלי שיצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בהתאם לציפיות, הותיר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר את הריבית במשק על רמה של 4%. ריבית הפריים נותרה אף היא באותה רמה, של 5.5%.

על אף האינפלציה הגבוהה, בחרו בבנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי בשל המדדים השליליים והנמוכים הצפויים בחודשים הקרובים. כל תנועה של 1% בשער הדולר מתורגמת לתנועה של 0.3% במדד המחירים לצרכן. הורדת הריבית בארה"ב החלישה את המטבע האמריקאי לרמת שפל של כל הזמנים מול היורו ומכאן הרמה הנמוכה בה נסחר הדולר מול השקל. היחלשות הדולר ממתנת את מדדי המחירים.

ורד דר, הכלכלנית והאסטרטגית הראשית של פסגות, מציינת בתגובה להודעה הריבית כי בנק ישראל רומז בין השורות בהודעת הריבית שלמרות שציפיות השוק הן לעלייה של 0.5% בריבית ב-12 החודשים הקרובים, הרי שעל פי המודלים האקונומטריים של בנק ישראל המניחים שער חליפין וריבית נוכחיים, האינפלציה תעמוד קרוב לאמצע היעד של הממשלה - קרי 1.5%. בכך למעשה מאותת בנק ישראל כי אין בכוונתו להעלות את הריבית בטווח הקרוב.

עוד בטרם החלטת הריבית, סברו מרבית הכלכלנים כי הריבית תשאר ללא שינוי לאחר שעלתה ב-0.25% גם באוגוסט וגם בספטמבר. כך למשל, בלידר שוקי הון ציינו כי הפחתת הריבית הדולרית גוררת את היחלשותו של הדולר אל מול היורו ולכן השקל מתחזק. שקל חזק תומך באינפלציה נמוכה ולכן תידחה העלאת הריבית על ידי בנק ישראל. בלידר מעריכים שהמשמעת התקציבית תישמר למרות בקשות להגדיל את ההוצאות בשל עודף בגביית הכנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker